1. postní den

Dnes je středa.

Ve středu se společně snažíme hledat zajímavé možnosti, jak nahradit maso v jídelníčku něčím, co obsahuje dost bílkovin, podobně jako maso.

Vyberte si ze svého plánu jednu surovinu z dostupných možností. Středeční kartičky mají světle modrou barvu.

Zkuste vybranou surovinu připravit nebo ochutnat na nějaký nový způsob. Nezapomeňte, že po celou výzvu budete vystupovat ze své komfortní zóny, takže se rozhodně nesnižte k něčemu, co už máte vyzkoušené a dávno to znáte.


Podmínka pro soutěžní příspěvky:

Na fotku přidejte něco, co bude umazané šmouhou od popela nebo od sazí. Proč? Protože je Popeleční středa.

Popel má připomínat vážná slova – „prach jsi a v prach se obrátíš.“ Zdálo by se, že popel symbolizuje konec. Z popela ovšem vstává bájný Fénix, vzpomínáte? Berte proto svůj první postní den jako začátek nového života. Začátek poznamenaný koncem toho předchozího.


Můj dnešní tip:

Vařená vajíčka na mnoho způsobů


 

Share Button

41 komentáře

 1. Marcela flair

  10.2.2016 at 0:19

  Ahoj Flo, už vymýšlím, co uvařím. A jak polezu do sklepa pro popel ;-). Hezkou popeleční středu a díky za novou výzvu! M.

 2. No, tak se zda, ze hned prvni den zacneme pekne zostra

  • A jeste se mi nezobrazil cely prispevek. Psala jsem, ze budu cely den behat po Praze a ze jsem zvedava, kde se v Praze da sehnat popel

  • Ja myslím, že postačí zapáliť kúsok papiera a nechať ho zhorieť v popolníku. Alebo na tanieri. Najlepšie ešte predtým naň niečo napísať – modlitbu, túžbu, predsavzatie, niečo čoho sa chcete vzdať, alebo naopak získať (vďaka pôstu). Niečo čo zodpovedá symbolike ako to vnímate vy.

 3. Chachá, tak největší problém u nás bude sehnat popel, asi budu muset něco zapálit a nechat shořet:-D

 4. To je krásná výzva. Asi ji ale tentokrát budu sledovat jen pro inspiraci, s měsíčním miminkem a dvěma dalšími prcky momentálně nevím kde mi hlava stojí a oči mám tak nevyspalé, že na zadání úkolů téměř nevidím.. Ale fandím vám a užiju si to alespoň občas s vámi! Dnes mám v plánu k obědu špenátový bulgur s vejcem :-)

  • jé, špenátový bulgur zní zajímavě, mohu poprosit jak se dělá? Bulgur jsem si včera koupila, že jej vyzkouším, ale ještě nikdy jsem jej nedělala…. Děkuji. Dana

  • Tak tam máš rovno vajíčka – a máš splneno :)
   Nech sa darí aj s bábom. Hlavne pokoj. Radostný pôst vám želám.

  • recept je v masové kuchařce pro dceru :-) Cibulka, na to špenát, bulgur, zalít smetanou a vývarem, povařit, nechat dojít. mňam.

 5. Jó, popel a saze – tomu říkám výzva :-)

 6. Asi nerozumím těm kartičkám… co se tím myslí? „Středeční kartičky mají světle modrou barvu.“ Díky za radu.

  • To jsou kartičky, které všichni, kdo se k postní výzvě přihlásili, dostali včera odpoledne ode mě e-mailem. Je to přehled úkolů, ze kterých si každý vytvoří svůj vlastní postní plán.

 7. Vajíčka nemožem, žeby šošovicový prívarok ?

  • Aj ja sa chystám na šošovicový prívarok. Len či mi to bude uznané ako výzva, keď ho robievame už tradične na Popolcovú stredu. Ale pôst je (aj) o tradíciách, tak hádam áno. Alebo ešte kycnem na báleš trochu jogurtu (namiesto kyslej smotany).

 8. Muzu poprosit o zaslani karticek? :) Dekujo

 9. Prosím pěkně, aby nedošlo k mýlce, vajíčka nejsou pro dnešní úkol povinná. Je to jen můj návrh, čím začít. Třeba si vyberete jinou kartičku, Letitia volí čočkovou a je to v pořádku.

  Moje tipy budou doprovázet celou výzvu a pomáhat nerozhodným, případně budou souviset s tradicemi, významnými dny, jednodenními soutěžemi od partnerů a tak podobně. Ale opravdu není třeba je brát jako povinnost.

 10. Tereza Kateřina

  10.2.2016 at 10:18

  Dneska, protože je půst a nejí se maso tak já jsem se rozhodla, že dneska si upeču pizzu :) a ta bude jen s mozarellou a kečupem a bazalkou takže po mase ani stopy.

 11. TAK DNESKA DÁM BULGUR JAKO ZAVÁŘKU DO POLÉVKY.TO BUDOU JÍST I MRŇATA. POLÉVKA U NÁS JE KAŽDÝ DEN.JINAK NENÍ OBĚD CELÝ.JITKA

  • POPELA MÁME DOST.UŽJSEM MRŇATŮM UDĚLALA NA ČELO TEČKU.JITKA

  • JEŠTĚ MUSÍM PŘIPOMENOUT JEDNU TRADICI.MOJE BABIČKA NA POPELEČNÍ STŘEDU KAŽDÉMU NALILA PANÁČKA.ABY NÁS NEPOŠTÍPALI KOMÁŘI.NO A TAK TO DODRŽUJEME.ZDRAVÍM JITKA

 12. Zdravím všechny, já dneska bez ohledu na výzvu potřebovala zpracovat květák. Tak byly placičky na nový způsob, se sýrem, zahuštěné vločkami a upečené v troubě. S brambory a paprikou. Úkol splněn a hlavně jsme si pochutnali. D.

 13. Zdravím všechny zúčastněné a přeji vám/nám dost sil, kreativity a důvtipu při překonávání sebe sama. Děkuji Flo za tak krásný počin a návrat k tradicím.
  Postní doba je velkou výzvou a přinese sebou jistě výsledky – ať už v očistě těla , mysli i našich domovů.
  Naši předci moc dobře věděli, proč se postit a jaký to má ozdravný účinek. My (lidé žijící v dnešní uspěchané době ) sotva zaregistrujeme nějakou „Popeleční“ středu, natož její význam. Jsem moc ráda, že měla Flo odvahu přijít s podobným nápadem.
  Já osobně se na tuhle výzvu mooooc těšila a jsem zvědavá, jakými doplňujícími úkoly nás bude Flo zaměstnávat. Třeba ten dnešní je logický. Popeleční středa…tedy popel. Nejlépe ze svěcených ratolestí ( větviček ) z loňské Květné neděle. Ale kde je spálit, když bydlím v paneláku ? Tak to bude ještě hodně zajímavé.
  Můj postní plán se obejde celou dobu bez masa. Dnes ho nahradím tím, že si uvařím červenou čočku s opékaným tofu a doplním ji salátem z čerstvé rokety, polníčku, lístků sedmikrásek, šťovíku a fialek. Díky mírné zimě se dá v přírodě najít už spousta bylinek a ty já mám moc ráda.
  Tak hezký den všem. Těším se na zítra. S láskou Libuše

  • Minuloročné ratolesti sme skúšali páliť pred pár rokmi… V popolníku (alebo keďže u nás sa nefajčí, tak v nejakej miske – pôvodne pod kvetináč). Ale zrada – ono to vôbec nechcelo horieť! Keďže ratolesti sa režú z pomerne čerstvých halúzok – nevyzretých, tak sa tomu horieť vôbec nechcelo, museli sme podkladať kadečím, aby sme získali aspoň trošičku popola na naše čelá. :-)

   http://letitia-tiba.blogspot.sk/2012/02/popolcova-streda-nas-postny-adventny.html

 14. Jsem plná ctižádosti tuhle výzvu zvládnout. Dneska splněno a zítra se těším na blanšírování ;)

  Na celý půst jsem se zřekla masa… Ale už teď vidím svou největší slabinu. Upravila jsem si „Týden bez mobilu“ na „Týden bez internetu“ a musím říct, že mě polévá horko jen si to představím. jsem sama na sebe zvědavá

  • Jak se dostanete k denním úkolům, když budete bez internetu? A kam uložíte fotku?

  • Já si myslím a vnímám to tak, že „bez mobilu“ = nebudu používat mobil jinak, než na zcela nezbytná volání a sms, tedy si na něm nebudu číst noviny ani hrát hry nebo se přihlašovat na facebook. Stejně tak bych viděla týden bez internetu. Nutné věci ano, ale ani o jeden bajt víc.

  • Výzvy se účastním, ale bez focení – jsem na to extrémní antitalent :D tudíž, jestli vydržím týden bez internetu a bez denních úkolů, zas tak moc se neděje. Neb jestli to bez toho netu fakt zvládnu, je to pro mě za sto úkolů ;) (anebo poprosím soukromě Flo, až nastane TEN TÝDEN, jestli by mi ty úkoly nedala někde bokem :P )

  • Jako že bych schovávala o půlnoci útržky papíru se zadáním do vykotlaného dubu uprostřed hřbitova vedle rozpadlého kostela, kde žije už jen hejno netopýrů?

   Jestli ono nebude jednodušší a pro mě bezpečnější, když ti ty úkoly z internetu někdo přečte.

 15. Trochu tomu nerozumím, naštěstí do (mé) večeře je ještě daleko. Musím si k jídlu vybrat právě něco ze středečních kartiček? Výše popsané květákové placičky mi do toho nezapadají. Nebo mohu zvolit cokoliv nemasového, co jsem ještě nedělala? A „dám si tvaroh“ může znamenat, že to budou tvarohové knedlíky? A když tuto středu dám tvaroh, tak je pro další středy vyřazený? S dotazy jsem čekala až do večera a doufala jsem, že se někdo zeptá podobně, ale bohužel všem to myslí nějak lépe než mně.

  • :-)))

   Kájo, protože ne všichni drží plnohodnotný bezmasý půst, zařadila jsem aspoň bezmasé středy, které budou ukazovat, jak se dá v klidu vydržet bez masa. Tvarohové knedlíky to splňují (teda pokud jsi se nezřekla sladkého). Když dnes použiješ tvarohovou kartičku, klidně si dej příští středu tvaroh znovu, ale navíc k tomu budeš muset najít další vhodnou modrou kartičku. Tu tvarohovou už budeš mít použitou a nalepenou.

 16. Aha … použitou a nalepenou… tak já si jdu znova přečíst pravidla:-)
  Díky za rychlou odpověď, dozvěděla jsem se mnohem víc, než na co jsem se ptala:-)

 17. Přinesla jsem si nůžky, vodovky a štětec, ale mám další problém: můžete mi prosím někdo vyjmenovat barvy jednotlivých dnů? Je-li středa modrá, jaké je úterý? Na mém PC stejné. Je-li sobota růžová, tak jakou barvu má pátek? Čtvrtek vidím fialově a pondělí zeleně, že jo? Ale jinak už to vidím černě:-)

 18. Tak jsem večer odolala kousku salámu a vesele si mohu dnešní den odškrtnout jako bezmasý :) Vlastně jsem dnes na maso neměla ani chuť – ráno jsem musela na odběry, takže jsem první jídlo měla až v 10 a s radostí jsem snědla celý kelímek hummusu. A k pozdějšímu obědu byla rajčatová polévka s bazalkou. Pravda, nedostatek energie jsem dohnala maličkou koblihou, ale sladké jím minimálně, takže se o půstu budu klidně trochu rozmazlovat. Může se to, že jo, že jo? :)

 19. Krásný večer všem :-) Já jsem dnes svůj půst začala zapečeným celerem se sýrem.
  Na to, že to byla večeře co dům dal, tak to chutnalo moc dobře…

 20. Nakoniec boli rezance s dusenou zeleninou ….
  Terezo post je práve o odopieraní, nie rozmaznávaní ;-)
  vela úspechov dievčatá, vidím že to bude zaujímavé

 21. Jana Neumanova

  10.2.2016 at 22:03

  dotaz – budu zverejnovat sve foto – plneni ukolu na mem instagramu…jak me tam najdes|?

 22. Tedy musim rict, ze bezmasy den byl tentokrat mnohem vetsim problemem, nez bych cekala. Ac u nas v kantyne maji vegetarianske jidlo, tentokrat byly sladke knedliky, ktere mi zase zakazuje hubnouci plan, takze nakonec salat. K veceri jsem si z toho co jsem ulovila doma pripravila tvaroh do krabicky na cestu. Ale vecer pri zpatecni ceste jsem dostala takovou chut na parek, ze jsem musrla jit hned spat, abych to zaspala. Nemam fyzicky problem s tim, byt cely den bez masa, bezne mi to tak dost casto vyjde, ale zjistila jsem, ze mam psychicky problem, kdyz mi to nekdo „zakaze“. Jak to tak vypada, tenhle pust bude tvrdy orisek

  • Ahoj. Pobavila jsem se. ANO ano ano… zakázané ovoce nejvíce chutná. Čeština je úžasná ve svých přirovnáních. To co tu popisuješ už určitě zažil každý. Právě o tom ale půst je.Dokázat si něco odepřít a naopak se něčím obohatit. Možná poznáním, že to nebude vůbec jednoduché a možná tím, že pochopíš… Tohle je tvé rozhodnutí! Nikdo Ti nic nezakázal, to sis zvolila Ty sama. Pokud to zvládneš, budeš vědět, že vše je vlastně jednoduché. Záleží jak to dokážeš sama sobě zdůvodnit, vysvětlit… či „nastavit“ v hlavě.
   Věřím, že to budeš zvládat každý den lehčeji a po pár dnech se tomu budeš už jen s úlevou smát. Myslím na Tebe. S láskou Libuše

Komentáře jsou uzavřeny.

© 2019 Velká výzva Kuchařky pro dceru

Tato výzva je součástí webu Kuchařka pro dceruNahoru ↑