Den 5: Vejce z hrnce

Jedna z nejdůležitějších a nejuniverzálnějších surovin v kuchyni je docela obyčejné vejce. Když nevíte, co byste uvařili, zkuste si vytáhnout na linku pár vajec a zapřemýšlet, kam je dát. Uvidíte, že hned budete mít aspoň pět nových nápadů: vařená vejce do salátu, míchaná vejce s toustem, vaječná omeleta se zeleninou, rychlá buchta nebo holandská omáčka na vařenou zeleninu.

Poznatek dne:

Tento týden se hlavně zaobíráme snadným vařením. Takže pojďme vařit vejce. Máme tu hned čtyři zajímavé možnosti: vejce naměkko, nahniličko, natvrdo a vejce ztracená čili pošírovaná. Pochoopitelně k tomu mám pro vás článek, který obsahuje všechno, co potřebujete vědět o vaření vajec.

Úkol na dnešek:

Uvařte si vejce. Uvařte si je tak, jak je znáte nejméně. Jestliže je vaším favoritem vejce natvrdo, zkuste jinou možnost, ať tahle výzva stojí za to.

Nakonec tohle vařené vejce umně zakomponujte do jídla. Ztracené vejce do polévky, do salátu, do omáčky nebo na toust, ostatní podoby zrovna tak. Je to jen na vás. Věřím, že najdete zajímavé možnosti, které vás třeba dřív vůbec nenapadly, a tak budete mít radost dvojnásobnou.

PS. Nezapomeňte, že volské oko alias sázené vejce není vařenené vejce.

Share Button

16 komentáře

 1. Marcela flair

  5.7.2016 at 0:07

  Milá Flo, vajíčka milujeme, takže rodina nebude určitě proti :-)´. Navíc dnes jsem naštěstí přihodila do nákupního vozíku jedno balení. Jen si musím rozmyslet, jakou přípravu zvolím a jak zakomponuji do plánovaného jídelníčku. Ale určitě mě něco napadne :-). Pěkný sváteční den všem!

 2. Milá Flo, už dlouho se odhodlávám na vejce Benedict, což by bylo dokonalé splnění výzvy. Ale jak to mám podle tebe udělat, když v osm ráno odjíždím na celodenní výlet a nemám pečivo!? A otvírací doba o svátcích… (A vracím se asi v jedenáct večer. Hm…)
  PS: Miluju vejce. Kdykoli, kdekoli a v jakékoli podobě. V salátu byly při včerejší výzvě :o)

  • Jú, Billa otvírá v sedm! Flo, jsi úžasná, kvůli tobě už jsem o půl sedmé ráno pekla muffiny a teď jdu spát, abych v sedm ráno mohla letět do obchodu a dělat na snídani ztracené vejce s holandskou omáčkou pro jednu osobu, než pojede vlak…

 3. Milujeme vajíčka ve všech možných podobách. Já se vlastně opakuju, snad by byl můj seznam kratší, kdybych se měla vyznat z toho, která jídla nemusím …
  uvařím „hladkou Ančku“ – někdo tomu říká kyselica – je to bílá, smetanová omáčka ze ztraceným vejcem. A k tomu nové brambory – úžasné, rychlé osvěžující jídlo.

 4. U nás jíme pouze vejce natvrdo v ruznych podobach, proto jsem zustala u klasicke vajickove pomazanky

 5. TAK DNESKA JSI SE KOUKALA NA NÁŠ JÍDELNÍČEK.DĚLALA JSEM KULAJDU A DO NÍ DÁVÁME PRO KAŽDÉHO VAJÍČKO.VAŘILA JSEM VELKÝ HRNEC A ODVEZLA ZA POCHODUJÍCÍ DRUŽINOU NA HÁJOVNU.DĚDA JE POŘÁDNĚ PROTÁHL,I MRŇATA,.POTOM SI JEŠTĚ OPEKLI BUŘTA A SPOKOJENĚ SE VRACELI DOMŮ.PO TÉTO KRÁSNÉ PROCHÁZCE VŠICHNI PADLI I DĚDA.ANI NEVÍM CO PŘIPRAVIL NA ZÍTŘEK.ZDRAVÍME JITKA A SPÍCÍ DĚDA

  • Marcela flair

   5.7.2016 at 23:36

   Jitko, já ty Vaše prázdninové akce „žeru“. V příštím životě bych chtěla být Vaší vnučkou :-).

  • MOC SE NA TEBE TĚŠÍM JITKA

 6. Přemýšlela jsem o tom, na jaký způsob vejce udělat, aby to nebyla tradice – vejce na tvrdo na chleba s máslem, to miluji. Jenže ten šok, když jsem vystoupila z výtahu a paní sousedka ležela na chodbě za otevřenými dveřmi a soused se ji snažil oživit. Hodila jsem tašky s nákupem za své dveře a nabídla mu svoji pomoc, on stlačoval hrudní, já dávala dýchání z plic do plic a druhý soused na telefonu poskytoval rady jak, kde a kolikrát. Než přijela záchranka, jako by to trvalo věčně – paní se oživit po dlouhém úsilí nepodařilo. Takže moje pocity z toho a lítost nad tím, co se stalo …. tak si teď říkám, mám se pustit do splnění dnešního úkolu? Co takhle tost s vejcem? Nikdy jsem ho nedělala, vždycky jen se šunkou nebo sýrem. Protože mám i docela hlad,tak se do toho pustím a něco „origoš“ vytvořím.

 7. Tak dneska poprvé a povedlo se! Ztracená vejce na salátu. Díky za to, že jsem se přiměla zkusit něco nového :-)

  https://ivka-iva.signaly.cz/1607/ukoly-5-den

Komentáře jsou uzavřeny.

© 2023 Velká výzva Kuchařky pro dceru

Tato výzva je součástí webu Kuchařka pro dceruNahoru ↑