Den 37: Obložený talíř

Obložený talíř není talíř vyplněný kolečky uheráku. Obložený talíř je umění, které si dnes vyzkoušíte :-)

Poznatek dne:

Naštěstí každé umění má svá pravidla.

Tak například pro obložené talíře platí:

 • Dělejte je tak velké, pro kolik lidí mají sloužit. Od tří lidí výš budete potřebovat velké kulaté nebo oválné servírovací talíře nebo tácy.
 • Každá součást obloženého talíře by se měla dát snadno vyjmout vidličkou, aniž by se muselo hýbat s ostatním obsahem. Když na talíř naskládáte překrývající se kolečka salámu, tak toto pravidlo pochopitelně porušíte. Jakmile ale kolečka stočíte do kornoutků, hned to všechno bude jinak.
 • Obložený talíř by měl být plastický, tedy nejen široký a dlouhý, ale taky přiměřeně vysoký.
 • Do talíře se hodí: salámy, šunky, tenké plátky pečeného masa, řízečky, galantiny, masové rolády, sýry krájené na plátky i na jiné tvary, vařená vejce, majonézové saláty, konzervované rybí produkty a kaviár, čerstvé ovoce, čerstvá zelenina, konzervovaná zelenina, olivy, salátové listy, bylinky – především petrželka.
 • Střídejte barvy a odstíny – dávejte vedle sebe kontrasty.
 • Dražší věci krájejte na menší kousky než levnější suroviny. Pokud vzniknou kousky menší než malé, na něco je položte, například paštiku na krekry, kaviár na bliny a tak podobně.
 • Pečivo podávejte zvlášť v košíčku, nikoli přímo na talíři.

Úkol na dnešek:

Vyrobte obložený talíř (nebo talířek).

Nemusíte kvůli tomu hledat zvláštní příležitost (ačkoli zahájení olympiády se tak nějak samo nabízí). Berte to jako výzvu, jak se poprat třeba i s nedostatkem času a surovin. Počítá se vzhled a tvořivost, nikoli samotný obsah talíře.

žolík

Share Button

8 komentáře

 1. Marcela flair

  6.8.2016 at 0:05

  Fíha, to není lehký úkol. Mám o čem přemýšlet :-). Dobrou noc a hezkou sobotu vespolek!

 2. Tak na dnešní úkol se moc těším. Baví mě vymýšlet, kombinovat, vykrajovat, prostě tvořit. Důvod se vždycky najde. Strávníci k ochutnávání snad také… dobrou noc či krásné dobré ráno všem. Libuše

 3. Tak to je těžký úkol.

 4. Asi děti dostanou ke svačině obložený ovocný talíř(ek). Na nic jiného, mám obavy, dnes doma nejsou ani suroviny a ani čas a příležitost.

 5. Jedinečná příležitost – máme v rodině třinácté narozeninky …

 6. Nemám ráda obložené talíře. Připomíná mi to, jak jsme u babičky na oslavě vždycky chystali obložené mísy a po celodenním obžerství, kdy všichni praskali ve švech, přistály na stole mísy… Navíc jsem večer sama doma a chystat si talířek, no nevím.

  • Alespoň malinkatý talířeček :) Já taky budu sama a udělám si dobrou studenou večeři.

 7. TAK UŽ JSME SE VRÁTILI,TROCHU JSME SE ZADRHLI U KAMARÁDŮ.BYLO TAM MOC KRÁSNĚ.TÝDEN UTEKL JAKO VODA.DOMA NÁS ČEKALO PŘEKVAPENÍ.SJELA SE NÁM CELÁ RODINA A TAK TĚCH OBLOŽENÝCH TALÍŘŮ BYLO VÍC.DĚDA JE SPOKOJENÝ VNOUČATA TU ZŮSTANOU AŽ DO KONCE PRÁZDNIN.JITKA

Komentáře jsou uzavřeny.

© 2019 Velká výzva Kuchařky pro dceru

Tato výzva je součástí webu Kuchařka pro dceruNahoru ↑