Den 45: Piškot

Piškoty a piškotové těsto jsou námětem pro dnešní sladký úkol.

Poznatek dne:

Našlehaná vejce s cukrem umí přidat spoustu vzduchu do těsta.

Šlehání vajec je tedy další možnost, jak se vyhnout prášku do pečiva.

V zásadě existují dvě hlavní možnosti, kterak při přípravě piškotového těsta postupovat.

  1. Našleháte společně vejce, cukr a pár lžic horké vody, ideálně ručním mixérem či šlehačem, aby vám neupadla ruka. Jakmile docílíte velmi husté pěny, opatrně vmícháte mouku, čímž je těsto hotové. Hodí se především na lité piškoty na plech a do koláčových forem.
  2. Anebo:

  3. Vyšleháte nejprve měkký sníh z bílků. Pak do něj postupně vpravíte cukr a šleháte dál, až jsou špičky po vytažení metličky opravdu tuhé. Ideálně mixérem, v tomto případě je to ještě delší šlehání než u první možnosti. Do tuhého sněhu pak zašleháte jeden žloutek po druhém, další vždy až se předchozí beze stopy ztratí. Nakonec opět vmícháte mouku. Tentokrát si můžete dokonce dopřát trochu tuku (oleje nebo rozpuštěného másla) na zvláčnění, pěna se tím nezničí. Hodí se například na rolády, které vyžadují jistou pružnost kvůli rolování.

Úkol na dnešek:

Zkuste upéct něco z piškotového těsta.

Prášek do pečiva není povolen. Ani na špičku nože.

Můžete upéct i domácí dětské piškoty, recept je například ve Snídani u Florentýny.

Pokud jste na dovolené a nemáte k dispozici nutné vybavení (ale opravdu jen pokud jste mimo svůj domov), můžete místo pečení vyrobit dezert z kupovaných piškotů. Třeba nějaký vrstvený pohár do mističek.

Share Button

3 komentáře

  1. Odpoledne přijede návštěva, udělám piškot, ozdobím ovocem a šlehajdou a mlsek ke kávě bude hned. Moc dobrý nápad na neděli. Lehoučký a dobrý.

  2. Flo, díky za pošťouchnutí. Recept na piškoty mám ve Snídani už dlouho založený, tak ho dneska konečně vyzkouším.

  3. DNESKA JEN TAK NA SKOK.DĚDA NÁS VČERA RÁNO ZABALIL A JELI JSME PO KRÁSÁCH SEVERNÍCH ČECH.ZŮSTALI JSME NA BOŽÍM DARU A PROŠLI JEŽÍŠKOVU CESTU TEĎ V ,LÉTĚ,?NO A DOMŮ SE NÁM NECHTĚLO TAK JSME PŘESPALI.VNUČKY SE DIVILY ŽE JE TU JEŽÍŠKOVA CESTA I V LÉTĚ A NÉ JENOM V ZIMĚ.RÁNO SE JEŠTĚ POCHODILO A PŘEZ VARY SE JELO DOMŮ.DOMA SE UKLÍZELO SENO A SEBRALO PÁR POPADANÝCH ŠVESTEK,DO SUDU,.ZÍTRA BUDOU ŠVESTKOVÉ KNEDLÍKY.NA TY DĚDA RÁNO NATRHÁ ČERSTVÉ.SOBOTNÍ ÚKOL SPLNÍME ZÍTRA A TAKY UPEČEME PIŠKOT.DNESKA UŽ NESTÍHÁM.JEŠTĚ SE BUDE ČÍST POHÁDKA A POTOM TO SNAD VŠECHNO USNE.JITKA

Komentáře jsou uzavřeny.

© 2019 Velká výzva Kuchařky pro dceru

Tato výzva je součástí webu Kuchařka pro dceruNahoru ↑