Den 2: Čistý a prázdný dřez

Každá kuchyně potřebuje vodu. I kuchyně v polních podmínkách. Naučte se, jak se chovat ke svému kuchyňskému dřezu.

Poznatek dne:

Dřez musí být stále prázdný, abyste měli kde umývat suroviny, kam slívat vodu a kde řešit mimořádné krize. Naučte se odkládat použité nádobí buď přímo do myčky, nebo na místo k tomu určené.

Dřez musí být stále čistý, protože není nic horšího, než z něj smývat zaschlý zbytek ranního jogurtu teprve v okamžiku, kdy si v něm chcete odmočit špenátové listy. Postupem času si najděte takový mycí přípravek na dřez, který použijete právě jednou za den (ráno nebo večer) a který váš dřez bude udržovat v té nejlepší kondici.

Dřez by neměl být ozdobený všemi možnými lahvičkami mycích přípravků, pěti houbičkami, sítky na nečistoty, špunty a kartáči na sklenice. To jsou věci, které nelahodí oku a vyvolávají dojem, že vaše kuchyně stále není dost uklizená. Všechno, co neberete stále do ruky, odložte do skříňky pod dřez nebo někam, kde máte čisticí přípravky. Na dřezu nechte pouze houbičku, případně saponát na nádobí. Všechno ostatní opravdu lze dát jinam.

Úkol na dnešek:

Vyprázdněte a umyjte dřez a ukliďte jeho bezprostřední okolí. Najděte vhodné místo na čisticí prostředky, které nemusí stát celý den na dřezu.

Dejte si závazek, že v tomto stavu uvidíte svůj dřez po celé prázdniny – každý den, kdy budete pobývat doma, aspoň jednou denně. Když to vydržíte, zvyknete si na to a uklizený dřez se pro vás stane naprostou samozřejmostí.

PS. Ano, chci fotku vašeho uklizeného a čistého dřezu. Pokud jste už odjeli na dovolenou a žádný dřez po ruce nemáte, nebojte. Spňte tento úkol při nejbližší možné příležitosti, jakmile se ocitnete zpátky doma. Máte na to do 17.7. včetně, žolík není potřeba. Nepodvádět; jste-li doma, úkol odložit nelze.

Share Button

23 komentáře

 1. Marcela flair

  2.7.2016 at 0:32

  Flo, Ty mi čteš myšlenky? Dnes jsem se dívala na dřez a slíbila si, že ho musím pořádně vyčistit… Díky za připomenutí :-).

 2. Jeste nikdy jsem nelezela v pul sedme v posteli a netesila se, az si umyju nadobi *.* Flo, ty jsi kouzelnice

 3. Tak tohle bude hračka :o) Ohledně čistého dřezu jsem dostala drsnou školu od mého muže už před časem, takže je čistý, až na pár vzácných výjimek, skoro pořád.

  • Taky udržuju dřez prázdný kvůli chlapovi.. když tam náhodou najde něco staršího, odmítá umývat další nádobí, demonstrativně ho nechá ležet vedle a odchází :)

 4. Milá Flo, máš pravdu. Kartáček na nádobí, špunt a technická houbička vážně můžou být jinde. Ale tekutého mýdla se nevzdám! Používám ho neustále, protože běhat s rukama od masa do koupelny mi přijde vážně nepraktické. Snad mi mýdlo v rámci úkolu projde:o)

  • Ale prázdný a čistý je pořád, nesnáším mámin dřez plný špinavého nádobí, před mytím musím stejně všechno vyskládat jinam, brrr…

  • Taky se tekutého mýdla nevzdám :-). A já tam teda nechávám i tu houbičku a kartáč na nádobí, protože ho přes den odmývám průběžně (teda snažím se, občas jsou tak krizové dny, že je nádobí prostě všude, ale naštěstí to je spíš výjimečně), tak se nevyplatí to dávat jinam, je lepší to mít hned po ruce :-)

  • přidávám se :) mám u dřezu taky jeden saponát a jedno tekuté mýdlo – a to mýdlo je velmi praktické a velmi využívané :D a dřez se snažím mít čistý stále ;)

 5. Velice dobrá připomínka. Dřez je přece naše vizitka. A když ho ještě po umytí přetřete houbičkou s kápnutým octem – výsledek se dostaví. Lesk jako blesk. Krásné letní dny všem!

  • Ivy já mám dřez granitový, ale ten ocet asi taky vyzkoušíííím :) to mu nemůže uškodit snad :)

 6. Nesnáším nádobí v dřezu. Proto jsem nadšená, že při nedávné rekonstrukci kuchyňského koutu zbylo místo i na myčku. Co nemyju v myčce (třeba nože), dávám do výsuvného cedníku nad dřezem. To je bezvadná věc. V něm taky oplachuju zeleninu a ovoce. Takže čištění dřezu se koná jednou za pár dní. Ten ocet, který tu doporučujete, rozhodně vyzkouším.

  • jůůů Ewi jakýže to výsuvný košík máš ???? nebyla by fotečka prosííím :D to mě teda zaujalo móóc :D

 7. Nad vesnicí průtrž mračen,
  dítě v tahu, v telce nic.
  Přítelkyně má sraz kačen
  Jdu mýt dřez… co dělat víc?

 8. vloni se nám osvědčilo si sem dávat odkazy na fotky úkolů. byli jsme tak vespolek úžasně propojení :) pojďte v tom pokračovat ;)

  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1394267500590306&set=gm.10154242980699098&type=3&theater

 9. TENTO ÚKOL UŽ PLNÍM TAK 40 LET.CO K NÁM DO RODINY PŘINESL ČÁP DĚDI TAK JE DŘEZ POŘÁD PRÁZDNÝ A ČISTÝ.NO A DNES JE TO ÚPLNĚ TO SAMÉ.MRŇATA JSOU ZVĚDAVÁ A DOSÁHNOU VŠUDE.NAUČILI SE TO VŠICHNI A JSEM TOMU RÁDA.JINAK BEZVA ÚKOL.DĚKUJI ZDRAVÍME JITKA A DĚDA

 10. Tak dobře … uklidím si dřez :) Ale až dodělám ovocné přesnídávky. Ty třešně z hrnce neskutečně prskají a zašpiní kdeco.

  • Zlato mám prosbu. Můžeš sem dát recept na dětské přesnídávky i s popisem a případně i foto ? Moc děkuji. Libuše

 11. Tak a jsem v tom taky:) Včerejší okurka jaksi odpadla, protože žádná nebyla po ruce, ale dnešní úkol jsem si nenechala ujít. A jakou z toho mám radost :) Kéž bych vydržela ve výzvě co nejdéle, abych takových radostí mohla udělat víc (přestože je to občas fuška). Tím nechci říct, že by byla moje kuchyň úplně v katastrofickém stavu. Ale se dvěma prťaty, která si neustále tahají ke kuchyňské lince židli a stojí mi při vaření po boku, přičemž mladšímu je 15 měsíců. No dneska jsem začala umývat dřez ráno ale přes vaření, pečení, hraní si, uklízení všeho možného jiného a další den plný nádobí, byl k focení připravený až večer. Kéž by byl takto na fotku celé prázdniny:D No uvidíme.

Komentáře jsou uzavřeny.

© 2019 Velká výzva Kuchařky pro dceru

Tato výzva je součástí webu Kuchařka pro dceruNahoru ↑