4. postní týden: Udělejte něco pro druhé

Duševní úkoly

Taky už vám jaro začalo opravu v plné síle? Já jsem strávila celý víkend na zahradě a dle Libuščiny rady, že plevel nejlíp zkrotím v sobotu a v neděli, jsem plela a plela :-)

Tak se nechte překvapit, co jsme vám společně nachystaly na tento týden.

1. #vyzadanapomoc

Zeptejte se kohokoli ve svém okolí, jestli by s něčím nepotřeboval pomoc. A pak mu pomozte s tím, o co si řekl.

2. #host

Chovejte se dnes celý den ke svým blízkým, jako by to byli hosté u vás doma nebo v práci. Neuklidili po sobě použitou skleničku? Nevadí, udělejte to s radostí vy. Opečovávejte je a dbejte na jejich pohodlí. Takový změněný pohled dovede přinést spoustu zajímavého uvědomění o svém vlastním chování k lidem, které považujeme ve svém životě za stálou a běžnou součást a přestali jsme se na ně dívat jako na dar.

3. #tajnydarek

Dejte někomu tajně malý dárek se vzkazem od vás. Přidejte kolegyni do tašky malou čokoládu, manželovi svačinu, dětem třeba papírovou hádanku s tajenkou. Nečekané gesto je dvakrát tak silné gesto.

4. #zbytecnyodpad

Rozšiřte trochu své povědomí o tom, jaký dopad na životní prostředí má váš životní styl. Kolik zbytečného odpadu produkujete? Nedalo by se místo tekutého mýdla v plastových lahvičkách kupovat pevné mýdlo balené v papíru? Není zbytečné brát si v obchodě mikrotenový sáček na jedno jablko nebo na jeden rohlík? Nemohli bychom mít doma kompost? Plátěnou tašku na ovoce? Třídíme odpad? Nespalujeme něco, co se opravdu pálit nemá?

5. #tonenimojeprace

Udělejte dnes (a jen tak) za někoho práci, která je jinak jeho běžným úkolem. Třeba za někho vyndejte myčku, vyneste odpad, vyluxujte, utřete prach, složte prádlo, roztřiďte poštu.

6. #radostjidlem

Připravte dnes jídlo pro někoho, kdo nemá čas, je ve stresu nebo nemá možnost se o své jídlo pořádně postarat. Starým rodičům, vnučce, dětem na koleji, sousedce, která přijde pozdě z práce a objednávala by dětem pizzu.

Úkoly do kuchyně od Florentýny

V kuchyni půjde tento týden pochopitelně o zaměření na místní původ.

 1. Uvařte jídlo, které možná není vaše úplně oblíbené, ale někomu jinému tím uděláte velkou radost.
 2. Uvařte něco, co vás tak moc nebaví, ale přesto to stojí u stolu za to.
 3. Krásně prostřete stůl. Jen tak.

Bylinkové úkoly od Libušky

V tomto týdnu nás čeká hned v úterý novoluní, tedy nov v beranu – a to je velmi vhodný čas pro rychlou a důkladnou očistu těla a mysli.

Také je to čas zbrklosti, hektičnosti a občasného nepochopení. Pozor na ukvapená rozhodnutí. Buďte k sobě i chybám druhým laskaví a tolerantní. Šetřete síly, bude to dost dlouhý týden (i s ohledem na zadané úkoly).

V novoluní metabolismus pracuje rychleji, a pokud při něm tělo nezatěžujete těžkou stravou, dokáže se velmi dobře zbavovat škodlivin a toxických látek. Zde je půst opravdu velmi vhodný.

Pondělí

Dnes ještě máte šanci postarat se o plevel v zahradě a doplít, co je potřeba. Ne všechen plevel musí na kompost. Smetanku, sedmikrásku, popenec, kopřivy – to vše můžete využít do jarní polévky nebo z toho uvařit čaj. Dokonce i oddenky pýru můžete usušit.

Do koutů naší republiky, kde máte jaro zatím jen v kalendáři, posílám pozdravy z rozkvetlého jihu. Vy si uvařte nějaký voňavý, bylinkový čaj, popíjejte ho v klidu a těšte se. Však ono k vám také dojde.

Kdo si troufá, může zkusit vydržet celý den bez jídla. Nebo jíst jen uvařenou, málo osolenou rýži. Pokud se k tomu odhodláte, tak prosím, hlavně hodně pijte.

Úterý

Při novu má půda odpočívat. A vy také. Dnes rozhodně nic nesázejte. Plánovat a představovat si to nad hrnkem bylinkového čaje ovšem můžete.

Půst (tedy 24-48 hodin úplně bez jídla, jen s pitím čisté vody, popřípadě ovocných či zeleninových šťáv) je je bez zkušeností velmi náročné období a ne každý si to může dovolit. Energii, kterou by jinak tělo spotřebovalo na trávení potravy, použije k regeneraci a vyplavování toxinů. Je vhodné pít dostatek vlažné, alespoň 10 minut převařené vody. Z bylinek je vhodný například heřmánek, kombinace měsíčku s jitrocelem, dobromysl, mateřídouška, tymián.

Kojící matky prosím, ať vás to ani nenapadne. Detox si nechte na jiný nov, který nebude tak silný a rychlý. Nebo na dobu, kdy už kojit nebudete.

Středa

Teď už bude líp. Nervozita opadla, energie se uklidňují. Dnes se odměňte krátkou (klidně i dlouhou) procházkou. Kochejte se. Pozorujte, co se ve vašem okolí změnilo od začátku postní výzvy. Doneste si domů alespoň kousek jara, počítá se i mírně narašená větvička.

Uvařte si čaj z čerstvého zázvoru: 1 čajovou lžičku nastrouhaného nebo na velmi jemné nudličky nakrájeného zázvoru přelijte půl litrem vroucí vody a nechte vyluhovat 15 minut přiklopené třeba talířkem. Potom přeceďte, oslaďte lžičkou medu a přidejte špetku mleté skořice. V případě nachlazení můžete dávku zázvoru zvýšit klidně až na vrchovatou polévkovou lžíci. Čaj bude mít ostře šťiplavou chuť, ale pomůže vám rychle se dostat zpátky do formy.

Čtvrtek

Dnes se velmi přimlouvám za tříděný odpad. Předpokládám, že ve spoustě vašich domácností je třídění naprosto běžnou součástí. Základní rozdělení na papír, plasty, sklo – to se dá zařídit vždy a skoro všude. Ve městě i na vesnici.

Trochu složitější ve městech je to s BIO odpadem, ale i to se v posledních letech velmi výrazně mění k lepšímu. Malé, hnědé, plastové kontejnery se stávají běžnou součástí měst. Vesnice řeší kompost. Koloběh recyklace se sluší respektovat: zeleninu a ovoce vyrostlé ze země vezmeme, očistíme a nepoužitelný odpad po zkompostování zase vrátíme zemi.

Pátek

Víte, jakou úžasnou sílu mají právě rašící pupeny a mladé výhonky stromů? Lze jimi velmi snadno doplnit chybějící síly v těle. Hodně známé jsou smrkové výhonky nakládané do cukru.

Na výrobu sirupu budete potřebovat mladé výhonky do max. délky 5 cm, dva bio citony a tmavý třtinový cukr (lze použít i světlý, ale už to má trochu jiné vlastnosti.)

Mladé výhonky sbírejte prosím s rozmyslem, ať po vašem zásahu nejsou stromy obrané moc. Výhonky operte na sítku pod tekoucí vodou, nechte vykapat nebo odstřeďte. Do čisté sklenice naskládejte asi 4cm vrstvu výhonků, přidejte tři plátky citronu bez jader a zasypte vrstvičkou cukru (asi 1cm). Upěchujte další vrstvu výhonků. Postup opakujte až pod okraj nebo do spotřebování surovin. Sklenice nemusí být plná. Uzavřete ji a postavte na 3 týdny na slunné místo. Každý den s ní trochu zatřepejte.

Po uplynutí magických 21 dnů slijte přes plátýnko, vyždímejte a uložte v malých, uzavíratelných sklenicích do chladu a temna, například do lednice, sklepa, chladné komory. Užívejte lžičku denně, nejlépe ráno na lačno. Regeneruje organismus, posiluje, pomáhá při nachlazení i katarech dýchacích cest, chrapotu, kašli a spoustu dalších možných použití jistě objevíte sami.


Sobota

Pojďme si dnes zahrát hru na hledače/hlídače. Vezměte si jeden list kancelářského papíru, přeložte ho na polovinu a připravte si ještě tužku nebo pastelku. Vezměte to sebou ven. Stačí vám na to 15 minut chůze (ne úprku !) po těsném okolí vašeho domu, bytu, chaty… prostě vašeho doma.

Na jednu polovinu nadepište PŘÍRODA a zapisujte do ní čárky za každou bylinku, květinu, keř, strom, které objevíte.

Na druhou polovinu nadepište NEPOŘÁDEK a zapisujte si čárky za např. poházené papíry, igelitové sáčky, pet lahve, nedopalky cigaret, žvýkačky a podobné neřesti.

Co myslíte? U kolika z vás bude strana „nepořádek“ bez jediné čárky? Můžete udělat vy sami něco pro to, aby to tak bylo třeba příště?

Share Button

9 komentáře

 1. Dost dobry :)

 2. Milé dámy,
  úkoly plním ne zcela svědomitě a taky trochu na přeskáčku. Teprve teď jsem se dostala k tomu dát do celého domu šalvěj se solí. Byla jsem nemocná a úplně jsem cítila, jak je potřeba všechno po těch bacilech provětrat. Lámala jsem si hlavu, do čeho tu směs dát, nemám žádné misky, které bych chtěla vyhazovat (a ne jen umýt), až jsem si vzpomněla na papírové krabičky ve stylu origami, které jsem se naučila dělat snad někdy v mateřské školce (lili jsme do nich sádru a pak malovali na vzniklé sádrové dlaždičky). Je to moc milá vzpomínka, která mi pomohla uvědomit si, jak je někdy fajn nemít věci na dosah a nemít peníze (nebo chuť) všechno kupovat a pak vyhazovat. Poslední dobou mě to umožňuje velmi přemýšlet o tom, co bych mohla udělat sama (i když nejsem zrovna z nejšikovnějších). Omezení se tedy stává inspirací, která by jinak vůbec nevyplavala na povrch.
  No a abyste si případně mohly udělat krabičku taky (hodí se i jako malá dárková krabička, ze čtverce, který utrhnete z A4, vyjde krabička o hraně asi 5 cm), tady je video, které jsem našla na internetu. Třeba se to bude hodit na ten středeční tajný dárek :-)
  Neděste se francouzštiny v článku, video je němé a blbuvzdorné.
  Díky Vám za každodenní postní inspirace.
  http://senbazuru.fr/files/a3cc981ca54e1b097166d4a583b719cd-238.php

 3. už se těším na pátek směr les a výhonky. Dnes po cestě plno kytiček a jen jeden kelímek….krásný pocit. Místo půstu nasadíme rýži a zeleninu. Krásný slunečný týden všem Jana

 4. Zajímavé informace i úkoly. Užijme si je.

 5. Duševní úkoly jsou splnitelné, vlastně celý život dělám „něco navíc“. Zítra s práci klídek, což mě potěšilo, na jídlo si uvařím rýži. Ve středu zázvorový čaj, ten mám moc ráda, se skořicí jsem ho ještě nepila. Během týdne uvařím jáhelník, moc si ho doma přejí i když já ho zrovna nemusím. V pátek si s kamarádkou vyrazíme na sběr smrkových výhonků. Včera jsem dostala první „kytičku medvědího česneku“ a dneska se sluníčko opravdu snažilo, hned je veseleji. Zdraví všechny Vlasta!

 6. Zdravím všechny, duševní úkoly splněny zatím 4 a pátý bude dnes odpoledne (tajný dárek :-)). Zítra chci koupit látku na nový ubrus, takže i „kuchyně“ bude splněna a k tomu se budu snažit dneska vydržet o čaji, vodě s citronem a budu se moc těšit na zázvorový čaj zítra (ten miluju, s medem a citronem). Jen páteční a sobotní úkoly tentokrát nesplním – to mám zase jiné „úkoly“ na celý víkend – ale díky sluníčku i tak bude krásný :-).

 7. ZDRAVÍM,TYTO ÚKOLY SE PLNÍ LEHCE.OKOLO NÁS ŽIJE SPOUSTU STARŠÍCH LIDÍ A POMÁHAT JIM JE SNADNÉ.NA OPLÁTKU OD NICH DOSTÁVÁM KRÁSNÉ POSEZENÍ A POPOVÍDÁNÍ U ČAJE A KOUSKU NĚČEHO SLADKÉHO.JEŠTĚ DÁREK A BUDE SPLNĚNO.MOC SE TĚŠÍM NA ÚKOLY KTERÉ BUDOU PŘÍŠTÍ TÝDEN.JITKA A DĚDA

 8. Já se tu hlásím, že jsem včera zvládla půst (o vodě s citronem, pomerančové šťávě a zeleninové vodě-vodě co jsem scedila z vařené zeleniny). Děkuji, že jste mě k tomu dopomohli, sama bych se nedonutila. Bylo to fajn, hlavně se raduju z toho, jak jsem se překonala :-). Je mi krásně, piju čaj ze zázvoru s medem a citronem – i vám tak krásný den.

  • Ahoj Lidko, gratuluji.
   Přesně pro tyhle pocity to stojí za to. Vyzkoušet si posouvání svých hranic a také dělání dobra pro sebe… ne jen pro druhé.
   Mám radost s Tebou. Hezký den a díky za zpětnou vazbu. Libuše

Komentáře jsou uzavřeny.

© 2019 Velká výzva Kuchařky pro dceru

Tato výzva je součástí webu Kuchařka pro dceruNahoru ↑