18. úkol: Kost

Vážení soutěžící,

všimněte si prosím půvabného hradu Kost, který se nachází vpravo od naší prázdninové cesty.

O tom, jak hrad získal své jméno, kolují nejrůznější legendy, včetně té o neúspěšném obléhání husity. Jan Žižka prý na ústupu prohlásil, že: „Hrad je tvrdý jak kost, a ta patří jen psu!“

Pravda je taková, že Jan Žižka hrad nikdy neobléhal a že kosti nemusí být vždy jen pro psy. Takové maso pečené na kosti nebo rozložené na kostech má hned úplně jinou, výraznější chuť.

A proto je vaším dnešním úkolem:

Dejte si maso s kostí.

Pokud maso důsledně vegetariánsky nejíte, tak někomu maso s kostí naservírujte.

Inspirace plná kostí z redakce Apetitu:

Dodatečně doplněný dodatek pro vegetariány:
Pokud maso z etických důvodů nemůžete a nechcete připravit ani jíst, změňte tento úkol takto: Připravte zeleninu, luštěniny či vegetariánské bílkoviny včetně některých nejedlých částí, které odstraníte až na talíři. Například upečte dýni i se slupkou, uvařte řepu se slupkou, dejte si vajíčka naměkko a tak podobně. Označte to prosím u úkolu, že plníte vegetariánskou variantu. Počítejte ovšem s tím, že celá vaše Velká prázdninová výzva musí být komplet vegetariánská a že jakékoli předchozí i budoucí úkoly, ve kterých se vyskytlo či vyskytne maso, nebudu počítat jako splněné.

Dodatečný soutěžní úkol

Co byste řekli na kuchařku Maso?

Apetit Maso

Dnes ji může jeden z vás vyhrát. Dodatečné soutěžní podmínky zní: Váš výtvor je třeba sdílet na Instagramu s hashtagy #prazdninovavyzva2017 #kucharkaprodceru #casopisapetit, anebo na Facebooku, podmínkou je kromě označení hashtagy také označení facebookových stránek Kuchařky pro dceru i Apetitu. Postup, jak takové označení správně udělat, je ZDE. Výherce vybere redakce Apetitu nejpozději do týdne.

Share Button

15 komentáře

 1. Tak jsem to podle obrázku na mapě odhadla dobře :-). Jdu z mrazáku vytáhnout kuřecí stehna, ať do rána rozmrznou :-).

 2. A já akorát dodělala na zítra svíčkovou… Tak kost musí počkat.

 3. Myslím, že u tohoto úkolu vypadne v podstatě každý vegetarián. My sice doma maso jíme, ale mám mezi kamarády docela dost etických vegetariánu a ti rozhodně nikomu žádné maso připravovat nebudou. My úkol splnime a většina rodiny bude nadšená, ale přiznám se, že mě dnešní zadání trošku zklamalo. Zatím mi úkoly přišly vymyšlené tak, aby je – i když často s jistou dávkou kreativity – mohl splnit každý. Možná to jde i v tomto případě a jenom mi chybí představivost, ale pokud ne, tak mi to příjde škoda. Tím si nechci stěžovat nebo jen tak nesmyslně kritizovat, výzvu si ohromně užívame. Ale byla bych ráda, kdyby ten můj komentář pomohl k vytvoření nějaké alternativy pro vegetariány, pro které je úkol v této podobě prostě nesplnitelny.

  • Moje kamarádka, která se zajímá o buddhismus, maso nejí spoustu let. Ale s přípravou pro někoho jiného nemá problém. Maso je holt běžnou součástí českého jídelníčku a do výzvy podle mě patří.
   Já naberu super skluz, protože přes týden maso nevařím, takže musím počkat do víkendu. A v práci v jídelně jako na potvoru žádnou kost nenabízí.

  • A což takhle, kdyby zarputilý vegetarián, který maso ani nemůže připravit, tak by vzal někoho, kdo má maso rád do restaurace, tam by si objednal (dal) něco,s masem na kosti a věnoval by to tomu kamarádovi? Vlastně by se tím dodrželo zadání :)

  • Míšo, díky za upozornění, obvykle se snažím u podobných úkolů přidat i alternativu, ale tady mi to uteklo. Už jsem úkol upravila a doplnila i pro vegetariány. Pardon.

 4. „Dejte si maso s kostí.“ Znamená to, že ho nemusím připravit?

 5. Tak, já už delší dobu plánuju kuřecí vývar, takže evidentně dneska přišla jeho chvíle, aspoň s tím pohnu :-) A samozřejmě si zobnu masíčko od kosti :-)

 6. MŮŽU UDĚLAT RYBU,TA MÁ TAKY KOSTI,A CELKEM DOST.JITKA,DĚDA A VNOUČATA

  • Taky jsem nakonec vymyslela tuhle variantu. Pomazánka z uzené makrely. Snad se to bude počítat.

 7. Dobrý den. Mohu se, prosím zeptat, zda se ryba počítá? Děkuji. (Ryba má maso i kosti, ale v různých kuchařkách a jídelních lístcích je oddělena zvlášť, proto se to dá brát tak i tak. Tak nevím.) Hezký den všem :)

  • Mirko, pokud bude na talíři naservírovaná i s kostmi, tak ano, počítá, nevidím v tom problém.

  • Florentýnko, takže ta pomazánka z makrely se asi nepočítá, co? Byla servírovaná bez kostí

  • Neodešel mi celý příspěvek. To nevadí. Zítra budeme grilovat celé kuře, to už bude v pořádku a skluz pak snadno doženu. Krásný den všem.

Komentáře jsou uzavřeny.

© 2019 Velká výzva Kuchařky pro dceru

Tato výzva je součástí webu Kuchařka pro dceruNahoru ↑