2. postní den

Dnes je čtvrtek.

Ve čtvrtek společně objevujeme moderní suroviny, které dobře zapadnou do pojetí lehké, zdravé stravy. Obvykle jsou i rychle připravené.

Vyberte si ze svého plánu jednu surovinu z dostupných možností. Čtvrteční kartičky mají světle fialovou barvu.

Pokud už s touto surovinou máte nějaké zkušenosti, připravte ji nebo ochutnejte na nějaký nový způsob. Opět se nesnižte k něčemu, co už máte vyzkoušené a dávno to znáte. A pokud jste s touto surovinou ještě nepracovali, tím líp, máte o pár receptových možností víc než ostatní :-)


Podmínka pro soutěžní příspěvky:

Na fotku přidejte nakreslenou, vystřiženou nebo jinak ztvárněnou číslici jedenáct. Proč? Protože je jedenáctého. A dvě jedničky vám budou připomínat, že jste jednička.


Můj dnešní tip:

Quinoa krok za krokem (pozor na použitý vývar! vezměte zeleninový, pokud jste se zřekli masa)


 

Share Button

15 komentáře

 1. Marcela flair

  11.2.2016 at 0:12

  Milá Flo, lámala jsem si hlavu, jak vybruslit z toho, že více jak polovinu čtvrtečních surovin z kartiček znám… nové použití mě také napadlo. Díky za tu možnost. Zítra budu mít doma opět 3 malé marody, takže pro ně bude určitě kousek masa (dnes drželi basu se mnou). Tak jen vymyslet nějaké smysluplné a nové spojení krůtího a … Jdu se na to vyspat – ráno moudřejší večera. Klidnou dobrou noc všem.

 2. Ahoj Flo.
  Chěla bych se zeptat: Včera jsem udělala „tvarohovou rychlovku“, vyfotila jsem to i s popelem :-) a dala na fb ale bez odkazu na Kuchařku pro dceru. Nevím, jestli je to správně, jestli za to mám nějaký bod navíc a kde se dovím o množství bodů, které případně získám. Děkuju za ochotu a pochopení.
  Kristina

  • Kristino, fotka ve správný den se správným zadáním = 1 bod, odkaz = 1 bod. Celkem tedy můžeš mít každý den 2 body.
   Body si sama vyplníš do tabulky, kterou mi po skončení výzvy odešleš. Já to pak fotku po fotce zkontroluju, jestli to souhlasí s tím, co jsi mi napsala.

 3. Milá Flo,
  účastním se výzvy poprvé aktivně, ráda se zapojím, nemám žádné sociální sítě, (jen rajce.net) tak jsem založila nové album na rajcet.net a každý den tam budu přidávat fotky. Stačí ?
  Bohužel jsem včerejší fotku a album zakládala dnes v 6,30 ráno. Včera nám přivezli pro dceru pokojíček a tak na to pro samou práci nebyl čas.
  krásné předjarní dny všem přeje Petra

  • Já jsem během výzvy bez sociálních sítí a taky jsem to chtěla vyřešit Rajčetem, ale nevím, jak tam zadat, aby to ukázalo vložení fotky, protože součástí úkolu je zveřejnění fotky ten den, kdy se měl úkol splnit. Takže jsem radši začala fotky dávat do svého blogu, kde je jasně vidět datum zveřejnění.

  • Petro, jednou z možností, jak k fotce na Rajčeti vložit datum, je přidat pod fotku komentář, ten už datum má.

  • Petra - Pet.ra

   11.2.2016 at 14:52

   Teď koukám, že jsem taky Petra, tak když jsme dvě, já si dám doprostřed jména tečku, ať tu nejsme jako jedna rozpolcená osobnost. :-D

 4. DNESKA TO MUSÍ BÝT NĚCO LEHKÉHO.MÁM TAKY MARODY.TAK ASI JENOM NĚJAKÝ SALÁTEK A PŘIDÁM BULGUR.UVIDÍM JAK NA TO BUDOU MARODI KOUKAT.JITKA

 5. Dneska je to jasné…premiéru bude mít quinoa…zapečené caprese s quinoou….

  • Jé, na ten recept jsem taky koukala :-) Nakonec jsem ale vybrala polévku na druhé straně. Jestli nakonec nebudu zkoušet něco jiného…

 6. Targaryen Girl

  11.2.2016 at 11:30

  Milá Flo,

  bohužel začínám aždneska, včera se to u nás nějak zvrtlo a na projití výzvy jsme neměla čas… ale moc se mi to líbí a hned budu k obědu zkoušet quinou. Hned teď běžím do DM a budu doufat, že ji mají ;-)

 7. Já jsem si udělala bulgur se špenátem, rajčaty a sýrem. Byla to mňamka. :-)

 8. Zdravím všechny zúčastněné.. a chci se podělit o zážitky za dne prvého.
  Pro mě byla Popeleční středa opravdu velikou výzvou. (S ohledem na stav mého těla, které bylo přemoženo nepříjemnou a velmi intenzivní chorobou )
  Napsala jsem si do úkolů, že se můj postní plán obejde po celou dobu bez masa.
  Z úcty k tradici, k hodnotám a zkušenostem dávných předků.. k životu. Prostě to tak cítím.
  Maso snadno nahradím a s ohledem na svůj momentální stav ( pohotovosti a způsobilosti v kuchyni) si uvařím červenou čočku (což je rychlé a dobré) a k ní opeču ochucené tofu s chilli(to už je úplná brnkačka). No a abych to neměla zas tak úplně lehké, tak si k tomu dám salátek z čerstvé rokety, polníčku, šťovíku, svízele, listů fialek a sedmikrásek. Aáááááá to už velká výzva je. Protože jsou tam suroviny, které se nedají nikde koupit. Bylinky, které já prostě milujuuuu ! Díky mírné zimě vystrkují své lístečky a ženou se za světlem. Dá se jich najít už hodně a já je moc ráda používám a naštěstí moc bobře vím, kam na ně jít.

  Takže jsem využila prvého dne bez horeček, oblékla se a přesvědčila své velmi zesláblé tělo, aby spolupracovalo a vydala jsem se do přírody. Byla to cesta pomalá, co noha nohu mine…
  Se spoustou zastávek na vydýchání… ale úspěšná.
  Našla jsem spoustu jarních bylinek do salátu a když jsem se vracela starým sadem, tak jsem na jedné jabloni uviděla obrovskou kouli jmelí. Je to bylina léčivá, která má své uplatnění na spoustu neduhů.. jen se s ní musí zacházet s respektem a rozvahou, neboť patří k bylinám jedovatým. Její používání vyžaduje praxi a spoustu vědomostí. Já za léta načerpala obojí a tak moc dobře vím, že za nejsilněji léčivé se považuje jmelí právě z jabloně a není tak snadné ho najít. Já měla štěstí.

  Beru to jako symboliku… a propašovala jsem pár větviček na foto prvního postního úkolu zveřejněného na svém FC Libuše Písek .
  Daleko víc než „vaření“ mi ale dalo zabrat malování popelem.
  Bydlím (jak už jsem se včera zmiňovala ) v paneláku… co k tomu dodat !
  Samozřejmě vím z dob raného mládí, že se dělá o popeleční středě křížek na čelo popelem . Ten vznikne spálením loni na Květnou neděli vysvěcených větviček.. většinou jívy.. tedy kočiček. Vyzbrojena znalostmi a naštěstí i větvičkami schovávanými celý rok jsem se ve své kuchyni pustila poprvé do rizikové činnosti.
  A jak mě Letitie varovala…skoro se stejným úspěchem jako ona před léty. (dá se dohledat v odkazech pod komentáři u včerejší výzvy – tedy středa 10.2.2016) Pálila jsem v pánvi větvičky / teda spíš se o to né moc úspěšně pokoušela a taky mi to nechtělo hořet.. Odvětrávání kuchyně jelo na plno. Dost to kouřilo,sem tam zahořel plamen a zase pohasl, ale popela jsem si tímto moc nepořídila. Na křížek na čelo i ubrousek na fotku to stačilo. Zbylé ohořelé větvičky jsem použila dle nápadu Letitie. Patří jí mé moc velké díky za připomenutí.
  Babička to kdysi dávno dělávala. Zemřela, když já byla malá školačka a maminka si tenhle zvyk neuchovala… mé dětské vzpomínky ožily a to je moc dobře.
  Krásné znovuobrození tradice.

  Včerejšek beru jako veliké vítězství. Nad nemocí… či nemohoucností těla a mysli, nad vlastní pohodlností či skoro leností a hlavně nad technikou… mé prvé stahování fotek z mobilu do počítače /sama bez rady a dozoru technicky znalých synů / a uveřejnění na FC.
  Bájný Fénix vstávající z popela.
  Už vím, proč jsem se podvědomě tak moc těšila na Postní výzvu.

  Moc Ti za to vše co pro nás milá Flo děláš děkuji. Má to význam. Obrovský !!!
  Těší mě to a naplňuje. To ostatně je vidět i z komentářů ostatních… Nenech se odradit sem tam nějakou nespokojenou paní.. je to jen zkouška, jak si stojíš. Jak věříš tomu, co děláš… i zkouška toho, jak vnímáš, co Ti kdo říká / píše.
  Děláš to moc dobře. Moooooooooooooc dobře.

  S láskou Líba.

  • Libuško..na tyhle chvilky se prostě neskutečně těším.Jsi -jste krásná osoba,ze které cítím moudrost,klid a pohodu…já jsem se rozhodla tentokrát plnit výzvu je tak, sama v sobě, ale moc se mi to líbí a moc fandím naší skvělé Flo :-)
   Dnes jsem vyzkoušela pohanku s brynzou a bylo to skvělé a určitě toto jídlo bude mít místo v mém jídelníčku.
   Přeji krásný a klidný večer vám všem…

 9. Milá Martino …moc děkuji. Jsem tak ráda za tuhle výzvu. Už dříve jsem psala, že Flo své skvělé nápady uvádí do života vždycky v ten správný čas a je úžasná v tom, jak dokáže propojit tolik lidiček, tolik osudů, tolik optimismu….Díky , díky , díky.
  Každý máme své přednosti i své nedostatky. Společně se zvládají těžší situace lépe. Tolik podpory a pomoci pochybujícím se nám tady dostává… Co k tomu dodat?
  Přece jen mě něco napadlo… krásné, známé, pohádkové… „Ten umí to a ten zas tohle.. a všichni dohromady uděláme moc.“ ( nejen pro sebe )
  Ano je to známé a už mnohokrát to zaznělo, ale tady to každý den dává smysl.
  Tak krásný den Tobě, tvým blízkým a vlastně nám všem. S láskou Líba

Komentáře jsou uzavřeny.

© 2020 Velká výzva Kuchařky pro dceru

Tato výzva je součástí webu Kuchařka pro dceruNahoru ↑