1. postní týden: Oprostěte se od špatného

Duševní úkoly

Následujících šest úkolů je určeno pro dny od pondělí do soboty tohoto týdne. Můžete je plnit v tom pořadí, jak jsou uvedeny, nebo je libovolně přeskládat. Znáte to, čím méně výmluv, že to nejde, tím líp :-)

Každý úkol má svůj vlastní hashtag, pokud byste se rozhodli zveřejnit fotku, jak ho plníte.

1. #nerusit

Svět je plný zbytečných ruchů (televize, internet, zbytečně zapnuté rádio, hluk, zbytečně rozvícené světlo) – dnes se jim celý den cíleně vyhýbejte.

2. #zlozvyky

Zamyslete se nad svými zlozvyky. Kterého byste se chtěli co nejdřív zbavit? Co z vás nedělá toho člověka, kým byste chtěli být? Zkuste si vydržet jen jeden jediný den nedělat, co dělat nechcete. Neodkládejte to na “až jednou najdu sílu.“ Kdo ví, třeba vám to vydrží i do zítřka. A nebo ještě dál.

3. #mimoradnyuklid

Něco kolem sebe ukliďte, na co už se nechcete dívat. Tento úkol můžete splnit doma, což je nejjednodušší, nebo venku na svém pozemku, což je trochu těžší, nebo dokonce na veřejném prostranství, což je nejvyšší level. Počítá se, i když vyhodíte do koše odhozený papírek.

4. #denbeznegativity

Prožijte den bez negativity. Uvědomujte si své negativní emoce dřív, než vyplavou na povrch a řeknete nebo uděláte něco, co nechcete. Neříkejte zbytečná ne. Na nikoho se zbytečně neutrhujte, nemračte, nikoho bezdůvodně neodmítejte, nevyjadřujte svůj nesouhlas a posuďte pohled druhé strany. Udělejte si půst od negativních postojů a názorů.

5. #zbytecnosti

Zamyslete se: kde jsou ve vašem životě zbytečnosti? Kde se nahromadilo něco, co opravdu nepotřebujete? Ať už to jsou zbytečné věci nebo zbytečné činy, udělejte dnes něco radikálního a zbavte se toho.

6. #jarniuklid

Tento úkol se nejvíc hodí na sobotu, protože jeho téma zní: Jarní úklid. Vyberte si dnes jednu z následujících oblastí nebo vymyslete jinou a důsledně ji celou proberte a vytřiďte. Vyhrňte si rukávy a jděte na věc, beztak jste to chtěli vyřešit už dávno:

 • dětské hračky
 • oblečení
 • kuchyňské nádobí, náčiní a přístroje
 • zásoby potravin
 • garáž/sklad/komora

Nenechte v této oblasti dál ležet nic, co by vám nedělalo opravdovou radost. Pokud vezmete do rukou nějakou věc a říkáte si “to ještě možná použiju, až…”, zbavte se jí hned. Nenechávejte si věci na jindy. Dělají nepořádek ve vašem životě.

Bylinkové úkoly od Libušky

Pozor, bylinkové úkoly se vztahují k duševním úkolům v tom pořadí, v jakém jsou zveřejněny výše. Pokud se rozhodnete některé úkoly přehodit na jiné dny, možná tomu budete muset přizpůsobit i bylinkový úkol. A to nemusí být vždy ve spojení s přírodou, tak jak vám to Libuška naplánovala.

Právě začínají kvést sedmikrásky, podběl, raší mladé lístky kopřiv, řebříčku, jitrocele, popence, fialek, pampelišek – tedy smetanky lékařské. Bylinky jsou ještě velmi mladé a křehké, proto je sbíráme jen v malém množství na čistící čaje či bylinkovou polévku na povzbuzení.

V neděli 12.3. v 15.53 nastává úplněk ve znamení Panny. To je nejvhodnější čas pro sběr a sušení kořenů pampelišky. Vydolované kořeny pořádně operte a zbavte droboučkých kořínků. Osušte a podélně rozkrojte. Usušte – nejlépe v sušičce. Lze i na pečicím papíru na topení. Uložte do papírového sáčku či sklenice s víčkem. Bude se vám později hodit.

Zvažte, jaké bylinky chcete mít ve své těsné blízkosti a proč. Jaké bylinky by vám dělaly radost a přinášely potěšení i užitek? Pažitka, petržel hladkolistá i kudrnka, majoránka, dobromysl, saturejka, šalvěj, máta, meduňka, tymián, rozmarýn, koriandr, estragon, kerblík, kopr, bazalka, levandule… ale třeba i zázvor, citronela a bobkový list je možné vypěstovat bez velkého úsilí. Nachystejte si květináče či truhlíky, zem a semínka popřípadě již předpěstované sazeničky rostlin. A ještě jedna dobrá rada pro zahrádkáře: od čtvrtka až do konce týdne neplít. Je to naprosto nevhodný čas a skoro zbytečná práce. Plevel velice rychle vyroste znovu i z maličkých přetrhaných kořínků.

Pondělí

Vydejte se na delší procházku po svém okolí. Dívejte se, co kolem vás roste a raší. Poslouchejte zpěv ptáků. Můžete si domů přinést narašenou větvičku do vázy a pozorovat, jak se každým dnem a v podstatě každou hodinou mění a rozvíjí. S námi lidmi je to podobné, jen my sami to nevidíme. Našich změn si více a rychleji všimne okolí.

Úterý

Čas strávený o samotě je tou nejlepší cestou, jak si uspořádat myšlenky i hodnoty. Stále se vymlouváme, že ho máme málo. Ale je to tak opravdu? Třeba si to jen nedokážeme představit. Uvařte si hrnek bylinkového čaje na pohlazení duše i těla (vhodná je například meduňka, máta, mateřídouška nebo heřmánek) a ukliďte se na chvíli někam do samoty a ticha. Tam si ho vychutnejte pozvolna po douškách. S každým douškem nabíráte sílu a odhodlání ke změnám. Ostatně o tom půst je.

Středa

Ukliďte i v sobě. Pro tento den nejezte nic tučného a smaženého. Pijte měsíček s jitrocelem. Můžete pít klidně celý týden – nejdéle 21 dnů a pak na dlouhé týdny zapomenout na kombinaci těchto dvou bylin, které společně velmi efektivně uklízí a vymetají tlusté střevo od nánosů nezdravého stravování a stresu.

Recept na čaj:
1 vrchovatou polévkovou lžíci čerstvých nebo sušených listů jitrocele a 2 vrchovaté čajové lžičky sušených květů měsíčku lékařského přelijte 1 litrem vroucí vody. Nechte 7 minut odstát a pak přeceďte. Nesladit! Popíjete po malých douškách po celý den. Kdo zvládne, může klidně vynechat jídlo a pít dva až tři litry tohoto kouzelného lektvaru za den.

Čtvrtek

Uvařte si hrnek lipového čaje a nechte svou mysl i srdce obalit „medovou něhou“ a pak si vyzkoušejte, jak často používáme NE. Zkuste se vyjadřovat (třeba jen hodinu, ale klidně i celý den, týden, měsíc) bez záporu. Namísto „Nelez na tu tenkou větev!“ zkuste „Pozor, ta větev je tenká, mohla by se s tebou zlomit. Buď opatrný.“ A tak podobně. Používejte pozitivní náboj, i když je to zpočátku těžké a vyčerpávající. Máme pocit, že to prostě NE-jde. Ale jde a docela snadno, když si na to zvykneme. Kouzlo je v tom, že hlídáme svá slova a myšlenky. Výsledek se brzy dostaví.

Pátek

Pro tento úkol budete potřebovat sílu i odvahu. Obojí vám dodá oheň v těle a to skvěle umí zařídit zázvor. Nastouhejte si 1 čajovou lžičku čerstvého, očištěného kořene zázvoru a přelijte ji v hrnku dle vlastního uvážení 0,25 – 0,4 litru vroucí vody. Po osmi minutách přeceďte a můžete přidat lžičku medu. Vypijte a můžete se vrhnout rovnou do práce.

Sobota

Každý z nás je jiný a každý potřebuje jiný přístup. Tady je obecná rada drahá… lépe řečeno zbytečná. Takže nechám na vašem uvážení, zda použít bylinky uváděné v celém týdnu, či si raději nalít něco ostřejšího na povzbuzení.

Úkoly do kuchyně od Florentýny

Pokud se váš půst týká také jídla a stravování, zde jsou tři dodatečné úkoly. Splnit je můžete kdykoli tento týden.

 1. Projděte si kuchyňské zásoby a vyhoďte vše prošlé
 2. Vyčistěte lednici a umyjte celou linku
 3. Zamyslete se, co z potravin kupujete zbytečně a jen tak na chuť. Zkuste to nahradit po celý zbytek půstu domácí verzí téhož. Sušenky, chipsy, sladké pečivo, to vše se jí mnohem snáze, když to bezpracně koupíte. Když je ale upečete, mnohem víc si jich budete vážit
Share Button

48 komentáře

 1. Dobré ráno,
  úkoly jsou prostudovány…tak jdu na ten úklid …nee zpátky léčit chřipičku .

 2. Marcela flair

  6.3.2017 at 6:58

  No fíha, to bude půst jak se patří. Ale stejně do toho jdu. Jen přemýšlím, že ne vše půjde asi smysluplně zdokumentovat. Ale tak dělám to hlavně pro sebe, že? Držím nám všem pěsti! M

 3. Mně se to moc líbí…A to čtení o bylinkách,Libuško,krásné…pokusím se nějaké věci ve svém životě změnit.

  • Martinko děkuji.
   O změnách půst přece je. Jsou nevyhnutelnou součástí našeho rozvoje a očisty. Tak krásný den. Líba

 4. Už asi 14 dnů si říkám, že musím vyhodit některé konkrétní věci (nehrající kazeťák, krabici od něčeho…) a stále se najdou „důležitější věci“, které udělám a na tohle si čas nanejdu. Děkuji na nastartování – do toho jdu. S bylinkami si nejsem jistá, jestli budu tak úspěšná – ale každý pokus se počítá :-). Držím nám všem palce – těším se na pravidelná setkávání. A děkuji za tyhle stránky.

 5. Velmi zajímavé úkoly, už se docela těším, až budu bojovat. Především sama se sebou. A třeba ne. Na bylinky se také těším.

 6. Jdu do toho.
  Díky za inspiraci a pošťouchnutí:-)

 7. Trošku jsem se tím,jak vykukovalo sluníčko-i přes tu vichřici,která byla u nás celý víkend-donutila k vyklízení šatníku a musím říct,že toho bylo.Protože jak bylo výše napsano-možná se bude hodit-tak to bylo u mně.Ale odhodlala jsem se,udělala balíčky a odvezla do Charity.Byly to opravdu moc pěkné věci,snad někomu udělají radost.Dnes se takto podívám do kuchyně,asi se toho zbytečného najde dost.Poslední dny jsem ráda chodila na vycházky,čistý vzduch a zpívající ptáci-to je nádhera,které si užívám.Ještě dnes si uvařím čaj s jitrocele a měsíčku lékařského očistu potřebuji.Včera jsem dostala ochutnat zázvorový likér domácí výroby,byl moc chutný.Bylinky hodně používám,ale sama nepěstuji,mám sestru,která je pěstuje a od ní je mám.Všem přeji pěkný start do nového týdne a at se nám daří.Děkuji za inspiraci.Lída

 8. Mám tu jeden tip pro všechny, kdo mají kolem sebe rádi hezky uklizeno a kdo touží po domácnosti bez JAKÝCHKOLIV zbytečností. Přečtěte si knížku od Marie Kondo s názvem Zázračný úklid, případně v angličtině lze koupit do čtečky pod názvem The Life-Changing Magic of Tidying.

  • Potvrzuji, knížka je báječná! Už se rozloučila se spoustou věcí, žádná z nich mi nechybí a najednou se mi tak nějak líp dýchá

  • Uz se na ni chystam! A jeste doporucuji uzasny clanek na blogu Krkavci matky – „Misto pro to dulezite“.

 9. Ooo, Libusko, zakazane sluvko NE. Ten ukol mi udelal takovou radost :). Uz se na nej moc tesim!

  Dekuji <3

  Mam radost, ze postni vyzva preci jen bude. Byla jsem bez ni smutna celou popelecni stredu ^^

  • Nynko , já byla také smutná.
   Je ale nutné pochopit, že Flo je taky JEN (i když se nám to často nezdá ) obyčejný člověk – se svými starostmi a složitostmi života se srovnává po svém a já obdivuji její sílu, vytrvalost, zodpovědnost a ukázněnost.
   Díky za to. Děkuji za nádherný počin – za Postní výzvu. Lehko se to napíše, ale je za tím obrovská spousta práce.
   Jsem moc ráda, že se vše podařilo vyřešit a můžeme se tady zase společně setkávat . Moc se na vás všechny těším.
   S láskou Libuše

 10. Tereza D.

  6.3.2017 at 11:40

  Děkuji za krásný článek a motivaci na příští týdny. Duševní úkoly se mi moc líbí, tak jsem se do prvního hned vrhla, takže dopíšu a vypínám i internet. :) Snad nám to všem vydrží a posuneme se trochu lepším směrem. Jen ty bylinky budou pro mě trochu náročnější, ale snad seženu vše a obohatím se o něco nového. :)

 11. SUPER, jdu do toho, sice nevím jestli dám vše – hlavně ty bylinky, moje zažívání je moc nemusí – ale pokusím se. Flo, děkuji za další fantastické nápady. DanaOlga

 12. babi Martina

  6.3.2017 at 15:21

  Tak jsem si říkala,kde začít a on přišel úžasný návod pro tělo i duši!
  Díky Martina (asi starší,takže babi)

 13. ludmila.st

  6.3.2017 at 16:53

  Tak můžu říct, že mi tato výzva přišla velmi vhod a některé úkoly už jsou předem splněné – prošly jsme se s maminkou po zahradě a popovídaly si se sýkorkami, jestli ještě potřebují dokrmovat. Bohužel z užitečného plevele neraší zatím nic, jen se zbláznily tulipány a krokusy. Uklidila jsem horu novin a časopisů, na středu máme naplánovanou zeleninovou polévku a teď popíjím mátový čaj na ten zatrolený bacil, který mě o víkendu opět zákeřně přepadl. Přeji i ostatním, co se připojí k výzvě, ať se jim daří a nenechají se odradit !

 14. Já se taky těším, budu se snažit si to užít.

 15. MOC KRÁSNÉ ÚKOLY,TĚŠÍM SE NA JEJICH PLNĚNÍ.PROCHÁZKA SE VYDAŘILA,ROZSVÍTILO SE SLUNÍČKO.VĚTVIČKY JSOU VE VÁZE UŽ OD SOBOTY,NA ZAHRADĚ KVETOU SNĚŘENKY,VČELKY UŽ TAKY ZAČALY KROUŽIT A HLEDAT CO JE KDE DOBRÉHO. JARO SE UŽ HLÁSÍ.DĚDA TAKY UŽ PRACUJE NA ZAHRADĚ.TAK VÁS VŠECHNY ZDRAVÍME JITKA A DĚDA

 16. Úkoly prostudovány. Dnes jsem pracovala ve skleníku, foukal silnější vítr, ale ve skleníku bylo super a práce s hlínou, vysévání semínek a sázení mě nabíjí novou energií. Vyráží petržel a je asi 10 cm pažitka, jen můj oblíbený tymián mi uschl. Zítra s labradorkou vyrazíme na procházku, kouknout se, jak si vede medvědí česnek. Kuchyňské zásoby zkontrolovány a sepsán seznam na jejich doplnění. Večer jsem si uvařila mátový čaj, ráno si dělám zelený. Díky za motivaci a přeji pěkný večer všem! Vlasta

 17. Přeji krásný den, ptáčky jsem si dneska užívala při obědové pauze a po uložení dětí jsem si vypila mátový čaj, tak se mi úspěšně podařilo začít:)

 18. První den za námi. Bez televize a rádia to šlo snadno. Bohužel z vycházky jsme kvůli dešti utíkali rychle domů, tak jsem bez větviček. Ale to nevadí, zítra to zopakujeme. Aspoň jsem doma zasela semínka bazalky, medvědího česneku a heřmánku. Na zahrádce se už pomalu zelená meduňka a vykukuje máta. Hezký zbytek večera všem.

 19. Libuše Ch.

  6.3.2017 at 23:13

  Jsou to zajímavé úkoly, pokusím se je splnit.

 20. Štěpánka

  7.3.2017 at 9:32

  Moc hezká výzva, včerejší den zčásti splněn, skončila jsem už ve 21:00 hodin s knihou v posteli a televize ani počítač mi nechyběly. Kvůli dešti nebyla vycházka, jen jsem obhlédla zahradu a zjistila, že mi nádherně kvetou sněženky.

 21. Díky za to dobré nabuzení,takhle to půjde mnohem lépe. Výborné podněty,moc za ně děkuji. Pavla

 22. Tak já to jaro začala vítat tím, že jsem začala chodit na jógu. Po dvou lekcích a cítím se o mnoho lépe. Takže pak hurá na úkoly ☺

 23. Nadherna Vyzva.Sleduji od pondelniho rana,snazim se premyslet a prubezne plnit.Jen na Instagram protentokrat „kaslu“,Vanocni vyzva byla vyborna,ale nakonec jsem si rekla,ze nechci investovat tolik casu mobilu,nahravani,pak se nemuzu ani odtrhnout od sledovani uspechu ostatnich :-) Zkratka tentokrat opravdu „cistici“ vyzva, super napad zverejnit ukoly 1x tydne,nejsem potom v takovem stresu:-))

  Moc se mi libi ukoly od Libusky,dnes jsem si skocila do zdrave vyzivy pro bylinky na stredecni caj. Ale bohuzel jsem to popletla a misto jitrocele domu prinesla Rebricek :-( tak ted nevim… zkusim se rano porozhlednout po loukach,ale co jsem zatim tak koukala,travicka zatim spi a nabira sily. Libusko,kdybys to nahodou cetla,co mohu udelat s rebrickem?

  Chtela jsem si dat stredu skutecne jako pust,ze nebudu nic jist.Ale jsem kojici maminka a mam dojem,ze uplne hladova bych ten den spis protrpela.Cajik si dam zatim tedy jen slaby mesickovy, snad to nebude v mlicku male nejak vadit.Libusko,poradis?

  Dekuji Flo i Libu za tento uzasny pocin.
  Pa Danka

  • Milá Danko.
   Omlouvám se, včera jsem byla celý den mimo domov a dnes jsem měla moc práce a povinností, proto reaguji až teď.
   Řebříček je úžasná bylina. Umí hojit rány, má protizánětlivé účinky, hladí a ošetřuje kůži, podporuje trávení a hlavně uklidňuje… takže pro kojící matky má svůj význam. Nesmí se to přehánět. Stačí 1 hrnek denně Recept : 1 čajová lžička vrchovatá – spařit 1/4 litrem vroucí vody a nechat 7 minut stát – přiklopené – třeba talířkem – slít a vypít teplé. Nejlépe před jídlem. Pít dle chuti a nálady, ale maximálně po dobu 14 dnů. Pak alespoň jeden týden pauza.

   Měsíček samotný nemá tak dobrou chuť ani tolik síly. Doporučovala bych si jitrocel opatřit dodatečně a zkusit si nejen jak chutná, ale jak pomáhá uklízet uvnitř.
   Pokud by Tě zajímalo něco víc, stačí napsat sem.
   Tak hodně zdaru. S láskou Líba

  • Libuško, děkuji! Už jsem jitrocel opatřila a ode dneška ho piju s měsíčkem podle Tvého návodu,čajík mi chutná.Až vykoukne u nás na kopci,nasbírám si ho na sušení.Když jsem byla malá,dávali jsme si ho na rozbitá kolena :-)

  • Ano… má spoustu možností, jak pomáhat. Vnitřně, z venku jako obklad. Dá se použít dokonce i jako inhalace. Až ho budeš sbírat, lístky nech volně. Pomačkaný při sušení černá a ztrácí na kvalitě.

 24. A jinak souhlasim,take jsem 1.3. sledovala zda Vyzva bude a rikala jsem si,ze bych se ani nedivila,kdyby si Florentyna tentokrat dala oddych. Uz u Vanocni jsem si rikala,ze to musel byt pekny mazec,vse vymyslet,sledovat,vyhodnocovat.. Hromada prace,vsechno u pocitace,brrr! Ale bylo to proste bajecne,alespon z pohledu ucastnika :) . Diky nejen za to,Flo.

 25. Milá Fló, díky, jdu na to!

 26. Mám chvilku, tak chci všechny pozdravit a „pochlubit“ se. V půstu jsem už pátý týden. Vím, že jsem začala dřív, než je obvyklé, ale cítila jsem to tak, takže já jedu v očistě už od ledna. Dokonce si nechávám napíchat akupunktu do ucha a dost se při tom držím, prostě má to svá pravidla… Opakuji to každým rokem zjara a je mi báječně. Takže mě nepřekvapí téměř nic, dávám úkoly i sama sobě.
  Malý problém – jsem z Krkonoš a tady byliny fakt ještě neraší, většinou leží ještě sníh. A bylinky na balkoně mi všechny pomrzly v té letošní mrazírně. I ta rozmarýna letitá:'( . A to nejsou výmluvy. Proto byl ten rozvláčný úvod;-) .
  Včera na józe padla domluva, že v neděli vyrážíme s kamarádkou na vycházku s její neposednou fenkou a uvidíme, co objevíme. Těším se na to, po té dlouhé zimě poprvé na byliny. Děláme to totiž běžně po celou sezónu, takže já mám nasušeno a z velké části i vypito – a rozdáno.
  Přeji všem spoustu elánu a krásných chvilek v postních dnech.

  • Milá Věrko.
   Děkuji za info. Budu při zadávání úkolů zohledňovat to, že příroda na severu ještě spí zatím co u nás na jihu už dávno kvete. Rozmarýnu zkus ještě zalít a ostříhat tak 15 cm nad zemí. Někdy to pomůže a ještě obrazí… i když už vypadá úplně mrtvá.
   Mám radost z toho, že jste ochotní bylinky používat, sbírat i pěstovat. Moc chválím. Hezký den Libuše

 27. Magdalena

  8.3.2017 at 15:08

  Díky za motivaci. Moc hezká výzva.

 28. taky jsem už minulý týden pokukovala po výzvě a říkala jsem si, jestli si Flo nedala po adventní pauzu, ale ne, je to žena činu!:) díky, tato postní výzva je pro mě inspirativní, po zimě nejen úklid materiální a duševní je na místě a budu se snažit zvládnout alespoň částečně a moc se mi líbí i zapojení paní Libušky. Já jsem si dnes zkombinovala dne bez negativismu, hlavně v přístupu k mým dvěma holčičkám, bylo to krásné nechat je při dopoledni v knihovně (dnes s nimi poprvé) nechat je prozkoumat všechno aniž bych na ně neustále dohlížela a bránila v aktivitách. Ale mám tak zafixované slůvka NE- (nelez, nedělej, nech to být…), že je to makačka na soustředění změnit formu slov na pozitivní, ale je to důležité. Taky jsem vyklidila a umyla lednici, až se ji bojím otevřít, ať mě ta záře neoslní;) A zítra s holkama vyrazíme na nějaké jarní větvičky a taky okouknout, co už rozkvétá (na hřišti u domu sedmikrásky, na zahradě lístky tulipánů a hyacintů;) Tak ať se nám všem daří! Krásné dny všem!

  • Milá Martinko… jsem vděčná Flo, že to opět dokázala. Je to neuvěřitelně silná žena a dělá velkou službu nám všem. Jsem také vděčná za tu změnu.
   Postní výzva je hodně osobní a úkoly na celý týden mi připadají pro tuto niternou záležitost příhodnější.
   Co se bylin týká, příroda se nádherně probouzí a nabízí svou sílu. Někde ještě opatrně, ale jistě.
   Je moc dobré dívat se, hledat a chtít vidět.
   Tak hezké procházky a hodně radosti. S láskou Libuše

 29. Mám už strašně dlouhou dobu jeden zlozvyk… a zbavit se ho mi trvá několik let… Dnes jsem se pokusila nedělat ho, ale to běh na dlouhou trať… Snad se ho jednou zbavím na dobro… :) Ještě si jdu nalít šálek čaje a zavřít se před světem… :)

  Jak se daří vám? :)

 30. Milá Bety.
  Na zlozvyky jen snaha nestačí. Je potřeba to vidět z jiné stránky.
  Najít od kdy se to děje. Co tomu předcházelo. Co Ti to dává a co naopak bere. Zamyslet se a třeba si to i napsat na lístek. Přestat se trápit, že se Ti to zase nepodařilo dodržet či překonat. Upřímnost sama k sobě je tu nutná. Sebe a své stinné stránky člověk neošálí. Posuzováním jim dává jen větší sílu.
  Moje rada – udělej si na sebe čas, ať Tě nikdo a nic neruší alespoň čtvrthodinku. Pohodlně se posaď, záda rovná a opřená. Podrž ten svůj papírek (problém / zlozvyk ) ve spojených dlaních v úrovni svého srdce a pak si představuj život bez tohoto omezení. Od téhle chvíle, vždy když přijde pochybnost, jen posiluj představu života bez omezení. Ty jsi ten, kdo to řídí a pouze Ty to můžeš změnit.
  Tím, že se snažíš, pochybuješ, trápíš… tím dáváš sílu svému omezení – zlozvyku -jak jsi to pojmenovala. Změň to. Dávej pozor, kam směřuješ svou pozornost. Tahle „kouzla“ mají jedno velké a mocné zaklínadlo „AHA“ Když totiž pochopíš, začneš měnit velmi snadno. Bez dřiny a veliké snahy. Jde to.
  Přeji hodně šťastných dnů a hladkou cestu s radostí.
  S láskou Libuše

 31. Milá Libuško, s tím kořenem smetánky je myšleno sbírat v neděli v uvedenou hodinu? a kolik asi kořenů, ať ty jarní rostlinky hned nevyplením?;) děkuju a zdravím z Opavy.

  • Ahoj Martinko.
   Pokud máš tu možnost, tak v uvedeném čase (plus /mínus / hodina) stačí sebrat 7 až 21 kořenů. Usušit je a uchovat zvlášť. Mají pak opravdu magickou moc a používají se hlavně na očistu žlučníku a stačí použít v opravdu malém množství.
   Kořeny sebrané po celou neděli – až do západu slunce, mají opravdu velmi zvýšený obsah účinných látek.
   Také je uchovávám zvlášť – stačí pak použít mnohem menší množství – zhruba polovina uváděné dávky v receptu.
   Smetanka lékařská má obrovskou schopnost regenerace. Vyroste znovu i z úplně malých kořínků, které zůstanou přetrhané v zemi. Tak žádné strachy.
   Smetanku se dá sbírat po celý rok, ale ta „úplňková“ je vždy silnější. No a ta zítřejší v sobě bude mít ještě něco navíc…

 32. Teprve teď jsem se dostala k počítači a tak se o výzvě dovídám teprve v pátek takže se budu připojovat až po neděli ne že by to nemělo smysl,ale ještě mám něco nedoděláno jinak to Flo vymyslela báječně jako vždy bylinky mám moc ráda v únoru jsem čistila ledviny a teď čistím játra a žlučník.V příštím týdnu přidám něco z tohoto týdne.

 33. Celý týždeň som bola mimo a po návrate hneď výzva …..pridávam sa aj ja …
  Libuško mám otázku – skoro všade v knihách o bylinkách sa píše že korene neumývať iba dobre vyčistiť …ty umývaš?

  • Milá Ireno…
   Co je psáno, to je dáno. Aneb papír / kniha snese ledacos.
   ANO, já oplachuji kořeny bylinek krátce pod tekoucí vodou. Naučila jsem se to dávno – tenkrát ještě v potoce s průzračně čistou vodou
   Rozhodně je nemáčím dlouho ve stojaté vodě, ale krátké opláchnutí jim sílu neubere.

 34. Libuško ďakujem …..

  • Rádo se stalo. Každý máme to své.
   Přeji hodně radosti s bylinkami. Líba

 35. František

  16.3.2017 at 20:39

  Vážená pani Florentína, ďakujem za jarné nápady.Zázvor mám rád , dávam si ho každé ráno do zelenéhop sypaného čaju. Pomaly robím jarný úklid aj duševný.Snažím tým ovplyvniť a hlavne prežiť ťažké chvíle a zmierniť žial zo straty mojej Marty.
  Ďakujem Vám, s úctou a pozdravom , František

Komentáře jsou uzavřeny.

© 2024 Velká výzva Kuchařky pro dceru

Tato výzva je součástí webu Kuchařka pro dceruNahoru ↑