5. postní den

Dnes je pondělí.

V pondělí si stanovíte, bez čeho vydržíte celý tento týden. Tedy skoro celý, v neděli už můžete polevit.

Někdy je potřeba pozornost mysli trochu odklonit. Když budete usilovně myslet na to, že něco nesmíte, o to víc vás bude lákat zákaz porušit. Ale jakmile se ztratí neustálé myšlenky na zakázané ovoce, stane se rázem všechno snazší a příjemnější. Vyhnout se zakázanému přestane být takový problém.

Proto vám do období velkého půstu vnáším kratší odříkání. Budou trvat od pondělí do soboty. Trochu odvedou vaši pozornost od vašeho hlavního postního cíle, poskytnou kamufláž pro váš mozek. No a taky vás zbaví něčeho, čeho se stejně chcete zbavit.

Vyberte si ze svého plánu, čeho se tento týden dodatečně vzdáte. Pondělní kartičky mají světle zelenou barvu.


Podmínka pro dnešní soutěžní příspěvky:

Vyfoťte, čeho se tento týden chcete vzdát. Pokud se rozhodnete pro týden bez mobilu (čímž se samozřejmě myslí jiné než nezbytně nutné použití mobilu), tak prostě vyfoťte mobil. (Ačkoli… zrovna mobil se tím stejným mobilem dost špatně fotí, tím spíš, když si to zakážete :-))

Víte, že 15. února se narodili například Jaromír Jágr nebo Kateřina Neumannová? Přidejte pro ně na dnešní fotku sněhovou vločku v jakékoli podobě. Oběma jim je přece zmrzlá podoba vody velmi blízká. A oba musí mít opravdu silnou vůli, hodnou obdivu i následování. Vlastně jsou takovým pěkným postním příkladem.


Můj dnešní tip:

Láká mě týden bez pečiva. Člověk si hned lépe uvědomí, jak často a někdy i bezmyšlenkovitě zaplácne žaludek právě pečivem, protože je tak snadno dostupné. Zato bez pečiva to dá mnohem víc práce a přemýšlení, jak vyzrát na hlad. Hlad se bez pečiva vrací častěji a rychleji. A o to je to větší výzva.


 

Share Button

18 komentáře

 1. Marcela flair

  15.2.2016 at 1:10

  Milá Flo, už dobrou hodinu si lámu hlavu, co zvolím. Asi to bude pečivo. Nebo spánek před 22. hodinou. Oboje je pro mě velkou výzvou. Jdu se na to vyspat :-). Krásný týden všem! M

 2. Pondělí je pro mě dost těžké, neboť většinu věci stejně (ne)dělám a nepotřebuju (alkohol, cigarety, auto, telefon)… Tento týden to vidím na spánek před 22. hod., týden bez pečiva si nechám až na začátek školy, kdy to bude větší vyzva :-)

 3. Rozhodla jsem se pro zakaz jidla po 17.hodine. To je promblem protoze cas na jidlo mam vetsinou prave az vecer. Tak schvalne jak to pujde?

 4. Počítá se do pečiva i knäckebrot…?

 5. Ťažká úloha …chleba a pečiva som sa už vzdala, mobil skoro vobec nepoužívam, spat chodím pred polnocou …..žeby čítania v posteli?
  čo povieš Flo?

 6. Ja nad tým týždňom bez pečiva stále rozmýšľam. A na rozdiel od mnohých z vás mám opačný problem – privítala by som tipy, čo jesť, keď nie pečivo (a chlieb)? Deň by som možno zvládla, ale týždeň? Bez vasej pomoci určite nie.

  • Jediné, co mi fungovalo, bylo jíst všechno, co není spjato s pečivem. Špatně si člověk dá Lučinu, když nemůže jíst chleba… Ale je spousta jiných variant – ke snídani různé kaše, jogurty, … k obědu pečivo snad ani není potřeba a k večeři není problém dát si salát, těstoviny, rýži…
   A když je touha po pečivu opravdu velká, vždycky jsou tu např. tortily (nevnímám je jako pečivo :-))

 7. TAK TAKY NEVÍM ČEHO SE VZDÁT.ASI TO BUDE TO SPANÍ.ASPOŇ SI MRŇATA UŽIJU.NĚCO JIM PŘEČTU A TAKY SI TROCHU POPOVÍDÁME.JITKA

 8. Tak já se na tento týden vzdala kávy, nahradila jsem ji Caro, chuťově problém nemám, ale jsem celý den ospalá a unavená. Že by nedostatek kofeinu? :D

 9. Nevím jestli se vzdám pečiva, ale v době půstu bych se chtěla vzdát tlačenky
  a jitrnice. Vždycky když jdu po náměstí a vidím řezníka prodávat tyto
  dobroty nemůžu odolat. Jako dnes až jsem si koupila tlačenku a doma ji šoupla do
  lednice tak jsem si uvědomila co máme za období. Bud ji dám manželovi a nebo
  ji dám do mrazáku. Iveta.

 10. Já jsem si stanovila na tento týden kávu.Kávu miluju,tak to bude těžké,těžké.Snad to zvládnu :-)

 11. Těžko se mi dohledává, kdy a kde jsem se ptala a jestli mi někdo odpověděl, je těch míst s komentáři ne mě moc. Například barvy jednotlivých dnů jsem se nedozvěděla, ale trpělivě si je opravuji den za dnem – nejvíc mě překvapilo, že sobota je žlutá.
  Teď mám další dotaz:
  někdo výš „sám sobě“ navrhl vzdát se pro tento týden čtení v posteli. Také vím, že se to nemá, také by to pro mě bylo těžké. Ale Flo pouze reaguje dotazem, zda to není škoda. Takže ono by to mohlo být? A jak to, když to v nabídce není? To si každý týden či den mohu zvolit něco podle svých vlastních neřestí nebo nezdravostí nebo nechutí, a nevybírat z připravených?

  • Kájo, pokud jde o soutěž a výhru, nejde si přidávat nebo přepisovat kartičky. Soutěžní výzva je taková, jak jsem ji připravila.

   Spousta soutěžících si ale plní výzvu jen pro sebe a pak nemám jediný důvod namítat cokoli proti změně kartičky. U čtení jsem se právě proto ptala, zda to není škoda.

 12. Aha, to mě nenapadlo. Děkuju za objasnění.

 13. Dobrý večer všem zúčastněným…
  Tak jako spousta z vás jsem docela tápala.
  1) Týden bez televize.. vůbec není problém. V podstatě se bez ní obejdu úplně.
  2) Týden bez alkoholu… není výzvou ale mým naprosto běžným týdnem
  3) Týden bez pečiva… tak to už výzva je, ale uvidím, zda ji použiji.
  4) Týden bez kávy… vzhledem k tomu, že si ji dám jen někdy na návštěvě.. tak to není žádná oběť ani odříkání
  5) Týden bez mobilu… NEMOŽNE tedy zatím mi to s ohledem na mou práci tak připadá… ale třeba to ještě zvážím.
  6) Týden bez auta… no a co??? Chodím ráda pěšky a velké nákupy se dají rozdělit do malých a odnést v batohu… takže žádný problém.
  7) Týden bez sladkostí… jak kdy, ale většinou mě chutě na sladké nenapadají.. jen občas kousek kvalitní čokolády, nejlépe hodně hořké.
  8) Týden bez sladkých nápojů… žádný problém. Pijeme vodu či bylinkové čaje a občas si dám ráda čaj s mlékem a medem, ale nevadí mi i bez medu
  9) Týden bez cigaret…. nekouřím
  10) Týden bez lepku. Výborný impuls… schovám si ji na jiný týden – po jarních prázdninách. Synův kamarád se tak musí nově stravovat, tak tím pomůžeme i jemu Budu chystat zdravé svačinky a vymýšlet nové kombinace. Syn alespon pozná, že razantní dietní omezení nemusí být tak těžké, když se ví jak na to. Uvidíme, zda pánům bude chutnat. Já se na to těším. Mám ráda výzvy.
  11) Týden bez jídla po 17 hod… a sakra. Jsem sova. Žiju v noci.. No raději začnu s něčím lehčím.
  A tím je to venku… vybrala jsem si týden v posteli před 22 hodinou . Já ! SOVA !!!
  Navíc jsem si k tomu dobrovolně přidala že jen s knihou a od těch 22 hodin BEZ počítače, Netu, FC a s do rána vypnutým mobilem !!!
  Joooo a ještě drobnost (abych si vyzkoušela jak chutná zakázané ovoce) , tak bez kostičky čokolády!!!
  Jsem na sebe zvědavá. Přeji hodně zdaru všem . S láskou Libuše
  To bude teda dlouhý týden.

 14. Ad knäckebrot… Šlo o to, jestli když se člověk vzdá pečiva, je tím míněn jen chléb, rohlíky, housky, bagety…, nebo i takové věci jako právě knäckebrot.

Komentáře jsou uzavřeny.

© 2020 Velká výzva Kuchařky pro dceru

Tato výzva je součástí webu Kuchařka pro dceruNahoru ↑