Den 54: Jeden den veganem

Znáte ty moderní směry.

Paleo dieta.

Vegetariánská a veganská strava.

Raw strava.

Bezlepkové a nemléčné diety.

Dělená strava.

A to byly jen ty hlavní.

Poznatek dne:

Každá změna ve stravování tělo povzbudí něčím novým.

Při přechodu na novou dietu se tělu obvykle uleví od toho, čím jste ho celou dobu zatěžovali, a během následujících týdnů se tak zbaví věcí, na které se už nedostávalo.

Dlouhodobě je ale každá dieta a každý směr stravování nejen věcí srdce, ale i rozumu, protože vynechání některých potravin je třeba je vhodně a přiměřeně kompenzovat. To, co funguje krátkodobě, může dlouhodobě ublížit.

Úkol na dnešek:

Dejte si hlavní jídlo dne jako vegan.

Nebudu po vás chtít celý den na veganské stravě, protože to už přece jen chce předchozí přípravu. Takže si vyberte oběd nebo večeři, podle toho, co je pro vás důležitější, a tohle jídlo připravte dle pravidel veganské diety.

Tedy nejen žádné maso, drůbež nebo ryby, žádné výrobky nebo polotovary z nich vyrobené, ale ani suroviny, která užitková zvířata přináší člověku. Žádné vejce, mléko, sýry, med, kaviár, aspik nebo želatinové bonbony.

Pokud tohle jídlo budete chtít udělat syté a výživné, budete muset vhodně spojit luštěniny, obilniny a zeleninu.

A znovu jeden pomocník:

žolík

Share Button

13 komentáře

 1. Marcela flair

  23.8.2016 at 0:14

  Tak dnes asi dojde na dýni a upravený recept na polévku. Tedy jestli ji zvládnu zpracovat. Ten ukazováček na pravé ruce mi při tom krájení, loupání a míchání fakt chybí, respektive to zranění mě dost omezuje. Nebo zkusím cestou od lékaře splašit cuketu na moji verzi minestrone. Sice jsem dětem slíbila brambory s tvarohem a pažitkou, ale naštěstí mají obě polévky rády, tak by mi to mohlo projít ; -). Hezké veganské úterý všem! M

 2. Maso jsme teď v různých podobách měli několik dní za sebou, tak jako tak jsem si od něj zítra už chtěla odpočinout. Flo, ty mi prostě čteš myšlenky :-).

  • Marcela flair

   23.8.2016 at 0:29

   Přesně tak :-).

  • Taky jsem dnes mela v planu vegetariansky obed :) Ale treba z brokolice a tofu vymyslim i neco veganskeho :)

 3. Bude hrstková polévka a moje oblíbené brambory a okurkový salát. To bude pohoda. Jú, už se těším.

 4. Červená čočka s domácí zeleninou (rajčata, bílá paprika, cuketa) a brambory, už se těším.

 5. Tak dnes jsem měla v plánu udělat na oběd řízky, ale to by mi při tomto úkolu na 100% neprošlo =D
  Takže vyzkouším vegetariánskou boloňskou omáčku od Flo =)

  • Taky jsem se na ní chystala, jenže máme jen vaječné těstoviny. A slíbila jsem dětem špagety. Takže oběd se dělá s masem, zato večeře bude veganská. Zahrádka plná zeleniny, v mrazáku uvařená cizrna, něco vymyslím.

  • Akorát jsem teda vyfotil a porci, která je posypaná sýrem :( Asi se mi to nebude počítat

  • Já nevyfotila nic. Když jsme dojedli, tak jsem si uvědomila, že jsem to měla vyfotit. Tohle mi dělá problém celé prázdniny. Tak musím čekat na žolíka.

 6. Vzhledem k časovému nedostatku (někdo pracuje dlouho do večera a to od brzičko rána :) ) takže zelená čočka a jen ozdobená rajčetem a zelenou cibulkou. Víc jsem prostě nestíhala. Tak jo, přiznám se: chtěla jsem dělat směs ze Šmakouna -jaké to štěstíčko, že jsem se podívala na datum spotřeby. Ani se neptejte do kdy bylo!!!! Přišla jsem tak o dvě krabičky.

  • Marcela flair

   23.8.2016 at 23:52

   Ehm, takhle jsem chtěla tuhle dělat uzené tofu, co jsem koupila na popud Floina článku… taky se divím, že ještě nechodilo po lednici ;-)

Komentáře jsou uzavřeny.

© 2019 Velká výzva Kuchařky pro dceru

Tato výzva je součástí webu Kuchařka pro dceruNahoru ↑