61. úkol: Ovoce

Další důležitou surovinou pro zdejší svérázný region vždy bylo ovoce, především jablka, hrušky a švestky. V sezóně čerstvé, v zimě především sušené.

I když se to tolik neví, ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm mají velmi dobrý přehled o starých ovocných odrůdách a vedou si evidenci, kde v okolí jednotlivé stromy rostou.

Proto si dovolím použít ovocné téma jako námět pro předposlední úkol:

Dejte si ovoce.

Klidně jen kousněte do jablka, anebo to pojměte s grácií a splňte úkol s veškerou vážností výzvy: Třeba si upečte valašský frgál.

Ovocná inspirace z Apetitu:

Share Button

12 komentáře

 1. Slíbila jsem vnučkám žemlovku! Konečně jsem se trefila :-)

 2. S dvěma dětma doma máme ovoce pořád. Stačí zajít na zahradu nebo k sousedovi. Momentálně vedou ostružiny. A na zítřejší návštěvu budu péct borůvkový koláč, takže dneska sranda úkol. Zítra prosím nějaký podobný, celý den budeme pryč ☺️ poslední úkol, taky vám to tak uteklo?

  • Uteklo, ale přiznám, že jsem měla asi 3x krizi, kdy jsem to chtěla vzdát. Ale je super, že to člověka, alespoň odreaguje od ostatních věcí a zároveň mu to dá nový rozhled a recepty….a taky ho to donutí zkoušet to, co by jindy nezkusil.

  • Tak jsem nakonec koupila švestky, abych nemusela vyndavat borůvky z mrazáku. A jak prohlížím splněné úkoly, tak jsem zjistila, že jsem už jeden švestkový koláč do výzvy pekla. Z toho vyplývá a) zítra budu muset ovocný úkol zopakovat, b) už mám po pěti letech rodičovské dovolené děravou paměť nebo c) máme hodně rádi švestky. Každopádně výzva je super!

 3. Pro mě bude výzva obyčejné kousnutí do jablka – na syrová mám alergii, svědí mě pusa a jazyk a všechno, takže je jím jednou za uherský rok nakrájená na měsíčky… Tepelně upravená jsou v pohodě.

  • PS: Sice jsem včera tipla špatně, že budeme v Jablunkově, ale jablko jsem si na trhu do zásoby koupila:o)

 4. tak schválně…co pro vás byla největší výzva? :-) projíždím mé příspěvky a říkám si jak strašně to uteklo, směji se u vzpomínek jak jsem se s čím navztekala :-D a co naopak přineslo něco úplně nového do mé kuchyně :-)
  …za mě tedy velikou výzvou rozhodně perníčky, pak si vzpomínám na několik dnů marného čekání u řeky na nějakou kachnu :-D …a také cukr a marš se u mě načekali splnění :-)
  naopak úplně s nadšením jsem si hrála s pikadorem a domácími brioškami, nebo s černobílým úkolem, lokšemi k ornamentu, křenovkou podle Flo a candátem se zelenou čočkou :-)
  Bylo to parádní, děkujeme Flo a za půl roku u Adventní na viděnou :-)))

  • Pavel Linhart

   30.8.2017 at 18:48

   Moje největší záseky – řasa (nakonec ale super), pláž (splněno ráno na pískovišti :-D ), maska (ještě snad týden poté jsem litoval, že jsem ten den neskončil a fakt do toho šel) a tvarůžky (pro mě vyloženě fuj).

   Naopak nejvíc jsem si užil kachny (v motorkářských hadrech za udivených pohledů okolo jdoucích maminek s kočárky jsem stál na břehu rybníka a krmil kachny :-D ), trubičky (zkusil jsem si po dlouhé době vymyslet vlastní recept a dopadlo to dobře), pikador, perníčky, na zimu a švestky :-)

 5. My jsme si výzvu s dcerou užívaly. Škrtaly jsme políčka v mapě, plnily úkoly, a sama viděla, jak prázdniny postupují a utíkají. Byla prvňáček.
  Velkou výzvou byly perníčky. Vůbec jsem netušila, že takový úkol bude (vloni jsem se nezúčastnila), ale šla jsem do toho, perníčky upekla a schovala. U MDR vajíčkové výzvy mě napadl vaječný koňak dle Flo – bude do zásoby jako perníčky. jenže – když už byl hotov, při přelévání si mi převrhla nádoba a skoro celý se rozlil po kuchyni. Škoda veliká ! Ale neodradilo mě to , a pokračovala jsem dál. A nyní na konci také hodnotím. Díky Flo.

 6. Prázdninové výzvy jsem se účastnila poprvé a strašně to uteklo… A moje největší potíže? Rozhodně vyfotit orosenou sklenici, nakonec jsem byla orosená víc já než sklenice. Další „oblíbené“ úkoly byly aromatické a tvarůžkové, smradlavé sýry nemusíme, byl to boj. =) No a pak ten marš, ten nám dal… Nechci fazole aspoň rok ani vidět. =D Ale jinak mě spousta věcí hrozně mile překvapila, třeba taková pohanka. Takže díky Flo. Už se těším na Advent.

 7. Vzpomínat budu až o víkendu, to to vezmu fotku po fotce. Teď přemýšlím nad zítřkem, jaký výbuch nás čeká a dala bych si SEKT !!!! Je co slavit a třeba i po čem „plakat“,že to tak uteklo :-))

 8. Snad jen, že na Valašsku frgál znamená nepovedený koláč. Valaši by použili slovo vdolek na TO „známé velké kulaté“….

Komentáře jsou uzavřeny.

© 2019 Velká výzva Kuchařky pro dceru

Tato výzva je součástí webu Kuchařka pro dceruNahoru ↑