6. postní týden: Otevřete se novým věcem

Duševní úkoly

Tento týden vrcholí půst a některé dny mají svou předem danou symboliku. Doufám, že se mi podaří ji pro vás doplnit dalšími – a posledními – úkoly.

1. #predsevzeti

Vraťte se ke svým novoročním předsevzetím. Na která jste už stačili zapomenout? Kde jste sešli z cesty? Zkuste se dnes vrátit tam, kde jste přestali. Zaměřte se hlavně na oblasti zlepšování sebe sama. Co jste chtěli udělat pro sebe, pro své lepší já, ale nevydrželi jste? Začali jste s cizím jazykem například? Udělejte dnes aspoň malý krůček k naplnění toho, co jste si předsevzali.

2. #ucitel

Někoho naučte něco, co vy už dávno umíte. Proč? Když se člověk něco učí, nejprve se o tom pokouší něco dozvědět, pak to nesměle zkouší, pak mu to jde lépe a lépe a mistrovství dosáhne tím, že tuto dovednost umí předat dál. Předávání vlastních dovedností je tedy také součástí procesu učení sebe sama a posouvání se na vyšší znalostní úroveň. Prospějte tím jak někomu dalšímu, tak i sobě.

3. #silnestranky

Napište si seznam věcí, které vám jdou od přírody dobře. Na co máte talent? Co je vaší silnou stránkou?

A pak se na svůj seznam podívejte a uvědomte si, který talent a které schopnosti necháváte ležet ladem. Dnes je zvedněte, oprašte a vyvětrejte. Ukažte světu nebo sobě, co ve vás je, ale už jste to málem zapomněli.

4. #tezkosti

Vzpomeňte si, čím těžkým jste v životě prošli a co jste museli překonat. Uvědomte si nějakou velkou křivdu nebo nespravedlnost nebo bolest. Nelze s tím nic udělat, nelze to vzít zpět, ale lze si z toho rozhodně vzít něco dobrého do budoucnosti.

Každá situace, i ta špatná, nás dovede něco nového naučit, pokud chceme. Takže čím vás tahle špatná událost posílila? Co byste jinak neměli? Čeho byste jinak nedosáhli nebo si nemuseli vybojovat?

5. #odborneknihy

Slibte sami sobě, že přečtete a dočtete jednu odbornou nebo populárně naučnou knihu během tohoto měsíce. Když to do konce roku ještě devětkrát zopakujete, získáte vědomosti z deseti různých odborných knih. A to vás už posune hodně daleko.

6. #poslani

Máte představu, jaké je vaše životní poslání na tomto světě? Proč jste tu? K čemu máte přispět? Čím máte udělat životy jiných lepší?

Je těžké na to přijít, ale nápověda je celkem jednoduchá: v čem spočívají vaše vědomosti a dovednosti? Co vám jde lépe než druhým? Čím můžete druhým dělat radost? Narodili jste se s talentem a schopnostmi pro něco. Když se na to zaměříte a budete to používat, celý vesmír se postará, abyste tuhle svou schopnost a dovednost mohli rozvíjet stále víc a dál. Dostali jste do rukou nástroj, tak ho nezahazujte a nevybírejte si jiný, který by vám nemusel tolik sednout. Rozviňte, co je ve vás, co vám jde, co dává smysl. Právě to je vaše životní poslání.

Úkoly do kuchyně od Florentýny

V kuchyni půjde tento týden pochopitelně o věci, které se dají předávat dál.

 1. Naučte někoho dalšího svůj oblíbený recept.
 2. Vzpomeňte si, která surovina nebo která kuchařská technika vám dělá v kuchyni problém. Něco si o tom nastudujte a pak to zkuste uvařit, tentokrát s novými vědomostmi.
 3. Vymslete novou svačinu do školy nebo do práce.

Bylinkové úkoly od Libušky

Pokud jste došli až sem, upřímně gratuluji. Máte za sebou obrovský kus cesty a jistě i hodně změn. Zadání pro 5. týden znělo: Posilte svou vnitřní sílu a odhodlanost. Vrhla jsem se do nového projektu, který prověřil mou sílu, vůli a odhodlání a posunul mé hranice do netušených rozměrů. Vybral si za to ale svou daň a připravil mi i dost nepříjemné překvapení a velké poučení. A tak znovu zvedám hlavu a kráčím dál… Omlouvám se, že jste tu nenašli bylinkové úkoly. Nebylo to v mých silách a časových možnostech. Dnes bych to velmi ráda napravila.

V tomto týdnu nás čeká velmi významný úplněk ve znamení vah. A také spousta silných, očistných energií.

Modré pondělí

O Květné neděli vstoupila Luna do znamení vah, kde setrvá po tři dny. Vytvoří tak velmi příznivé období pro očistu našich unavených těl. Ráda bych se zaměřila hlavně na ledviny a močové cesty a podělila se o své zkušenosti. Opatřete si dnes nať přesličky rolní a lněné semínko. Klasické, hnědé, neloupané. Obojí budete potřebovat na čistící ledvinový čaj.
Po celý týden můžete sbírat a sušit jarní bylinky, nakládat bylinkové tinktury a sirupy.

Žluté úterý

Úplněk nastává v 8.08 hod. Kdo si troufá, může dnes úplně vynechat jídlo a popíjet po celý den dostatek tekutin. Na očistu ledvin od strachů, pochybností, smutků, nepochopení a starých křivd – skutečných i těch domnělých – můžete dvakrát do roka použít čarovný lektvar právě z přesličky a lněného semínka.

Jeho příprava vyžaduje čas, důslednost a trpělivost, ale vyplatí se vám. Na první kouknutí vypadá složitě. Po prvním uvaření v tom však budete mít jasno. Všechno v receptu má svůj smysl a řád.

Pije se 10 dní počínaje úplňkem a to v době biologické práce ledvin. Tedy mezi 17. a 19. hodinou. POZOR – neprodlužovat!

Recept: Do konvice z varného skla či do nerezového hrnce dejte jeden litr vlažné vody. Přidejte 2 vrchovaté polévkové lžíce sušené natě přesličky a 1 vrchovatou polévkovou lžíci lněného semínka. Přiveďte k varu, zmírněte na minimum a bez přiklopení nechte jemně probublávat po dobu 5 minut. Odstavte a nechte vyluhovat 4 hodiny nepřiklopené. Takže nejpozději ve 13 hodin si čaj uvaříte, v 17 hodin přecedíte a začínáte pít po douškách. Někomu vyhovuje chladný, ale lze ho i přihřát, ovšem nikoli v mikrovlnce. Čaj lze uvařit i ráno, před odchodem do práce, a po návratu přecedit. Bude hutnější a hustější, po zahřátí i líp poživatelný, ale účinky budou skoro stejné.

Zbytek vyluhovaných bylinek můžete použít formou obkladu na bolavé klouby, namožená záda, zamrzlá ramena, naraženiny apod. Kdo budete mít zájem, popíšu na požádání podrobnosti do komentářů v tomto týdnu.

Sazometná středa

V případě, že jste se rozhodli očistit své ledviny pomocí výše popisovaného lektvaru, už žádné bylinkové čaje nepřidávejte a vydržte po dobu dalších 9 ti dní. Vy ostatní si uvařte jakýkoliv vámi oblíbený bylinkový čaj, usmívejte se a užívejte si pohodový den.

Zelený čtvrtek

Dnes odměňte své tělo nějakou zelenou dobrotou. Fazolky, salát, spousta okurek, zelená paprika, posekané natě pažitky, petrželky, koriandru, řeřichy… prostě cokoli, co vám dodá energii a spoustu vitamínů.

Velký pátek

Od dětství si pamatuji, že se dnes nesmí hýbat se zemí. Pamatuji a respektuji. Takže si na to dávám velký pozor. Bylinkové čaje pro tento den používám raději sušené. Máta, meduňka, lípa, mateřídouška – všechno to, co vám libě zní, hladí a chutná je dnes vhodné. Hýčkejte se a hodně odpočívejte.

Bílá sobota


Přípravy na Velikonoce vrcholí. Dnes se jistě nevyhnete sběru mladých výhonků kopřiv a popence do velikonoční nádivky. Pokud se vám podaří některé vytrhnout i s kořeny, klidně je opláchnete, překrájejte na asi centimetrové kousky a použijte na čaj. Stačí převařit 3 minuty a po dalších 7 přecedit přes jemné plátýnko či filtrační papír a vypít vlažné.

Share Button

17 komentáře

 1. Má milá Florentýnko.
  Moc děkuji za laskavá slova a podporu.. Díky bylinkám a přírodě už jsem v pořádku a velmi ráda s vámi dojdu do finále.
  S láskou Líba

 2. Libuško hlavne doliečiť, určite nám dáš aj v priebehu roka rady čo, ako a kedy zbierať a používať
  držím palce a posielam energiu a pozdravy
  Irena

  • Ireno děkuji. Už je mi dobře.
   Přepnula jsem síly a dostala jsem pořádně za vyučenou. ale hned o víkendu jsem to napravila. Hodně času jsem strávila v přírodě, procházela jsem se kolem řeky, poslouchala šum vody, zpěv ptáků a hlavně jsem sbírala bylinky. Líba

 3. Floretýnko v týchto týždňoch ani iné knihy nečítam, potrebujem sa vyhrabať zo zdravotných problémoch a tak čítam a čítam …..len realizácia načítaného trošku zaostáva ….slniečko pomôže
  Zdravím Irena

 4. Zdravím všechny, taky posílám energii Libušce – hlavní je zdraví, ty naše bylinkové úkoly můžou počkat i na prázdniny ;-).
  Úkoly pro tento týden jdou hodně do hloubky – uvidím, jak se mi tam podaří se ponořit (4 a 6 – bude asi můj vnitřní boj).
  Přeji všem ať se daří.

 5. úkoly pro tento týden mě potěšily. Některé z nich mám domluvené již z dřívějška dva jsem si splnila o víkendu….venku je krásně, všechno kolem kvete, tak to určitě Libušce bylinky její lásku k nim oplatí a bude brzy fit.
  Krásný sluníčkový týden
  Jana

 6. Úkoly na tento týden jsou moc zajímavé. Kdyby se dostaly ve známost a plnění většině lidí, bylo by na světě líp. Nádherná osvěta. Flo, díky.
  Libušce přeji hodně síly k uzdravení, bylinky určitě pomohou. Chce to čas a trpělivost.

 7. ZDRAVÍME VŠECHNY,JÁ A DĚDA MÁME TENTO TÝDEN HLÍDACÍ.HLAVNĚ HLÍDÁME MRŇATA.DĚDA NEZAPOMÍNÁ NOSIT BYLINKY A TAK JE VNOUČATA POMÁHAJÍ PŘIPRAVOVAT K SUŠENÍ.TÝDEN UTÍKÁ JAKO VODA.MÁME NAMALOVANÉ KRASLICE.VŠICHNI JSME SI TOHO UŽILI.VAJÍČKA NA HODOVAČKU BARVÍMA AŽ V NEDĚLI.DĚDA UŽ PŘIPRAVUJE BARVENÍ.VŠEM PŘEJEME PEVNÉ ZDRAVÍ A KRÁSNÉ PROŽITÍ TĚCHTO JARNÍCH SVÁTKŮ PŘI KTERÝCH SE SEJDE SPOUSTU KAMARÁDŮ.POZDRAV POSÍLÁ JITKA A DĚDA

 8. Tento týden má pro mě velký význam. Pořád mám v paměti mou babičku, byla velice zbožná a taky tak žila. Od čtvrtku se už u nás nic nedělalo, v pátek velký půst, v sobotu po mši se teprve mohlo začít hodovat. Úkoly na tento týden mě zaujaly a snažím se je plnit. Veselé Velikonoce přeje Vlasta!

  • Vlasto děkuji za hezké vyznání.
   Jsem nesmírně vděčná, že tradice znovu ožívají.
   Díky výzvám od Flo se tu spousta lidí dozvídá hodně již skoro zapomenutých informací.
   Mám velmi ráda životní příběhy s poučením a toho se zde dostává požehnaně. Co kraj, to trochu jiný zvyk. Podstata zůstává stejná.
   Velikonoce, svátky jara a oslava života.
   Respekt k tradici a úcta k zemi / Zemi.

 9. Moc mě potěšila zmínka o tom, že se na velký pátek nemá hýbat půdou. Děkuji, že to šíříte dál.

  Požehnané Velikonoce všem!

 10. Štěpánka

  14.4.2017 at 8:50

  Moc děkuji za celou postní výzvu, úkoly jsem plnila nebo alespoň snažila poctivě plnit. Poslední dva úkoly z šestého týdne řeším již delší dobu, což vedlo k rozhodnutí o dalším studiu a to psychosomatiky, tak mi držte palce

 11. Prajem všetkým pokojné, pohodové Veľkonočné sviatky

 12. Milá Florentýno,
  posílám poděkování a pozdrav z jižních Čech -Tobě a všem účastníkům letošní postní výzvy.

  Velikonoce jsou už skoro za námi. Doufám, že se vám podařilo užít si je. Velice ráda jsem s vámi procházela postní výzvou a těším se zase na další. Krásné dny vám všem. S láskou Líba

 13. Marcela flair

  17.4.2017 at 23:38

  Přeji všem krásné jaro a děkuji moc Florentýně za další ročník výzvy a Libušce za bylinkovou část. Snažila jsem se plnit denně, jen posledních pár dní jsem už ale nezvládla publikovat. I tak to bylo fajn! M.

Komentáře jsou uzavřeny.

© 2019 Velká výzva Kuchařky pro dceru

Tato výzva je součástí webu Kuchařka pro dceruNahoru ↑