17. úkol: Barborka

Protože dnes mají svátek Barbory, Báry a Barborky, úkol je jasný:

Pořiďte si do vázy barborku, ať stihne vykvést do Štědrého dne :-)

Je to vlastně takový další malý příspěvek do vánočního krásna, které každým dnem tvoříte doma.

Share Button

12 komentáře

 1. Marcela flair

  4.12.2017 at 0:02

  No jo vlastně, Barborka. Díky za připomenutí, Flo! Hezký týden všem, M.

 2. Vánoční krásno. Zní to tak hezky. To si budu říkat každý den. Proč vlastně peču, vařím, uklízím, zdobím, voním, balím,… abych vytvořila VÁNOČNÍ KRÁSNO!
  Moje kolegyně/kamarátka jednou vykládala svůj příběh: první vánoce (nový byt, chlap) … ptala se svoji maminky …a kdy jako přijdou ty vánoce? A maminka odpověděla: oni nepřijdou, ty je musíš udělat.

 3. Milá Flo,
  marně si lámu hlavu, jak tento úkol splnit, jsouc aktuálně zavřená v paneláku s nemocným synkem. Což o to, já mám ještě teoretickou šanci odsunout splnění úkolu na víkend, kdy budu na chalupě – vhodné větvičky se na vesnici vždycky najdou. Ale co tady? Máš nějaký tip na splnění pro ty, kteří bydlí uprostřed velkoměsta a nechtějí plenit zbytky městské zeleně?
  Lucie

  • Lucie, myslím, že by se v pohodě počítalo, kdybys někoho třeba jen telefonicky poprosila o obstarání. Nemusíš je mít ještě dnes doma. Hlavně, že budou zařízeny.

 4. Krásný den všem.
  Ano, vánoce se samy nestanou. Je za tím hodně práce, plánů, představ, očekávání a v poslední době až mnoho dárků.
  Svět komerce nás masíruje reklamou a je těžké odolat.
  Díky Flo a jejímu trpělivému vedení, jsme na vánoce připraveni včas a můžeme si užívat tu krásnou sváteční náladu po celou dobu adventu. Očekávání, sdílení, spolupráce, radost z tvoření a spousta dobrých skutků, rozpačitých úsměvů obdarovávaných. Vůně svařáku a jedlých dárků… to jsou požehnané vánoce.
  Užijte si všichni tek krásný čas ve zdraví.
  S láskou Líba

 5. Zdravím všetkých :)
  Potrebujem od vás trochu poradiť, vo svojom okolí totiž nemám žiadny lesík a vlastne ani neviem čo je to tá Barborka za rastlinku – ako sa volá? A kde ju vlastne zoženie?
  Vopred ďakujeeeeem :)

  • Ahoj,

   Barborky jsou název pro natrhané větvičky z třešně (prý i višně). Dají se pak do vázy a čeká se zda do Vánoc vykvetou. To bylo dle starých zvyků důležité hlavně pro vdavkuchtivé slečny – pokud Barborky vykvetou, tak se snad do roka vdá.

   No a teď jsem mrkla ještě na Wiki, kde se zmiňje ještě jeden význam, který jsem neznala: „Pěkně rozkvetlé barborky o Vánocích symbolizují nejen příchod nového světla v podobě Ježíše Krista, ale původně připomínají nám i právě proběhnuvší zimní slunovrat, který v konečném důsledku způsobí zánik zimy a příchod dalšího voňavého a květy ozdobeného jara.“

   Vždy mi je chodil trhat dědeček. Dnes čekám zda si vzpomene můj muž :-)
   Zrovna večer ale budeme u jeho rodičů, kteří mají pár třešní na zahradě, tak to případně stihnu ještě sama…

   Krásný den všem,

   Bára

 6. Tak tento ukol bol jednoduchý, ďakujem za pripomenutie tejto krásnej tradície. Akurát že naša čerešňa nahodila puky už vonku, takže asi mi vykvitne skôr než na Vianoce.

 7. Milá Bára :)

  Ďakujem ti za odpoveď, okienko do histórie ma veľmi potešilo!

  Pekný deň

  P.S.: držím palce, aby si mužíček spomenul

 8. Ahoj Flo . Ano Barborku už mám také ve své váze, ano je to krásný zvyk, moje maminka nám vždy říkala, utrhněte si Barborku uvidíš jestli ti rozkvete a vdáš se .. říká se že do roka ;-) .. ano vždy rozkvetla, ale to vdávání, trvalo to déle než za jeden rok :-) .
  Jinak moc děkuji za různá povídání , moc se mi tvůj blog líbí .
  A také chci popřát krásný adventní čas všem .

Komentáře jsou uzavřeny.

© 2022 Velká výzva Kuchařky pro dceru

Tato výzva je součástí webu Kuchařka pro dceruNahoru ↑