Úkol č. 59: Kuk! Je tu čerstvá kukuřice

Když se dobře rozhlídnete v obchodech, uvidíte, že se právě prodává čerstvá kukuřice. Tyhle mladé, šťavnaté kukuřičné klasy rozhodně stojí za vyzkoušení, pokud jste to ještě nikdy neudělali.

Zcela jistě je mají v Bille a věřím, že i v jiných obchodech.

Vaším dnešním úkolem je takový klas tepelně upravit a podávat v jakékoli podobě, sobě nebo někomu jinému.

Nejjednodušší je klas očistit, uvařit a doplnit už jen máslem a solí. Chcete-li radu, vařte ho pomalu a dlouho, půl hodiny v hrnci mu rozhodně neublíží. Čím déle, tím měkčí a hebčí bude.

Známá je i grilovaná podoba klasu, zejména pokud se třeba nakrájí na menší kousky.

Ale nezapomeňte, že se zrníčka dají ještě zasyrova odříznout nožem a teprve potom vařit nebo z nich jinak čarovat. Skvěle například zahustí polévku, zejména pokud jich část rozmixujete nahrubo. Mají v sobě dost škrobu, tak proto.

Můj tajný tip, který jistě jednou někde zveřejním, je polenta z čerstvé kukuřice.

PS. V případě, že čerstvé klasy přes veškerou snahu nemůžete sehnat, máte povolenou mraženou kukuřici, ideálně celou.

Share Button

32 komentáře

 1. Tak tu jsme měli včera :D

 2. Marcela - flair

  28.8.2015 at 0:03

  Hm, tak u nás „na vsi“ můžu na čerstvou kukuřici zapomenout :(. Ledaže bych ji šla někam na pole uloupit (vloni jsem jedno kukuřičné pole zaregistrovala). No snad mi projde i ta mražená verze, pokud nepřesvědčím muže (ale myslím, že mě pošle hodně daleko… ;-) ).

  • Marcela - flair

   28.8.2015 at 0:05

   Aha, teď čtu, že i ta mražená by měla být celá… no uvidíme, ono to nějak dopadne :-).

 3. NEMÁM TO DALEKO NA POLE.HNED RÁNO TAM ZASKOČÍM.MILUJU VAŘENOU. JENOM POSOLIT.JE TO BAŠTA.NATRHÁM JÍ VÍC A V SOBOTU JÍ UGRILUJEME.MÁME JÍ RÁDI VŠICHNI.NAUČILI JSME SE JÍ JÍST NA SLOVENSKU.JE TO UŽ HROZNĚ DÁVNO.DĚDA A SOUSED DOMALOVALI MAPKY.RÁNO PŮJDOU OZNAČIT TRAŤ.MUSÍ SPĚCHAT NEŽ VŠICHNI PŘIJEDOU..FLO,PROSÍM TĚ V SOBOTU NĚCO JEDNODUCHÉHO.ABYCH TO STIHLA UDĚLAT.JÁ VÍM ŽE TO MÁŠ UŽ PŘIPRAVENÉ DOPŘEDU.NO UVIDÍM.TAK ZDRAVÍM VŠECHNY CO JEŠTĚ NEKOUKAJÍ DO POLŠTÁŘE.JITKA

  • Jitka, koľko radosti a života zase srší z vášho príspevku. :)
   A to pole… vám aj trošku závidím. Boli časy, keď som trávila prázdniny neďaleko kukuričných polí (ešte socialistických). Najlepšia bola úplne mladá kukurička čerstvo odtrhnutá. Taká, asi ako sa zavára. Jedla som to surové, len očistiť a chrum-chrum… Ale len skraja, čo by kombajn aj tak nezobral. ;-)

 4. Hm… Kukuričku sme už toto leto niekoľkokrát mali… Tak hádam sa podarí aj dnes nejakú zohnať. Na večeru si pochutíme. :-p

 5. U nás je sice pole s kukuřicí,ale krmnou…takže zkusíme Billu :-)

  • Mně teda ta krmná chutná víc než lahůdková. Je pevnější, taková „masitější“. :) Jídávali jsme ji jako děti u babičky na Moravě. Omaštěná domácím sádlem a posolená – to byla naprostá lahůdka. ;)

  • Pardon, jídávaly. ;)

  • Aj my sme jedavali krmnu. A o masteni počujem prvýkrát, my sme vždy jedli kukuricu len uvarenu a osolenu.

 6. Kdo se to zase nastěhoval do toho bytu nad tím našim? To je rvani a mlácení…pravé me vzbudili. No děs, zabila bych je….. Tak jsem si zapnula WiFi a …, kukuřici jako vařenou nesnasim, strasne me smrdi. Dcera jiiluje, ale jede pryč. Tak budu muset něco vymyslet….. Tak už se tam asi pomlatili, nastal klid. Zkusim znovu usnout. Dobrou a ničím nerusenou noc všem.

  • Zlato tak to ti nezávidím…takové sousedy měla kolegyně a vůbec se tam nedalo spát, jezdila tam i policie ale nic nepomohlo a to nejhorší teprve přišlo – mysleli, že policii poslala ona a začali jí vyhrožovat likvidací…no mazec, nakonec po několika měsících totálního stresu a nervového vyčerpání chtěla svůj byt opustit a hledala jiný…(jaktože není nikde zastání a musí pokaždé ustoupit slušný člověk a v tomto případě ještě plný panelák slušných lidí jedněm, co nepracují a celé noci hlasitě flámují.?..) – no a přišla spása, výtržníci se stěhují otravovat jinam…

  • No snad ti výtržníci nepřišli do našeho věžáku :(
   Ten byt někdo neustále pronajímá, lidi se tam střídají a donedávna byl klid.

  • Hluční nájemníci, to je moc nepříjemné.Taky to znám.Není nic horšího než ve dvě hodiny ráno hledět do stropu a v duchu je prosit, ať už jdou konečně spát :-(

 7. tornado-lou

  28.8.2015 at 8:41

  Chacha. Kluci ji koupili v nedeli, tak ji udelam:-) asi jen varenou, at muzou decka okusovat, to se jim bude libit.

 8. Tak jsme kukuřici sehnali v Kaufu (v Bille ji neměli). Hledala jsem nějaké receptíky, protože vařená mi opravdu „nevoní“. Takže jsem našla: Quesadilla s kukuřicí a fazolemi nebo Kukuřičný koláč s cuketou a sýrem. Uvidím, proco je rozhodnu :)

  • Tak mě bijí do očí moje překlepy…a stejně se nenaučím raději 2x přečíst, než odešlu. Takže „češtinářům“ se tímto omlouvám :) a příště si dám pozor, slibuji :) :) :)

 9. Já ji nesehnala a byla jsem i v Bille :-(.

  • To mě mrzí. Já ji mám z Billy, ale byla drahá a ne moc hezká… Asi záleží na té které filiálce. Co ale nechápu – proč se dováží kukuřice z Rakouska..??? :( Já vím, že to tady nevyřešíme, jen jsem si tak posteskla, přijde mi to uhozený… :/

  • U nás ji měli v Kauflandu.

  • V Albertu taky měli.

 10. Já se teprve na kukuřičnou akci chystám a bude to naprostá premiéra, ačkoliv jako celou rostlinu ji miluji strašně moc (je celá překrásná a voní a vůbec tak..) a jako děti jsme ji syrovou okusovaly a vyblbli jsme se vždy v kukuřičném poli dosytosti, nikdy jsem ji nevařila a ani mě to nelákalo…
  Takže my vyrážíme na psí procházku ke kukuřičnému poli a zkusím ji uklohnit :o)

 11. Tak jsem právě nakoupila potřebné ingredience, vařím kukuřici a jdu udělat Quesadillu s kukuřicí a fazolemi., ale bez fazolí, protože ty jsem koupit zapomněla. Možná najdu nějakou náhražku :)

 12. Tak nám to dnes málem vyšlo. Bohužel chlapík, od kterého jsem si měla vyzvednout vařič to zapíchl v praci a vůbec se na prodejne neukázal. A to bylo poslední město v čechách, spoléhala jsem na to. Takže dál jedeme bez vařiče, možná nějaký seženeme v Rakousku. Kukuřice, které jsme natrhali, protože v obchodě ani v kempu neměli, byly krmné. Ty by nezmekli ani s vařičem:)

 13. Tak kukuřici, vařenou, mám moc ráda.. Jenže v Lídlu jí neměli a bohužel nejsem operativní s trpaslíkama jezdit trolejbusem po celém městě. Asi by mě z nich a našeho skvělého MHD kleplo :))
  Škoda, že třeba není seznam případných ingrediencí pár dní dopředu :). Tak tedy dnes bez úkolu. Monika

 14. TO SE VŠICHNI PTALI CO JE TO ZA MLS.VAŘENOU KUKUŘICI MAJÍ RÁDI.NO A DĚDA CHODÍ A UCULUJE SE .NIKOMU NIC NEPROZRADIL.NECHÁVÁ TO AŽ NA RÁNO.MÁ VŠECHNO PŘIPRAVENÉ.A JÁ TAKY.AKORÁT SE DIVILI PROČ JE NALOŽENO TOLIK MASA.UŽ SE TĚŠÍM AŽ RÁNO DĚDA UKÁŽE TY MAPKY A SEZNÁMÍ JE ZE SOBOTNÍM PROGRAMEM.TAKY UŽ STIHNUL MRŇATŮM PŘEČÍST POHÁDKU.TO MÁ RÁD KDYŽ JIM MŮŽE ČÍST.VŠEM GRATULUJI K SPLNĚNÍ ÚKOLU.ZDRAVÍM JITKA A VŠICHNI VESPOLEK

 15. Marcela - flair

  28.8.2015 at 22:02

  Manžel mile překvapil (nikam mě neposlal, nezapomněl a kukuřici sehnal), takže mám(e) splněno :-)
  https://www.facebook.com/marcela.vilimova/posts/10153801980054341

Komentáře jsou uzavřeny.

© 2019 Velká výzva Kuchařky pro dceru

Tato výzva je součástí webu Kuchařka pro dceruNahoru ↑