49. úkol: Ornament

Na Slovácku mě vždycky nejvíc fascinoval slovácký ornament, objevující se na výšivkách, kresbách i na fasádě domů. Půvabné vzory a květy založené na jednoduchých geometrických tvarech mi vyvolávají úsměv v krajině srdeční. Pokud tu někdo slovácký ornament ovládáte, hned se hlásím do učení a nasedám na vlak :-)

Prozatím tu však mám tematicky laděný úkol:

Zakomponujte slovácký ornament do servírování.

Stačí, když se slováckým ornamentem jen letmo inspirujete a třeba vyskládáte suroviny do nějakého zřetelně slováckého vzoru. Využijte různé tvary, kreslete na talíře, na ubrousky, udělejte si ručně kreslené prostírání s ornamentem nebo třeba oprašte talíře po babičce, kde už tyhle ornamenty máte vzorně vyvedené.

Prostě si celkově užijte den s naším folklórním dědictvím.

A když se necháte hodně unést, mohlo by to vypadat třeba nějak takhle (jen lokalita a vzory tak úplně nesedí):

Share Button

8 komentáře

 1. Když výzva, tak výzva. Jdu kreslit. Sice umím líp zpívat, než kreslit, ale to asi nevyfotím:o)

 2. První nápad – použít „cibulák“ po babičce. Ale ten má k slováckému ornamentu daleko :-(

 3. Myslela jsem, že má doma mami hrnečky se slováckými ornamenty. Ale prý jsou chodské. To je fakt výzva, nedá se nic dělat, budu malovat. Kromě toho budu péct věnečky na svatbu a zavařovat další košík okurek. A to všechno až večer usnou děti… Zítra prosím nějaký lážo plážo úkol

 4. Kateřina

  18.8.2017 at 18:09

  Tak to je výzva :) Mohu ozdobit slováckým motivem upečené perníčky z předchozí výzvy? ;)

 5. Martina Opava

  18.8.2017 at 22:35

  Jak jsem psala k mému příspěvku na FB, ne nadarmo v mých rodných Mikulčicích vznikla písnička Mikulecká dědina malovaná, kterou složil dědeček mojí spolužačky, Fanoš Mikulecký. Ty ornamenty opravdu berou za srdce.
  Flo, kdyby jsi chtěla nějaké zaučení u podlužácké malérečky, tak zrovna moje kamarádka se tomu věnuje, můžu zprostředkovat kontakt:)

Komentáře jsou uzavřeny.

© 2022 Velká výzva Kuchařky pro dceru

Tato výzva je součástí webu Kuchařka pro dceruNahoru ↑