Adventní úkol č. 22: Ještě jedno cukroví

Dneska máte jistotu, že tohle cukroví je, co se soutěžní části týká, poslední.

Ale zase nutno dodat, že celé Vánoce jsou jedna velká tradice.

Úcta k něčemu, co už dlouho je součástí rodinného vánočního rituálu, je zcela na místě. Proto jsem pro vás připravila ještě jeden pekařský úkol.

Upečte tradiční cukroví.

Tradiční znamená, že by ideálně mělo vycházet z vašich vlastních vzpomínek a rodinné vánoční tradice. Nebo z manželovy vánoční tradice. Nebo z tradice, kterou jste si sami vytvořili a už aspoň 3 roky dodržujete.

Pokud přes tyhle všechny možnosti nemáte co upéct (protože vám nic z toho nechutná, protože už všecno máte upečené, protože to dostanete od maminky nebo od tchýně), vyptejte si recept na tradiční cukroví někde jinde. Smíte použít i Vánoční kuchařku pro dceru nebo tyhle recepty z Apetitu: nejoblíbenější cukroví.

Co můžete dnes vyhrát?

Když sladké, tak sladké, takže se tu nabízí buď sklenice kyselých okurek, nebo jedna apetití kuchařka nazvaná Čokoláda. Věřím, že si stejně přes všechen cukr vyberete raději knížku. Vyhraje ji jeden, kdo při publikování soutěžní fotky na Instagramu použije hashtag #casopisapetit.

Díky všem za vřelou účast, krásné fotky, milé komentáře a zítra se sem stavte pro závěrečné pokyny, jak se zúčastnit hry o hlavní ceny.

Share Button

51 komentáře

 1. Marcela J.

  18.12.2016 at 0:07

  Milá Flo, mám takové tradiční cukroví, které se u nás dělá, co pamatuji, ale je nepečené.. Může být?

 2. Marcela J.

  18.12.2016 at 0:07

  A to už je vážně konec?
  Nějak rychle to uteklo :-)

  • Marcela flair

   18.12.2016 at 0:09

   Hrozně rychle to uteklo… taky jsem dnes nevěřícně koukala, že už se blíží finále.

 3. Marcela flair

  18.12.2016 at 0:08

  Paráda! Chystám se ještě na vanilkové rohlíčky. Jak jsem se tu už vloni pídila po ztraceném úžasném receptu, tak ho možná mám (mám dva a zítra minimálně jeden vyzkouším – ten, co mi připadá povědomější)! Uvidím zítra. Původně jsem na ně chtěla dnes udělat i těsto, ale když ho udělám po snídani, do odpoledne si v lednici stihne odpočinout :-). Díky za super načasování! A krásnou zlatou adventní neděli všem! M

 4. Taky by mě zajímalo, jestli se počítá i nepečené cukroví. Protože to jako jediné mi chybí a podmínku tradice splňuje, vosí hnízda prostě nesmí chybět :-) (teda já bych je klidně oželela, ani je nejím, ale manžel je mít musí :-) ).

 5. Flo, v pondělí závěrečné pokyny?! Cože, už je konec? Ještě bych potřebovala jednoho žolíka, prosím prosím.

 6. K naší klasice patří také vosí hnízda. Jenže zadání zní „upečte“
  (Proto jsem pro vás připravila ještě jeden pekařský úkol. Upečte tradiční cukroví. )

  Mohla bych upéct z lineckého kolečka pod vosí hnízda, ale kluci jsou už za léta tak zvyklí na klasiku s dětským piškotem, že by je mé inovátorství prostě nenadchlo.
  Takže jsem zhodnotila zásoby surovin a zadělala vanilkové rohlíčky podle mé maminky a ta je zase má od své maminky.
  No a když už jsme u té tradice, tak mám maličkatou příhodu.

  Kdysi dávno, pradávno bydlela v chaloupce žena a v čase předvánočním chtěla upéct pro své děti a manžela, tak jako každý rok, klasiku vánoc… Vanilkové rohlíčky. Měla ale veliký problém. Ten rok ji upracované ruce zradily a vypovídaly službu. Prostě nemohla umotat ani jeden krásný, malý rohlíček i když se velmi snažila. Všechno, co umotala vypadalo hrozně. V těstě bylo ale spousta másla a ořechů, tak to nechtěla vzdát. Rozválela ho na placku a jednou rukou vypichovala motýly. Přendala je na plech a upekla.
  Ráno to v chaloupce vonělo po vanilce a my s bráškou byli úplně nadšení z nových tvarů. Od té doby se u nás doma pečou rovným dílem rohlíčky a motýli.
  Takže já mám pro dnešek jasno.
  Největší radost z toho bude mít prostřední syn. Babiččiny motýli, to je podle něj úplně to nejlepší cukroví. Zkoušeli jsme různé tvary, ale nějak to nebylo ono. Takže se rok co rok vracíme k osvědčenému a léty prověřenému vykrajovátku ve formě motýla.

  • Marcela J.

   18.12.2016 at 1:43

   Moc hezký příběh Libuško.
   Dobrou noc

  • Krásný příběh…

  • Taky mě napadlo,že udělám kokosový kmen, jediné cukroví, co mi ještě chybí.
   Ale nakonec zvolím kokosky nebo pusinky, protože v lednici se krčí nějaké zbylé bílky.Takže nenechám rozhodnout rodinu…a podle toho uvidím :-)

 7. Na dnešek máme velké plány a jelikož si nejsem jistá, jestli bych do nich pečení vtěsnala, pustila jsem se do něj hned. U nás jsou určitě tradičním cukrovím kokosky, které pekla moje babička a já je sama začala péct v době, kdy jsem ještě neměla kuchyň (ani troubu :)). Mám ověřený recept a tak mě překvapilo, že jsem místo kokosek vyndala z trouby kokosové placky. Pekla jsem z jedné a půl dávky a zapomněla vynásobit jednu surovinu (no to je holt to pečení ve čtyři ráno :D). Druhý plech už naštěstí vypadá o moc líp :)

  • Můžu poprosit recept? Nějak nemůžu vychytat „ten správný“, tak bych ráda nějaký léty prověřený…

  • Určitě :)
   Ušlehám 4 bílky se špetkou soli do polotuha, přidám 150g krupicového a jeden vanilkový cukr a došlehám. Vmíchám opatrně 70g tvarohu a 200g kokosu. Udělám hrudky a peču při 160st.

  • Děkuji moc! :) A jak dlouho asi pečete? Měla jsem také letos recept s tvarohem a mám strach, jestli nejsou moc vlhké, aby se nezkazily…

  • Podle velikosti cca 20 minut, peču hlavně podle barvy (dokud nejsou hezky zlaté). A když ještě zespoda lepí, dávám je na chvíli dosušit. A přiznám se, že s kazením nevím. Nám nikdy nevydržely tak dlouho, aby to stihly :)

 8. Milá Fló,
  a co slané? Počítá se slané?
  Přeji Tobě i všem ostatním krásnou čtvrtou adventní neděli. :-)

  • Na slané bych to moc neviděla, slovo cukroví má v sobě spíš cukr. Nezlob se.

  • Hele Flo, nechci ti dělat nepořádek s pojmem cukroví – ale mezi tím doporučovaným Apetitím cukrovím máš slané – čedarové sušenky s pepřem !! Tak jak?

  • Evi, pardon, to je nedopatření. Já vím, že toho cukru je tu habakuk, ale… prostě Vánoce. Nicméně slibuju, že v případě plnění tohoto úkolu budu víc než tolerantní a budu držet basu s těmi, co už mají sladkého dost, přestože Vánoce ještě nezačaly. Nechci povyšovat slova a písmenka nad ducha vánočních svátků. Pro každého je tradice něco jiného a to jediné se počítá.

 9. Holky, jen k te vasi pri o tom, jestli cukrovi musi byt opravdu pecene, bych podotkla, ze u ukolu 14, nove cukrovi, take bylo napsano upecte, ale posleze byl nabidnut od Flo recept na nepecene arasidovo-kokosove kulicky. Tak myslim, ze tradicni hnizda by se pocitat urcite mela. Snad to Flo take odsouhlasi ;-).

  • Marcela J.

   18.12.2016 at 9:17

   No, já vím, já se ptala i u toho předešlého úkolu a taky mi nebylo zodpovězeno :-(
   Nechtěla bych si to na konec pokazit..
   U nás se to pečený cukroví noc nejí, dokonce jsem neměla žádné v plánu. :-) Nějaké jsem tedy už díky výzvě upekla, ale teď bych ráda udělala to naše nejoblíbenější nepečené. Jsou to rumové košíčky a taky je s tím trošku práce..

  • Ano, u 14. úkolu nepečené nevadilo, dopisovala jsem to do komentářů. I tady je to v pohodě.

  • Marcela J.

   18.12.2016 at 19:58

   Aha, tak to jsem asi přehlédla. Tak se omlouvám..

 10. ..chjo..pekla jsem košíčky..nepodařilo se mi je vyklopit z formiček,takže z vydlabanců vznikly včelí úlky a rumbakoule..takže dnes holt znovu ty košíčky a ještě jednu vánočku..ta první už je -s prominutím-sežraná….děkuji za krásný doprovod letošním adventem a už se těším na ten další…a večer jdeme do města podívat se na vánoční strom,dát si vánoční punč a zazpívat si „Rybovku“.Krásné Vánoce,Flo….

  • Mě se po vánočce taky jen zaprášilo, no taky to byla jen cvičná vánočka :-)

 11. Krásnou zlatou neděli. Bylo úžasné plnit úkoly podle Flo, určitě jsme všichni v pohodě a připraveny na vánoční svátky. Tak ať se vydaří, jsme v klidu a rádi se svými blízkými.

 12. Kačí Š.

  18.12.2016 at 8:12

  tak my se dneska také chstáme na úlky, to je pro všechny to nejoblíbenější cukroví=) a ještě máme v lednici těsto na ořechy, takže do toho se jdeme pustit teď ať můžeme odpoledne plnit a máčet v čokoládě=) a ještě mě dneska čeká splnění žolíku z úkolu o podělení se s cukrovím…podělíme se s babiččiným dlouholetým přítelem…po babiččině smrti je sám a cukrovíčko si upéct nezvládne, tak věřím že bude mít obrovskou radost=)

 13. Drahouškové! Nepčené cukroví se počítat bude, ale jen takové, které je už od pohledu tradiční. Takže vosí úly jsou v pohodě, kokosové suky a rumové košíčky taky :-)

  • Super, to je dobrá zpráva :-)

  • Právě jsem dopekla pusinky ,takže dcera je nadšená a večer se ještě možná hecnu na ten kokosový kmen, který mám v plánu.Pokud teda dnes s kamarádkou nebudeme moc ochutnávat ty punče na náměstí. Uvidíme :-D
   To už bych měla všechno cukroví připravené…

 14. Prosim, dokedy je mozne pouzit zolika? Ci len dodnes?

 15. Ja som sa pustila do vanilkových rožtekov. Premýšľala som, ktoré cukroví urobiť, radila sa aj s mužom, ktoré by chcel (samozrejme, v rámci pravidiel tradičnosti) a nakoniec namiesto išlových tortičiek sme skončili u vanilkových rožtekov. Ešte prichádzali do úvahy medvedie labky, ale vraj vanilkové rožky budem mať jednoduchšie. :) A ako všetko pečivo, budú z celozrnnej múky, tentokrát špaldovej. A keďže negatívom rohlíkov u muža bolo, že sú prisladké, nebudem ich obaľovať v cukre. My sme doma tiež raz neobalili a už sa k obaľovaným nevrátili. :D

 16. Hana Enuica

  18.12.2016 at 15:42

  Já si říkala, že určitě jednou se ještě péct bude :D A je to tady. Když jsem manželovi pár minut po půlnoci předčítala úkol, podíval se na mě a řekl – to je jasné, přece Hastrmani! Takže tady jsou, naši tradiční Hastrmani. Kam moje paměť sahá, vždycky jsme je pekli. A možná, že tradice sahá až někam do dalších pokolení mých ctihodných předků. https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1299621246746505&set=a.574220782619892.1073741826.100000959254601&type=3&theater

  • Marcela flair

   18.12.2016 at 20:58

   Vypadají sympaticky :-). Podělíte se o recept? Děkuji!!! M.

 17. Taky jsem úkol četla doma hned po půlnoci a odpovědí mi byly protočené panenky. Protože máslo bylo v ledničce, tak jsem ho jen vyndala a šla nabrat síly. Tady je naše dnešní splnění úkolu…

  https://www.facebook.com/PlnimVelkouAdventniVyzvu2016/photos/a.1188865447887875.1073741826.1188857307888689/1217721255002294/?type=3&theater

 18. A my už máme všechno tradiční upečeno. :-( Těšila jsem se na slané tyčky se sýrem, protože ty jsou u nás vskutku tradiční, definici naplňují a křoupeme je rádi až do Silvestra. Ale není to cukroví, no… Prosím příští rok aspoň jeden slaný či kyselý úkol – pro nás, co se bez cukroví obejdeme, a pečeme sice s láskou, ale víceméně pro zbytek rodiny.

 19. Tak jsem se nakonec pustila do úlků, které jsem chtěla dělat až ve středu, kdy není muž doma, aby na štědrý den nějaké zbyly a plán tedy zůstává stejný. Všichni přítomní se totiž rozhodli mi pomáhat, takže z celé dávky těsta se mi podařilo zachránit asi 12 úlků a než jsem si stačila donést tablet k vyfocení, několik dalších se záhadně vypařilo. A navíc budu muset znovu pro rum…Ale tradice je tradice, letos dělám opět úlky nadvakrát.

 20. Veľmi pekne ďakujem za celú adventnú výzvu! Bolo to veľmi fajn, vždy som počkala až do polnoci aby som vedela, čo nás na druhý deň čaká. Pomohla mi naplánovať si advent a aj keď s jeden a pol ročnou dcérkou – tak sme toho stihli až až. Krásne Vianoce všetkým a ešte raz veľké díky Tebe milá Florentýno!

 21. Linecké na mnoho způsobů. Takže ještě jedna klasika, která mě napadla až během dne. Nechybí ani jeden rok na vánočním stole.
  Pro svoji pestrost jsou velmi oblíbené a dají se použít v podstatě kdykoli…
  Košíčky s krémem. Tak tady je máte:
  https://www.instagram.com/p/BOLP5JQgTAj/?taken-by=libusepisek3380
  https://www.instagram.com/p/BOLQGTKA6tt/?taken-by=libusepisek3380
  https://www.instagram.com/p/BOLQOzmAG6b/?taken-by=libusepisek3380

Komentáře jsou uzavřeny.

© 2019 Velká výzva Kuchařky pro dceru

Tato výzva je součástí webu Kuchařka pro dceruNahoru ↑