Adventní úkol č. 5: Slavnostní prostírání

Dnes to bude tvořivé :-)

Představte si, že je právě Štědrý den (nebo některý další ze svátečních dní) a že se chystáte prostřít slavnostní stůl. Zkuste si vybavit, jak natahujete čistý ubrus, berete do rukou plátěné prostírání a pečlivě ho rovnáte na jídelní místa, skládáte na stůl všechny potřebné talíře, skleničky, příbory a nakonec si pohrajete s výzdobou, s ubrousky, se jmenovkami.

A teď se zamyslete.

Máte všechno potřebné? Máte prostírání, talíře, ubrousky, skleničky, svíčky, ozdoby, víte, jak budou vypadat jmenovky, a jak to všechno poskládáte dohromady?

Proto tu mám jednoduchý úkol.

Připravte se na slavnostní prostírání už dnes.

Dovolím si tajně předpokládat, že vám především budou chybět vánočně laděné ubrousky a další jemné detaily. Takže až si pro ně dnes půjdete do papírnictví nebo do jiného vhodného obchodu, nezapomeňte rovnou pořídit i balicí papíry, mašle, stužky, izolepu, vánoční pohledy a třeba i jmenovky na dárky. Aspoň si to odškrtnete ze seznamu.

Na fotce vašeho dnešního úkolu by tedy měla být zkouška prostírání (stačí pochopitelně pro jednoho).

Inspirace pro dnešní úkol

Tady jsem vám na Pinterest nachystala hromadu zajímavé inspirace, ať vám to jde pěkně od ruky.

Anebo koukněte na blog Kitchen Aid, kde je pěkná, tradičně česky laděná inspirace od blogerky Tiny.

Co dnes můžete vyhrát?

Protože řešíme sváteční stolování, můžete za použití dodatečného hashtagu #casopisapetit v rámci Instagramu vyhrát tuhle krásnou kuchařku z edice Apetit.

Sváteční menu Apetit

Share Button

19 komentáře

 1. Tak to je paráda, většinou řeším ubrousky pomocí origami, které hledám až ten sváteční den. Nikdy mě nenapadlo se na to přichystat dopředu :-)

 2. Milá Flo, děkuji Ti za dnešní zadání tak nádherného úkolu. Tohle mě moc baví. Zároveň je to ale velmi těžké, rozhodnout se jen pro jednu variantu….samozřejmě tu nejlepší. Takže tvůj úkol beru jako velmi příjemné postrčení.
  Myslím, že to letos bude v kombinaci bílo, fialovo, stříbrné.
  A k tomu krásná sytě až temně zelená barva jedlových větviček. Dnes (pardon, vlastně včera ) jsem si je přinesla domů a voní mi to tu naprosto úžasně. Mám to tak moc ráda.
  To se mi bude nádherně usínat. Tak dobrou noc přátelé. Libuše

 3. Marcela flair

  1.12.2016 at 0:36

  Krásný úkol. Trochu se obávám, že se bude loňské a letošní pojetí sváteční tabule podobat – protože už před lety jsem vybrala pár barev, kterých se při výzdobě a svátečním stolování držím a stále se mi líbí. Co jsem si slíbila vloni při výzvě, byly plátěné ubrousky. A ač na to celý rok myslím, nepodařilo se mi je sehnat. Dnes už to nezachráním, ale kdyby měl někdo tip na vkusné a spíše jednoduché bavlněné ubrousky, co snesou praní aspoň na 60°C, budu za něj moc ráda! Těším se na inspiraci od ostatních a přeji hezký den!

 4. Taky se budu asi víceméně opakovat s loňským pojetím. A opět to bude takové minimalistické, jednoduché – prostě naše :-). Ale letos už aspoň nemusím to prostírání šít, když ho mám z minula :-).

 5. ..opět paráda..i když každý rok používám stejná porcelánový servis po babičce,letos to trochu barevně pozměním..díky a pěkný den všem přeju..

 6. Dnešní úkol se mi moc hodí. Za chvíli jedu na nákup, odpoledne přijede návštěva. Perfektní generálka …

 7. Chachá, dnes snadné a bez práce. Na výzdobu jsem megaloman (věnec máme i v koupelně), takže vánočních ubrousků tu jsou 3 krabice (ano, pak to celý rok skladuju). U nás červená, zlatá, zelená. Eva

 8. Loni byl tenhle úkol z celé výzvy pro mě asi nejtěžší. Za prvé proto, že u nás se normálně nesprostírá a tak jsem tápala jak na to a za druhé jsem měla čtyřicítky horečky a sotva se držela na nohou

 9. Tak nad tímhle úkolem se dost zapotím. I když spolu už nějaký ten rok bydlíme, Štědrý den slavíme každý zvlášť a ani první manželské Vánoce to nebude jiné. Vánoce jsou proto u nás doma už 23. a jsou takové „neoficiální“. Máme stromeček a rybu, ale nad slavnostní tabulí jsem se nikdy moc nezamýšlela. Ve výbavě nemám ani jeden ubrus, prostíraní, ani slavnostní nádobí. Nemám moc ambice, ani finance to nějak výrazně měnit. Na druhou stranu je to skvělá příležitost pořádně se zamyslet, improvizovat a z mála vytvořit hodně. Dík za tu výzvu, Flo!

 10. Tenhle úkol mě opravdu hodně bavil. Dlouho jsem vybírala, kombinovala a nakonec vznikla tahle verze. Jen bude třeba ještě naškrobit a nažehlit ubrus a látkové ubrousky. https://www.instagram.com/p/BNeKrW1gLWY/?taken-by=libusepisek3380

  No a pak jsem věnovala čas došívání polštářků. Mám radost, hodně se to povedlo. Změna hodná svátečně vánočních chvil se ale dá použít klidně i kdykoliv během roku.
  https://www.instagram.com/p/BNeLYEAAfYT/?taken-by=libusepisek3380

  A když už tvořit, tak od každého trochu. Penne s brokolicí, restovanými žampiony , kuřecím masem a smetanou. https://www.instagram.com/p/BNeNPekg_yD/?taken-by=libusepisek3380

 11. Hana Enuica

  1.12.2016 at 13:10

  Tak jsem udělala inventuru ve vánočních ubrouskách a zjistila jsem, že je jich žalostně málo. Zvířátka – check. Velikonoce – check. Svatba – check. Vánoce – fail. Doufám, že mi bude aspoň tohle uznáno, jakož i já uznávám, že musím dojít nakoupit vánoční ubrousky :D https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1274501369258493&set=a.574220782619892.1073741826.100000959254601&type=3&theater

 12. Dnešní výzva, představit si slavnostní prosírání, pořídit si balící papír, mašle, a třeba i jmenovky na dárky. Balící papír, mašle s vše potřebé na balení dárků mám již pořízené, jen jmenovky ještě musíme dodělat, zrovinka včera jsem na ně myslela. Prostírání jsem chtěla tématické pořídit, ale nepadlo mi zatím nic do oka. Nechávám tedy standartní prostírání, zdobím ubrousky (jak je poskládat, je toho hodně, dnes jsem sbírala inspiraci) a nesmí chybět ani sklenička na vínečko. Dnešní úkol mě bavil. Drobnosti ještě ladíme a na jmenovky na dárečky se právě chystáme …, snad nám půjde dílo od ruky Emotikona smile:-)
  Hezký advent všem
  Edita
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=780527905418314&set=a.360836324054143.1073741828.100003833365509&type=3&theater

 13. Zjistila jsem, že pořídit ubrousky, které by se mi líbily (a ladily s naším nádobím), bude letos nejspíš pořádná výzva. Tak mám zatím aspoň ubrus (na fotce to není vidět, ale jsou na něm vystouplé malinké hvězdičky) a balicí papír na dárky. https://www.instagram.com/p/BNehcHsj7kQ/?taken-by=zdendanda

 14. Tvůj vánoční adventní kalendář mě hrozně baví :) Snažím se to plnit a fotit jak to jen jde, i když má hlavní slovo ve všem mamka. Ono je to celkem samozřejmé, když jsem teprve patnáctiletá cácora :) (Používá se tohle slovo i jinde, než v naší rodině?)
  Tenhle úkol jsem ale vynechala, u nás se na prostírání moc nehraje, ačkoli jestli se mi naskytne nějaká ta žolíková příležitost, tak to možná zkusím :) A balící papír? Už dávno vyřešen ;) Zbývají tedy jmenovky, na což se chci vrhnout o víkendu hned po pečení a zdobení perníčků!

 15. Gabriela Charlota

  1.12.2016 at 22:39

  Vánoce budu letos trávit ještě u rodičů, kde se bude tradičně prostírat na anglickém porcelánu. Doma s přítelem je nejslavnostnější nádobí sklenice na víno a karafy. Tudíž na fotce budou ony.
  A co se týče vánoční výzdoby – ta u nás – přestože doma sami s přítelem nebudeme – je bohatá :)!

 16. Začínám se obávat, že budu muset sáhnout pro dalšího „žolíka“. Chtěla bych totiž na prvné rodinné Vánoce nové nádobí a na jeho výběr tak nějak potřebuji více než 24 hodin :( Ale ještě zkusím aranžmá z toho, co máme doma – a pak holt ty otřískané talíře vyměním za krásné nové :)

 17. koupila jsem si dva druhy pěkných bavlněných látek ze světlejší jsem si ušila ubrus na velký stůl u kterého budeme večeřet a menší na konferák z druhé krémovější s cestmínou jsem si ušila kulatý ubrus pod stromeček a další dečky na nábytek jak jsem si to trochu poskládala,abych viděla výsledek tak jsem moc spokojená i kešel se začíná lepšit a je mi líp.

 18. máme celou sadu , ale nápadů se nezříkáme

Komentáře jsou uzavřeny.

© 2019 Velká výzva Kuchařky pro dceru

Tato výzva je součástí webu Kuchařka pro dceruNahoru ↑