Den 8: Malé kuchyňské hubnutí

Věřte tomu nebo ne, každá věc, která je v kuchyni navíc a zbytečná, vás zpomaluje při vaření.

Poznatek dne:

Kuchyně musí dýchat. Minulý týden jsme řešili, jak je důležité mít prázdný a čistý dřez. Pokud se vám mezitím trochu vymknul kontrole, dnes si ho opět ukliďte. Ale to ještě není zadání dnešního úkolu. Berte to jako start toho, co přijde.

Ve skříňkách se snažte mít jen to, co opravdu potřebujete. Týká se to jak spížové skříně, kde máte trvanlivé potraviny, tak poličky s kořením, ale též šuplíků na příbory, na náčiní, skříněk na nádobí, na skleničky i na talíře.

Jestliže musíte při hledání pokličky překonávat lavinu struhadel, cedníků, vařeček a prkýnek, něco není v pořádku. Možná vás to zdrží jen o deset vteřin, možná se vám ale všechno vysypne k nohám a sbíráním věcí přijdete o podstatně víc času.

Zákony entropie a chaosu se nevyhýbají ani dobře udržovaným kuchyním. V každé se časem najde něco, co dosloužilo, co se nepoužívá, co se v ní ocitlo darem nebo omylem. Občas to chce najít deset minut času a pár věcí ukáznit, přemístit nebo se jich zbavit nadobro. Jinak vás časem zákonitě zavalí.

Úkol na dnešek:

Vyprázdněte a ukliďte jednu vybranou skříňku nebo sadu šuplíků. Vaše volba by měla směřovat tam, kde je to momentálně nejvíc třeba.

Vyberte si takovou skříňku, ve které nejsou potraviny, ale která obsahuje vybavení, tedy nádobí, náčiní, přístroje nebo vybavení k nim. U každé věci, kterou chcete vrátit do vyprázdněné skříňky zpět, se zamyslete, zda nepatří na jiné místo v kuchyni nebo zda ji vůbec chcete mít. Jistá dávka nemilosrdnosti je v dnešním úkolu vítána.

Vyfotit buď můžete uspořádanou skříňku, nebo věci, které jste vytřídili.

PS. Pokud jste vzhledem k proběhlým státním svátku mimo domov a svou kuchyň nemáte po ruce, můžete tento úkol splnit kdykoli až do 17.7. včetně, žolík není potřeba. Platí totéž, co u úkolu s dřezem: jste-li doma, úkol odložit nelze.

Share Button

12 komentáře

 1. Marcela flair

  8.7.2016 at 0:04

  Milá Flo, díky za nakopnutí. Někdy mám pocit, že tento krok by si zasloužilo každé místo (nejen) v kuchyni, ale den má jen 24 hodin. Jdu se na to vyspat :-). Hezký pátek všem! M.

 2. Za a) mám tak malou kuchyň, že v ní na zbytečnosti není prostor a za b) jsem zrovna včera uklidila dvě skříňky:o)

 3. Flo, uznas mi i jeden srovnany suplik? :-) Protoze vic toho dnes nedam a i tohle byla dost bojovka :-). V tuhle chvili jsme uz na ceste na dovolenou a na splneni dnesniho ukolu jsem mela s bidou par minut v mezicase, nez manzel nalozil auto. Tak jsem aspon v rychlosti vyhazela z supliku vsechny varecky, naberacky, metlicky a dalsi nacini, ktere sice pouzivam prubezne vsechno (takze vyhazovat nebylo potreba), ale uz z toho byla neprehledna zmet. Tak ted to aspon mam srovnane :-)

 4. No, to bude něco. :-D Jako některé skřínky určitě potřebují uklidit a přeskládat, ale zatím, po třech letech existence naší manželské domácnosti, spoustu věcí spíš v kuchyni ještě nemáme, než že by nám přebývaly. Tak schválně jestli najdu něco, co by potřebovalo vyhodit. :D

 5. Všechny vás zdravím a doporučuji: buďme při úklidu velkorysé. Co nebylo dlouho potřeba, je třeba „posunou“ – nebo spíš vyhodit. To se pak krásně dýchá. Krásné letní dny, klid a pohodu!

 6. Díky Flo za to požduchnutí. Minulý týden jsem vyklidila skřínku
  s dřezem akorát jsem jej nestihla umýt a vyčistit sifon.
  Tak to mně ještě čéká. Přeju pěkné prázdniny.

 7. DNEŠNÍ ÚKOL SPLNÍM AŽ PŘÍŠTÍ TÝDEN.VNOUČATA JEDOU K RODIČŮM,NA 14 DNÍ.TAK BUDE VÍCE ČASU.DNEŠEK JSME SI OPRAVDU UŽILI.DĚDA A SOUSED SE VYŘÁDILI.VŠICHNI DORAZILI UTAHANÍ.JENOM SE TROCHU OPLÁCHLI,NAVEČEŘELI A UŽ SPÍ.DĚDA A SOUSED SI DÁVAJÍ PIVEČKO A POVÍDAJÍ A POVÍDAJI CO KDO SPLNIL A JAK.ZDRAVÍM JITKA A DĚDA

Komentáře jsou uzavřeny.

© 2019 Velká výzva Kuchařky pro dceru

Tato výzva je součástí webu Kuchařka pro dceruNahoru ↑