2. postní týden: Posuňte své hranice

Duševní úkoly

Následujících šest úkolů je určeno pro dny od pondělí do soboty tohoto týdne. Můžete je plnit v tom pořadí, jak jsou uvedeny, nebo je libovolně přeskládat. A to vše podle hesla, že každý splněný úkol se počítá.

Každý úkol má svůj vlastní hashtag, pokud byste se rozhodli zveřejnit fotku, jak ho plníte.

1. #cojestesti

Najděte si deset minut zcela nerušeného klidu, všechno vypněte, zavřete se nebo běžte do přírody a zamyslete se: co vás dělá opravdu šťasnými? Které věci děláte jen sami pro sebe, protože vás naplňují?

Nezahrnujte sem to, co děláte pro druhé, přestože to vás může naplňovat ještě víc. Tohle je duševní cvičení jen o vás samotných. A je pěkně těžké. Slzičky povoleny, ale zakončete to s nadějí v duši.

2. #30minut

Najděte si 30 minut jen sami pro sebe. Buďte v tom dnes neúprosní. I kdybyste měli jen sedět v parku na lavičce, i kdybyste pro těchto 30 minut neměli žádnou zvláštní náplň, najděte si je. Cílem tohoto cvičení je být jen sám se sebou a vydržet to.

3. #vyrizeno

Vyřiďte dnes úkol, který jste hodně dlouho odkládali a který čeká věčnost na to, až ho konečně splníte. Třeba už to ani nemá smysl dokončit, ale nikdy nevíte, co tím spustíte a jakou novou příležitost si pustíte do života.

4. #anonymnidarce

Staňte se dnes anonymním dárcem nebo přispěvatelem. Darujte něco svého, nového nebo starého, svůj čas, peníze, cokoli, ale darujte to tak, aby příjemce nikdy nezjistil, od koho se mu dobrodiní dostalo.

5. #mluvimslidmi

Hezky promluvte se všemi cizími lidmi, které méně nebo více pravidelně potkáváte. S pokladní, s řidičem autobusu, s vrátným, s učitelkou, se sousedy. Alespoň jim jen tak popřejte hezký den.

6. #dobrodruzstvi

Zkuste jakoukoli novou věc, která vypadá dostatečně netradičně a vytrhne vás z běžných dní. Zajděte na cvičení, které jste nikdy neabsolvovali, přečtěte si básnickou sbírku, i když poezii neholdujete, ochutnejte jídlo, kterého jste se obávali, zapojte se do neznámé hry vašich dětí, udělejte si plánovanou černou hodinku, zajděte do kostela, pokud tam pravidelně nechodíte.

Úkoly do kuchyně od Florentýny

I v kuchyni půjde tento týden o objevování nového.

  1. Projděte si založené a uložené recepty a vyberte tři, které tento týden konečně vyzkoušíte
  2. Pořiďte novou surovinu do kuchyně a vyzkoušejte ji
  3. Nechte něco naklíčit a pak to snězte

Bylinkové úkoly od Libušky

Nejprve malá rada k úkolu do kuchyně: Nejsnáze vám naklíčí a vyroste řeřicha. Je to takový rychlý zázrak přírody, který můžete sledovat v přímém přenosu. Stačí vám na to trocha vaty nebo na sebe položené papírové utěrky, voda a nezbytná semínka řeřichy.

Klíčit lze všechny luštěniny a obiloviny, ale vyžaduje to trochu víc péče. Hlavně si pamatujte, že je nutné je alespoň dvakrát denně pořádně proplachovat! To proto, aby se v nich nezačaly tvořit plísně.

Pro tento týden jsou stále příznivé podmínky pro vysévání a výsadbu bylinek. Kdo to nestihl v minulém týdnu, má ještě šanci.

Pondělí

Včera byl úplněk a jeho síla nás bude provázet ještě 3 dny. Má moc hýbat s vodou celé planety, tedy i s námi. Věnujte proto po celé 3 dny větší pozornost svým ledvinám. Čistí naše tělo od škodlivin, velmi často je zraňujeme svými strachy. Chraňte svá bedra před prochlazením. Víc si všímejte, kolik toho vypijete za den. Nejvhodnější je neperlivá, pramenitá voda.

Z bylinek si můžete vybrat přesličku, břízu, vřes.

Úterý

Dnes vás čeká 30 minut o samotě. Pro někoho úleva, pro jiného šok. Volbu bylinek nechám dnes na vašem uvážení. Uvařte si to, co vám voní a chutná.

Středa

Odměňte se. Nechte se hýčkat. Bylinky mají velkou sílu laskavosti. Taková mateřídouška, meduňka nebo laskavec hladí už jen svým názvem. Víte, jak vypadají? Okuste, jak voní a chutnají.

Čtvrtek

Prohlédněte si své zásoby bylinek – pokud tedy nějaké doma máte. Podívejte se, jak vypadají. Jak dlouho je máte? Sušené bylinky starší 24 měsíců už se dají použít maximálně do koupele. Ty ještě starší vraťte přírodě.

Kdo budete stát o bližší radu, jak konkrétní bylinky poskládat do čajové směsi a na co je použít, napište si do komentářů seznam a já vám na něj odpovím.

Pátek

Použijte dnes do jídla čerstvé bylinky. Přidejte je třeba do salátu. Nasekejte si pažitku či petrželku, nebo alespoň cibulku na chléb.

Sobota

Dnes je velmi příhodný čas pro trochu čarování. Očistu potřebuje i váš dům, byt, pokoj, a to očistu energetickou. Od negativních, zůstatkových energií, například po hádce, nemoci a podobně.

Pomůže vám obyčejná sůl s přidáním usušené šalvěje či máty. Stačí nasypat 20 dkg soli do misky, promíchat s jednou polévkovou lžicí usušené bylinky a nechat v místnosti 3 dny. Poté ji odneste z domu – raději i s miskou. Omytí většinou nepomůže.

Share Button

31 komentáře

  1. Dobré ránko, opět velmi inspirující úkoly, ty z minulého týdne jsem pro nemoc nemohla dodržet všechny a naopak některé díky tomu nebylo obtížné splnit. Tentokrát se velmi těším na splnění všech. Jen pro zajímavost, před dvěma týdny jsme s kamarádkou probíraly smysl půstu, a naše názory se zcela shodly s tím, co jsem o týden později četla zde.

  2. Dobré ráno,
    úkoly prostudovány. Minulý týden se mi úkoly dařily plnit a doufám, že tento týden zvládnu též. Úkoly do kuchyně mě přímo nadchly. Minulý týden jsem si udělala pořádek v receptech a tak mám tipy na vyzkoušení nových jídel. Čočka je připravená na klíčení. Miska se slanou vodou a šalvějí je už v obýváku. Zdravím všechny a přeji hezký týden! Vlasta

  3. Děkuji za další motivaci. Díky Vám jsem se těšila na pondělí :-D Jsem zvědavá, jaké výzvy tento týden přinese. Krásné jarní dny plné naděje.

  4. Sympatické úkoly, už se těším.

  5. MOC SE TĚŠÍM NA PLNĚNÍ ÚKOLŮ PRO TENTO TÝDEN.ZDRAVÍM VŠECHNY CO SE PŘIDALI.JITKA A DĚDA

    • Ahoj Jitko. Také zdravím a těším se na společné setkávání. Líba

  6. Zdravím všechny nadšence postních týdnů. Opět se mi potvrdilo, že nejjednodušší úkoly bývají nakonec nejtěžší….přesvědčit všechny, že budeme 24 hodin bez Tv,Pc,mobilů,rádia,tabletů…a jiných vymožeností, to byl velký oříšek.

  7. Martina Opava

    13.3.2017 at 22:58

    ahoj, ano souhlasím, sympatické úkoly:) čtu je až teď, deset minut nerušeného klidu s přemýšlením jsem dnes ještě nesplnila, ale vím co mě dělá šťastnou, a klid jsem měla, když jsem usnula na 1,5 hodiny s dcerkama odpoledne, to bylo nezbytné dobití baterek pro start nového týdne, asi mě zmohl ten úplněk ;) ale mám nasbírané úplňkové kořeny smetánky. Řeřichu už máme od pátku, a taky mě úkoly od Libušky připomněly, že jsem před lety klíčila mungo, to bylo moc dobré, takže je čas se vrátit k dobrým zvykům. Krásný týden všem.

    • Martino, jsem tak ráda za vaše zpětné vazby.
      Maličké, zelené mungo fazolky klíčí velmi snadno a jsou velmi dobré, mírně nasládlé, takže je s radostí ochutnávají i děti.
      Kořen pampelišky přijde na řadu už brzy.
      Hezký den Libuše

    • Děvčata, prosím, o radu. Nevím co dělám špatně, ale když jsem se po vzoru Florentýnky pokoušela naklíčit hrách na pučálku, pokaždé jsem ho musela po pár dnech vyhodit, neboť začal být mazlavý, smaradlavý a jako by zkvašený. Proplachovala jsem 2 x denně, tak fakt nevím, v čem byla chyba. Pradíte mi jak správně klíčit luštěniny? Děkuji moc :-) Simona

  8. Ahoj všem – tak jak to tu chválí všichni i já se přidávám :-). Jsem moc ráda, že jsem tyhle stránky našla. Minulý týden jsem nestihla všechno, tak jak tu bylo psáno, ale 2/3 mám splněné určitě :-) (opravdu stačí takhle psát – nemusím fotit nebo jsou tu ještě nějaké jiné stránky pro „potvrzování“?).
    Tento týden jde víc do duše (aspoň to tak cítím sama za sebe) – jsem ráda i za to (ten včerejší byl moc příjemný – dnešních 30 minut bude asi větší oříšek :-).
    Takže ještě jednou díky.

    • Milá Lidko.
      Fotit se nemusí. Ostatně některé úkoly zdokumentovat ani nelze. A máš pravdu, že je to hodně osobní.
      U zadání každého duševního úkolu je odkaz – hashtag – pod kterým můžeš zveřejňovat fotky na sociálních sítích. Každý úkol má svůj vlastní, takže když ho použiješ k fotce, bude pro ostatní snadné tvé úkoly dohledat. Je to jen na tvém uvážení.
      Například se můžeš podívat na : https://www.instagram.com/explore/tags/kucharkaprodceru/
      Libuše

  9. Florentýnko i Libuško….skvělá vaše práce! Úkoly jsou úžasné a velice pro mě zajímavé. Mám velkou radost!

  10. Libuško díky za odpověď – já sociální sítě moc neprožívám (facebook byl z donucení, ostatní jsou zatím mimo mě) – ale jestli stačí si takhle, budu moc ráda. Moc se mi líbí si tahle „popovídat“, podělit se o radosti i starosti – například včerejších 30 minut bylo nekonečných, ještě se neumím odprostit od všeho a přišlo mi to opravdu dlouhý – bohužel počasí mi nepřálo, takže jsem byla sama v ložnici…..možná venku by to bylo pohodovější.

    • Milá Lidko.
      To jak vnímáme čas, je stav naší mysli. Když si myslíme, že nemáme čas… pak běží úprkem a zkouší nás. Stačí si to uvědomit, zamyslet se, naplánovat a pak i prožít.
      Já osobně mám velmi ráda tzv. “ bezčasí “
      Jsou to chvíle, kdy vypínám hektičnost a užívám si moc přítomného okamžiku. Nikam ne – spěchám a nic ne – musím. Má hlava mi dá klid a čas plyne jen velmi pomaloučku jak široká, líná řeka. Místy se skoro zastaví. Je úplně jedno, kolik minut na to v reálu mám. Zda deset či třeba celý den. Prostě se plně soustředím jen na jednu věc. Třeba dech nebo činnost rukou, které s láskou sbírají bylinky – lístek po lístečku, nebo hnětou těsto, umývají nádobí či jen tak „nečinně“ odpočívají.

      To poslední se snadno napíše, ale cesta k tomu je velmi lopotná a strastiplná. Na začátku se začnou projevovat předané a zažité vzorce chování. Jako by nicnedělání bylo špatné. Jako bychom my byli ti líní a špatní… a pak se v tom necítíme dobře. Hlavou letí, co všechno jsme za tu dobu mohli udělat a neudělali.

      Když to zvládneš, odměnou je pak pocit úlevy a uvědomění.
      Ty jsi ten, kdo to řídí. Ty jsi ten, kdo nejlépe ví, kdy může a kdy už vážně ne. Ty jsi ten, kdo si může a dokáže vychutnat pocit odpočinku a pak radost z dobře vykonané práce. Protože odpočatí toho zvládneme mnohem víc a hlavně snáz.

      Přeji Ti a všem, kdo to budou číst, krásný den a všechny příští.
      S láskou Libuše

  11. Omlouvám se, že si tu píšu jen své pocity – jen ještě jednou musím reagovat na Libušku – já se totiž teprve učím se „být sama sebou“ – tj. teď jsem teprve ve fázi, že jsem si „naordinovala cvičení a taky kroužek sama pro sebe – teď teprve se učím si dávat „radosti“ života – sama sobě, teď už to není jenom o rodině a o dětech…..(ale že mi to trvalo), tu fázi jak tu, Libuško, popisuješ – vnímání sebe sama až do hloubky, tu teprve musím objevit :-). Ale děkuji za všechny podněty, rady. Čas mi určitě pomůže.

    • Buď k sobě laskavá a upřímná.
      Nejdůležitější je, že chceš.
      Tím změny začínají.

  12. Krásné slunečné ráno.
    Dnes poprvé po roce sledování výzev a stránek „kuchařky“ píši příspěvek.

    Jste pro mě motivací a inspirací,

    o vánocích nikdy nepanikařím a nehysterčím, ale letos jsem poprvé dělala něco jenom sama pro sebe. A tak jako o vánocích i nyní se zapojuji do výzvy. Upravila jsem si jídelníček, nakoupila bylinky, piji každý den jiný čaj a to prosím SAMA a v KLIDU (bez dětí) na zahradě. Někdy zjistím, že je to i více než 30minut :-D. Dokonce jsem zařadila na svůj denní repertoár POHLED NA OBLOHU. Ve středu večer bylo tak krásné- minimálně osm odstínů modré a červené :-)

  13. MOC DĚKUJI ZA KRÁSNÉ POČTENÍČKO.DĚDA STÍHÁ ČÍST DŘÍV NEŽ JÁ.KAŽDÝ DEN DONESE NOVOU BYLINKU CO NAJDE NA ZAHRADĚ.VAŘÍME ČAJ A NEBO PŘIDÁVÁME DO JÍDLA.LIBUŠKO DĚKUJEME ZA PŘIPOMENUTÍ JAK NAKLÍČIT SEMÍNKA.JITKA A DĚDA

    • Ahoj Jitko. Také zdravím.
      Prozradíš, co za bylinky už u vás roste ? Na severu se zatím jen sem tam vzpamatovává ještě šedá tráva. U nás na jihu je už dávno krásné jarní počasí a kromě bylinek jsem letos už našla první čtyřlístky pro štěstí. Tak ho posílám dál všem účastníkům výzvy. Líba

    • ZDRAVÍM LIBUŠKO,DĚDA SEBERE CO VIDÍ,HLAVNĚ KOPŘIVA SE UKÁZALA V PLNÉ KRÁSE,SEDMIKRÁSKA UŽ TAKÉ UKÁZALA SVOJE KVÍTKA.PAŽITKA JE AKORÁT NA CHLEBA.NO A TAKY JITROCEL.UŽ SE TO ZAČÍNÁ KRÁSNĚ ZELENAT.NO JARO JE TU.JITKA A DĚDA

  14. Dobrý den paní Libuško,
    děkuji za všechny velmi zajímavé informace o bylinkách. Například měsíček a jitrocel používám běžně, ale vůbec jsem netušila, že jejich kombinace je čistič tlustého střeva. Děkuji též za nabídku informací o směsi bylinek. Zajímaly by mě bylinky při rýmě – je to klasické nachlazení, možná viróza ze školy, děti mají rýmu, pořád smrkají, dávám klasické byliny, cibulovou šťávu s cukrem, je něco víc na rýmu? Děkuji Jitka

    • Milá Jitko.
      Cibulová šťáva je víc účinná, když se dělá s medem, citonovou šťávou a trochou mleté skořice.
      Na úlevu při rýmě platí Eukalyptus neboli Blahovičník.
      V listech totiž obsahuje vonné silice eukalyptolu, které ničí bakterie. Umí léčit astma, záněty průdušek, bolesti v krku, kašel, nachlazení, dokonce i záněty vedlejších nosních dutin. Snižuje horečku a dokáže pomoci při bolestech hlavy a migrénách. Ve formě mastí ulevuje od revmatických bolestí.
      Používají se sušené nebo čerstvé listy na výluh. V případě inhalace odvar.
      Některé odrůdy lze pěstovat i u nás…v bytě i venku. Vyklíčí ze semínek během 14 dnů. Roste dost rychle a je třeba ho tvarovat a ostříhávat.

      Další výbornou a velmi nenáročnou rostlinkou je Rýmovník. Velmi dobře se pěstuje doma v květináči. Pro léčebné účely stačí utrhnout list, trochu ho promnout v prstech a čichat. Můžete z něj dělat čaj a nebo opraný list prostě rozžvýkat a sníst.

    • Dobrý den, moc děkuji za rady, vyzkouším, tinkturu z eukalyptu mám vyrobenou… takže jinak popíjet čaj?

    • Ano, čaj. Lze použít i na koupel nohou nebo celého těla. Úleva nastává i při zábalu. Hodně záleží na věku dětí ajejich váze a pod. Pro bližší rady napiš sem nebo na email : libusezaková@centrum.cz

  15. Dobrý den paní Líbo,
    celý minulý i tento týden jsem popíjela Vámi doporučené čaje. Znamenalo to si některé bylinky dokoupit, ale spoustu jich mám buď v sušeném či čerstvém stavu. Ráda se připojuji k předchozímu komentáři, zajímalo byc mně zda nějaká nemá „omezení“ při malfunkci štítné žlázy či epilepsii. Mám doma jitrocel, měsíček, meduňku, mateřídoušku, šalvěj, mátu, bazalku, tymián, heřmánek, řapík, tužebník. Poradíte mi prosím kombinaci na čaj pro zklidnění nervů po hektickém dni s nemocnými dětmi a na posílení vitality? Moc děkuji Monika

  16. Milá Moniko.
    Co se týká „omezení“ při špatně funkční štítné žláze či epilepsii – byla bych velmi opatrná při užívání máty. Je to bylinka velmi příjemná a uklidňující, ale při delším používání či ve větší míře snižuje krevní tlak a někdy až příliš…

    Kombinace na čaj pro zklidnění nervů : meduňku, mateřídoušku, lipový květ a list břízy – vše po dvou dílech. K tomu jeden díl tymiánu a jeden díl jitrocele.

    1 vrchovatou polévkovou lžíci směsi přelít 0,5 litem vroucí vody a nechat odstát 9 minut – nepřiklopené ! Poté přecedit a popíjet vlažné. Jednou až dvakrát denně. Maximálně tři týdny. Pak alespoň deset dnů pauza.
    Šalvěj bych si nechala na akutní stavy. Nachlazení, únava, smutek, bolesti krku a pod. Stačí pár čerstvých lístků přelít 1/4 litrem vroucí vody a nechat 7 minut vyluhovat.
    Pít 2-5 šálků za den po douškách – maximálně po dobu jednoho týdne. Někdy stačí jen dva dny. ( Každý jsme jinak citliví a ochotní si nechat od bylinek pomoci )

  17. Tak jsem z toho nechtě a nerad vypadl, ale i přes zpoždění, které se stalo zřejmě nějakým nedopatřením, se pustím do úkolů druhého týdne a snad už mi to postavení posledy nezůstane.

Komentáře jsou uzavřeny.

© 2024 Velká výzva Kuchařky pro dceru

Tato výzva je součástí webu Kuchařka pro dceruNahoru ↑