O čem je a jak funguje Velká postní výzva 2017

Ať už je velikost vašeho světa, který chcete měnit, maličká nebo nedozírná, všechny velké změny se musí nejrpve odehrát v našem nitru, než se můžou promítnout i navenek.

Pokud chce člověk zhubnout, musí nejprve změnit své smýšlení o jídle a o tom, jak a z čeho vaří.
Pokud chce člověk získat větší úctu ostatních, musí si nejprve začít víc vážit sám sebe.
Pokud chce člověk něčeho nového dosáhnout, musí tomu nejprve obětovat svůj čas, úsilí, myšlenky.
Pokud chce člověk hezčí bydlení a pořádek všude kolem sebe, musí se nejprve oprostit od zbytečností. Nepořádek se nedá uspořádat.

Ale nejdřív něco na vysvětlení.

Mám takové pravidlo, kterým se už nějakou dobu řídím.

Každý člověk má na svém seznamu úkolů spoustu věcí, které potřebuje nebo chce vyřídit a udělat. Pro sebe i pro druhé, na tom nezáleží. Můžou to být menší i větší úkoly, drobnosti i významné kroky.

Každý den přináší novou možnost některé úkoly dokončit. Je na každém z nás, pro které z úkolů se rozhodneme. Většina lidí si zvolí ten úkol, na který má zrovna náladu nebo sílu. Vyberou si úkol, který je pro ně momentálně nejjednodušší a nejméně bolestivý. Snadné a malé a zábavnější úkoly bývají vyřízeny mnohem dříve, než ty důležité a zásadní. Ty jsou naopak odkládány na později, až na ně bude vhodnější čas, lepší nálada, víc sil, pevnější zdraví.

Problém s tímto přístupem je ten, že malé úkoly, i když splněné, přináší pouze malé vnitřní uspokojení. A nehotové důležité úkoly zatím zůstanou na seznamu jako upozornění, že nic potřebného člověk za den nestačil udělat. Tyhle vnitřní pocity nespokojenosti logicky vedou k horší náladě, obírají nás o sílu a úsměv, a to zase vede zpátky k tomu, že si začneme vybírat ještě menší a jednodušší úkoly. Všechno se to zacyklí.

Stačí ale dobře volit, čemu člověk věnuje svůj čas a úsilí, a hned se začnou dít zcela opačné věci. Když se nejprve vyřídí nějaký opravdu důležitý a odkládaný úkol, uvnitř to zahřeje, potěší, zvýší to sebevědomí, zvedne to náladu, a druhý den to vede k chuti ukousnout ještě větší sousto. Opět se věci zacyklí, tentokrát tím správným směrem.

Všechno to tedy stojí a padá na tom, podle čeho si člověk vybírá, jaké věci bude dělat. Zda ty, na které se cítí, nebo ty, které mu připadají důležité a zásadní. Jedna cesta vede k průměrnosti a nespokojenosti, druhá cesta k naplněnému životu.

Dá se to shrnout pod staré známé pořekadlo, že kdo chce, hledá způsoby, a kdo nechce, hledá důvody. Však podobné výmluvy sami znáte: nemám čas, peníze, sílu, náladu, potřebné zdraví, nemám chuť, prostě se nechci hnout z místa.

Letošní postní výzva proto má za vítěze každého, kdo uspěje ve všech 36 úkolech a splní si je sám pro sebe. Nemá žádnou hlavní výhru, má však obrovskou odměnu pro každého, kdo ji dokončí. Tou odměnou je pocit, že všechno jde, když se chce, a že každá změna začíná nejprve uvnitř.

Jak se zapojit

Každý týden brzy ráno v pondělí, když venku začínají zpívat ptáci, tedy kolem 3. hodiny ráno, zveřejním 6 duševních úkolů pro následujících šest postních dní. Neděle se totiž do půstu nezapočítávají. Úkoly můžete plnit tak, jak budou napsány za sebou, anebo si je můžete přeskládat, jak uznáte za vhodné. Je to jen na vás.

Každý týden má své téma a témata postupně gradují.

Protože půst se týká i jídla a vaření, kromě šesti duševních úkolů dostanete i tři úkoly do kuchyně. Opět je jen na vás, jak a kdy se je rozhodnete splnit.

LibuškaA to ještě není všechno. Čekají vás také úkoly spojené s přírodou a bylinkami. I těch bude šest, na každý postní den v týdnu jeden. Velkou odbornicí na bylinky je Libuška Žáková, kterou možná znáte z komentářů a rad z předchozích výzev. Ta je autorkou bylinkových úkolů a rádkyní pro tuto postní oblast. Bylinky jsou její veliká láska a bez nich si nedovede představit svůj život.

Vybrat si tedy máte z čeho. Záleží na vás, pro co se který den rozhodnete a jak na sobě zapracujete.

O tom, jak si vedete nebo s čím potřebujete pomoci, se můžete svěřovat do komentářů pod jednotlivými týdny, ale taky můžete využít fotek na sociálních sítích. Každý úkol bude mít svůj vlastní hashtag, takže když ho použijete k fotce, bude pro ostatní snadné vaše úkoly dohledat. Je to jen na vás.

Takže přeji pevnou vůli a budu se těšit, co nám Velká postní výzva nového přinese.

22 komentáře

 1. Marcela flair

  5.3.2017 at 19:46

  Těším se! A Libuško, dnes byla k večeři první pažitka ze zahrádky :-). Marcela

  • Tak to ti Marcelko závidím. Odkud jsi? My máme na záhonku s pažitkou ještě
   20 cm sněhu. :-o

  • Ahoj Marcelko.
   Mám velikou radost z toho, že se tu zase budeme potkávat. K zahrádce, bylinkám a přírodě toho najdeš hodně už brzy…
   Stále žasnu nad tím, jak nádherný dokážeš upéct chléb. Obdivuji tvou vůli a vytrvalost. Vypadá to tak snadné, ale jen ten, kdo zkouší, ví… co všechno to obnáší.

  • Marcela flair

   5.3.2017 at 22:54

   Renatko, úrodné Polabí :-). Už mi raší i máta a sibiřská cibule má tak 12 cm!

  • Marcela flair

   5.3.2017 at 23:00

   Libuško, díky moc. Předevčírem to byly zrovna 2 roky, co jsem si založila kvásek, a byly to dva roky úžasné kváskové alchymie. Můj kvásek už funguje na dalších asi 15 místech (o kterých vím), je moc dobře, že poctivé jídlo získává stále větší kredit. Aspoň v to doufám. M.

  • Naprosto souhlasím a stavím se do řady…
   Co mohu udělat pro to, aby se tvůj kouzelný a vymazlený kvásek dostal až do Písku ?
   Tvůj chléb mi doslova učaroval. Stále zkouším, na chuť skvělý, ale tvar je někdy krásný,skoro jako ten tvůj. Jindy – no jak to říct… hodně rustikální.
   Krásný den. Líba

 2. Milá Flo, moc díky za skvělý nápad! Popsala jsi to přesně – radši udělám drobnost, která je brzo hotová… Na výzvu se moc těším! A na bylinky! Syn mi udělat na dvoře před kuchyní stěnu na pěstování bylinek – začala jsem už loni dělat pokusy a moc se těším na letošní pokračování:-)

 3. Děkuji za motivaci lépe projít postní dobou. Ráda se zapojim a využiji natrženå témata k zamyšlení. Děkuji.

 4. Mirka Škramlíková

  5.3.2017 at 21:07

  Milá Flo, také díky za rady, jak na to. Už se těším a doufám, že se mi podaří udělat také něco pro sebe.

 5. Milá Flo, moc děkuji za krásné podněty a nápady.
  Postní dobu bez výzvy si už vlastně ani nedovedu představit.
  Moc se těším na společné chvíle, úspěchy i podporu v nesnázích.
  Tak jako z drobného semínka dokáže vyrůst veliký strom, tak i z malého úkolu, drobné změny a pozornosti – může vzejít mnoho dobra.
  Pro nás samotné, pro naši rodinu, blízké okolí, společnost i naši ZEMI.
  Budu se tu s Tebou a všemi účastníky výzvy moc ráda setkávat.
  S láskou Libuše

  • Marcela flair

   5.3.2017 at 22:57

   Taky jsem si říkala, že vloni to bylo bezva. A vzpomínala díky připomínkám na FB na loňské úkoly. Nedošlo mi, že letos budou Velikonoce později, tak proto ten pozdější začátek! Bude to výzva, nejsem momentálně úplně fit, ale stejně se do výzvy vrhnu :-). A těším se, co objevím nového – ať už půjde o vaření, bylinky, moje limity a rezervy… Na Tvé bylinkové úkoly se těším hodně, snad budu moct držet krok. M.

  • Marcelko, přeji Ti rychlou a účinnou regeneraci. Posílám pozdrav z jihu Čech a moc se těším na dobu příští, kdy se tu budeme zase potkávat. Zároveň zdravím všechny známé z výzev minulých i vás, co jste tu poprvé. Líba

 6. Alena Svobodová

  5.3.2017 at 23:45

  Nejsem tu dlouho,loni jsem ještě předvelikonoční dobu takto nevítala. Sice nevím co mě čeká,ale chci to zkusit. Bylinky miluji a s půstem se nějak popasuji. Jdu do toho. Alča

 7. Pokusím se zapojit a hlavně vydržet.Je to zajímavá výzva a tak děvčata držím nám všem palce

 8. Jsem tu krátce, ale nápad skvělý. Určitě se zapojím, protože kdo chce … Některé z úkolů stejně člověk dělá, tak přidám i další. S jedním začínám už teď při psaní – odbourat NE. Bylinky, úžasné. Děkuji za rady, jdu si uvařit čaj a navrhnout změny v bylinkovém záhonku (venku zrovna prší). Všem držím palečky a těším se na další úkoly i výzvy. Iveta

  • Iveto, s bylinkami je to stejné, jako s lidmi.
   Některé spolu ladí a podporují se v růstu a jiným je dobře trochu dál… O samotě, aby tak mohly vyniknout a rozvinout to nejlepší ze sebe.
   U plánování bylinkových záhonů je velmi dobré na to myslet. Obrovskou inspirací a studnicí nápadů jsou staré klášterní zahrady.
   Tak ať se dílo podaří a bylinky dělají radost a dávají užitek.
   S láskou Libuše

 9. Milá Flo, moc se mně líbí Velká postní výzva. Těším se, až vyházím věci, které skladuji ve sklepě už několik let s tím, že je ještě jednou využiji. Teď jsem tak nabuzená, že věřím, že je zvládnu vyhodit. Líbí se mi i Libuščiny bylinkové úkoly. Bylinky já můžu :-) I když všechny úkoly plnit nemůžu. Tak třeba sedmikrásky a podběl u nás vylezou možná za měsíc a to budeme rádi. Marcelka se už těší z první pažitky ze zahrádky. Tak ta nám vyleze tak začátkem května a petrželka ještě trochu déle. No jo, Krkonoše.
  Ještě pořád sníh, sníh. :-) :-)

 10. Hezký, i když „upršený“ den.
  Moc mě těší, že se letos budu taky podílet na Velké postní výzvě.
  A moc děkuji, Florentýno, za ten skvělý nápad.
  I když nemám možnost si bylinky vypěstovat sama, koupila jsem si včera už ve zdravé výživě měsíček, jitrocel, pampelišku,mátu. Myslím Libuško, že je to v pořádku, kupuji od Grešíka, údajně by měli být nejlepší. Nebo mně doporučíš někoho jiného?
  Zdravím všechny milé spoluúčastnice a přeji hezké postní dny.

  Lída

 11. Ahojky velice ráda se zapojují do výzvy. Bylinky miluji, už pěkně i některé raší. Rozhodně souhlasím s tím, že čas pokud je dobře využitý, nebo rozvržený, není ho až tak málo. Už se těším na další týdny.

  • Aneto vítej. bylinky miluji… je nás takových mnoho a já z toho mám velikou radost.
   Bylinky byly stvořeny (nebo objeveny -podle toho, jak to kdo má ) jako nápomoc lidem, na jejich chmury a nemoci.
   Přináší mi do života radost, sílu i naději. Ráda ji předávám dál.
   Krásný den a všechny příští. S láskou Líba

 12. Zase pozdě, ale o to s větším elánem se pustím do sebenápravy. Jsi neuvěřitelná, Florentýnko, svou všestraností, pílí a houževnatostí vytvářet kolem sebe nejen zdatné kuchaře, ale i dobré lidi.

  • Jiří… říká se – Pozdě, ale přece. Tak ať se daří. Hezký den a všechny příští. Líbuše

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

© 2019 Velká výzva Kuchařky pro dceru

Tato výzva je součástí webu Kuchařka pro dceruNahoru ↑