Den 44: Sbírka kuchařek a receptů

V sobotu se obvykle pere velké prádlo.

Nu tak pojďme pořádně provětrat i kuchyni.

Poznatek dne:

Je snadné ukládat recepty do sbírky a podlehnout iluzi, že je jednou, možná, až přijde ten správný čas, vyzkoušíte.

A v mezičasem k nim přidávat další a další nebožáky čekající na svůj den.

Jenomže na světě je víc receptů, než se dá za lidský život zkusit, a tak není na škodu občas svou sbírku probrat a zredukovat. Chutě se mění, některé nápady už na druhý pohled nevypadají tak skvěle, něco už jste třeba v mezičase někde ochutnali a žádný velký dojem to nezanechalo.

Taky je fajn začít rozlišovat mezi hodnotnými recepty, které takřka patří do povinné výbavy, ať už je máte po babičce, po známém kuchaři nebo ze skvělé knihy, a recepty z méně hodnověrných zdrojů, kterých je plný internet.

Pokud se ve vaření stále zlepšujete a vzděláváte, pak taky po určité době dovedete rozpoznat, že recept psal člověk neznalý řemesla a nerespektující suroviny nebo vhodné postupy. Takové recepty pak jistě mít ve své sbírce chtít nebudete, anebo si je budete potřebovat upravit a doplnit.

Úkol na dnešek:

Udělejte si pořádek ve své sbírce kuchařek a receptů.

Nemusíte uklidit vše do posledního lístečku, ale čím víc toho zvládnete, tím líp, protože podobná akce vás opět dostihne nejdřív za deset let.

Nejprve se zbavte knih, časopisů a výstřižků, které jste už pěkně dlouho neměli v ruce a ani vám nepřinášejí radost. Zkuste odolat potěšení mít něco „jen tak do sbírky,“ bez jakéhokoli dalšího přínosu pro vaši domácnost. Odložené věci nemusíte vyhazovat, můžete je nabídnout v knihovně, v antikvariátu, sousedce, kamarádce, ve školní jídelně.

Zbývající materiál zkuste třeba trochu uspořádat nebo mu dát nějaký systém.

A nakonec si můžete předsevzít, že některé zajímavé recepty příští týden vyzkoušíte.

Share Button

9 komentáře

  1. Ajaj, toho jsem se bála. S knižními kuchařkami to bude jednoduché, neb mám jen jednu – Večeře u Florentýny :-). Nepočítám tedy z dětství Kuchařku babičky Kačerové (nebo tak nějak), která je někde v hloubi knihovny. Ale zato výstřižků mám celý šanon a na jeho uspořádání se chystám už dlouho. Práce to však je na dlouho, jeden večer stačit nebude, navíc ten zítřejší (resp. dnešní) strávím na kolaudačce kamarádova nového bydlení (a dopoledne na to budu chystat občerstvení). Ale zkusím to probrat aspoň částečně. Pro začátek jsem se rozhodla zbavit se několika sešitkových kuchařek, podle kterých jsem stejně nikdy nic nevařila.

  2. Mám takové hromady časopisů s recepty,protože je sbírám už několik let, že vůbec mám strach tu knihovnu otevřít, protože se to na mně všechno vysype.
    Asi bych potřebovala tak půl roku abych to dala dohromady.I.

  3. Já jsem zasypaná Albert magazíny, které se mi vyhodit nechce, protože jsou tak krásně lákavé. Alespoň je tedy uspořádám a ty co mám 2x někomu daruji. Spíš se bojím vytřídit jednotlivé receptíky, ale výzva se prostě nedá obejít. Takže Flo děkuji za dnešní úkol. Večer se do toho pustím.

  4. Díky uklízecím úkolům zjišťuju, že jsem docela systematický typ, který má rád srovnané věci :o) Ale tu krabičku s výstřižky vzorně bez milosti protřídím.

  5. Tenhle týden byl bezva. Ráda jsem si oddychla a teď se zase těším na opravdové vaření ^.^

  6. Když vidím své výstřižky, lístečky, rukou psané recepty atd. tak si říkám, že se pustím do jejich vytřídění a uspořádání. Už jsem to několikrát započala a docela v krátké době jsem hledala nějaký recept a ne a ne ho najít. V tom své chaotickém sešitě okamžitě poznám kde mám hledat. No, ale přece jenom – je to úkol – trošku to zredukuji. Slibuju.

    • Pokladů se není třeba vzdávat. Ten systém ručně psaných receptů mezi poklady jistě patří. Nevyhodila bych je ani za nic.
      Mám stejnou zkušenost. Několikrát jsem je přepsala do sešitů a dala tomu nějaký řád… jenže pak hledám stejně podle lístečků. Tam najdu hned. Libuše

  7. Tak jsem právě zjistila, že tenhle úkol je nad mé síly. Odborné literatury mám opravdu velmi mnoho a některé skvosty (kuchařky) si doslova hýčkám a chráním.
    Za čtvrt století se má knihovna hodně rozrostla a zaplnila spoustou úžasných kuchařek. ( – ke všem mám velmi osobní vztah a spoustu vzpomínek a příběhů ) Přibylo také mnoho „štosů“ různých tématických časopisů na vaření a hlavně pečení.
    Postupně třídím a rovnám. (léta !!!) Hodně se mi osvědčily kancelářské šanony a obyčejná děrovačka. Pravda, na některé silné sešity je potřeba i neobyčejná síla velikého tlaku na děrovačku, ale vyplatí se.
    Dále mám několik malých – nádherně uspořádaných krabiček – perfektně roztříděných vystříhaných receptů.
    Pak vlastním 3 velké krabice, krásně potapetované a ozdobené a v nich uchovávám takové skvosty jakými pro mě jsou ručně psané recepty od mé maminky, babičky, manželovi babičky, tetiček, sestřenic, kamarádek.
    V dobách mých kuchařských začátků pro mne byly pokladem. Inspirací, záchranou a tenkrát ještě naprostou nutností. Nedovedla jsem si ani představit, že bych upekla bez přesného receptu… Už dávno je nepotřebuji, ale z nostalgie schovávám a chráním. Výmluva, že je to úžasný grafologický materiál mi asi jen tak neprojde.
    Přesto vše si je chci ponechat. Jsou mou pokladnicí, studnicí vědění a zároveň i kouzelným klíčem do říše vzpomínek .
    Takže abych to nějak uzavřela, přeskládala jsem trochu pořadí knih a na výsostné místo zařadila ty od Flo… neb v nich je naprosto vše, co člověk potřebuje vědět.

    Milá Flo děkuji Ti za to. U nás už dlouho bydlíš na nejvyšší polici v knihovně a pro jistotu jsem Ti vyklidila místo na další fantastické kuchařky… které teprve napíšeš.
    Ráda si na ně počkám.
    Děkuji i za pravidelné čtvrteční články a recepty. Je to úžasný zdroj informací i zábavy. Moc ráda čtu i Tvé starší články a hlavně komentáře. Neustále žasnu nad tím, jak vtipně dokážeš reagovat a v opravdovém úžasu zůstávám s otázkou, kde bereš čas na všechny ty aktivity.
    Jsi prostě úúúúžasnáááá. Tvrdím sále a s klidem vykřikuji do světa!!! Jen ať se to dozví co nejvíc tápajících.
    S láskou Libuše

  8. Tenhle úkol byl včera rychlovka, než jsme odjeli na víkend pryč. Výstřižky z časopisů jsem asi před rokem vyhodila. Znám se – pokud recept z časopisu nevyzkouším hned, tak z výstřižku už ne. Mám doma schovaná stará čísla časopisů Gurmet a Apetit, občas si v nich s manželem listujeme. Alberty jsem vyhodila, všechna stará čísla jsou na internetu. Oblíbené recepty si píšu do šanonu. Pak mám jednu velkou kuchařku na vaření a malou na pečení, tu jsem koupila před lety na trhu v Londýně za libru a zatím jsem se v jejích receptech nezklamala.

Komentáře jsou uzavřeny.

© 2024 Velká výzva Kuchařky pro dceru

Tato výzva je součástí webu Kuchařka pro dceruNahoru ↑