Úkol č. 19: Vytáhněte ešus

Ešus je nejprázdninovější nádobí. Myslím, že o tom nemůže být žádná diskuze.

Ať už jste kdekoli, ať už táboříte či nikoli, použijte dnes aspoň trochu smysluplně ešus.

Pokud ho nevlastníte, zkuste si ho někde vyprosit, budete mít výzvu dvojnásobnou.

K tomu vám budiž nakloněn tenhle šprýmař.
žolík

Share Button

30 komentáře

 1. Tož, dnes to bude vážne problém. Ešus nemáme a ani netuším, kto by ho mohol v dnes dosiahnuteľnej vzdialenosti mať.
  Ten žolík by sa mi hodil neskôr, na dnešnú úlohu.

 2. No nejsi sama Letitio, mám úplně stejný problém……..:-(

 3. Když už jsme u těch žolíku, Flo, jak tedy fungují? V úvodním slovu jsi zmiňovala období, ve kterém je možné žolíka upotřebit, ale jak to funguje v praxi? Šlo by například použít minulého (stále nepoužitého) žolíka na tento nesplněný úkol a toho dnešního si „schovat“ na příštího strýčka Příhodu? :)

  • Holy, žolík lze použít jen ten jeden den, kdy je přiložen k výzvě. A lze ho použít pouze na nějaký nesplněný úkol z minulosti. Nedá se s ním například splnit podruhé už jednou splněný úkol, namísto toho, aby člověk plnil nový úkol toho dne.

   Zatím byli pouze žolíci bez omezení, ale může se stát, že některý v budoucnu se bude třeba vztahovat jen na úkoly z předchozích deseti dnů nebo jen na nedělní úkoly a tak podobně.

 4. Tak to je opravdu tedy výzva :) Ešus doma nemáme, a známí ho těžko budou mít. Tytam jsou ty doby, kde jsme jezdili na tábor :). Uvidíme, dnešní výzva pro mě znamená, že hned ráno půjdu prohledat dvacet let staré harampádí, zda mezi ním bude i můj táborový ešus… tedy pokud se již nevyhodil s jiným harampádím. V poslední řadě přijdou na řadu přátelé, ale moc naděje jim nedávám :) Uvidíme, jak to nakonec dopadne a samozřejmě jsem ráda za toho žolíka – bod záchrany:) :)

 5. Jé, tenhle úkol mi přivolal krásné vzpomínky. Před několika lety (ještě před narozením dětí) celodenní výlety Slovenským rájem, malý přenosný plynový vařič, ešus, čínská polívka a rohlík k tomu :-). Anebo sjíždění Vltavy s prvorozenou (dělala jsem doprovodné vozidlo – parta kamarádů s mým manželem v lodích, já na břehu v autě s desetiměsíčním dítkem), kdy jsem v ešusu ohřívala ve vodní lázni skleničky s příkrmy nebo vodu na instantní kaši :-). Anebo když se vrátím v čase ještě víc, tak o 11 let, tak kempování s tátou a ségrou, jiný ešus, tentokrát položený na malém grilu, my se ségrou hledající ve vysbíraném kempu u Bezdrevu nějaké dřevo na podpal a pak ranní čaj chutnající po masové konzervě, protože předchozí večer ten ešus někdo špatně vymyl… Díky, díky, za připomenutí krásných zážitků :-)
  No, teď to sice bude o dost menší romantika, ale jestli se počítá třeba to, že místo z normálního talíře sním oběd z toho ešusu, tak to nebude problém :-)

  • Naprosto souhlasím. I u mě vyvolává pojem „ešus“ krásné vzpomínky. Především na jeden dávný tábor, kdy jsme nocovali s koňmi pod širákem. Ráno jsme si vařili čaj z pytlíku a jeden čtyřnohý zvědavec nám to všechno vylil. Nezbylo, než nasbírat dostupné listí z borůvčí, maliníků, ostružiníku a jahodníků a připravit pravou, nefalšovanou lesní směs. Nakonec jsme byli rádi, že tu původní tekutinu koník zničil :o)

  • To máte krásne spomienky. Ja som ešus vo svojom živote použila len párkrát. Prvýkrát povinne na „LTS-ke“ (nakoniec som si v nom uvarila len žihľavový čaj – pamiatku na tú žihľavu (kopřivu) som nosila na brušku palca este asi mesiac)
   Pamätám si ako sme špekulovali, čo to vlastne ten ešus je a kde to mám akože zohnať… Podobný pocit mám aj dnes. :D

 6. Dobré ráno, u nás se říká esus i plastovým jidlonosicum – počítají se i ty? :)

  • Pokud budou použity jako ešus, tak dejme tomu ano.

  • A čo to vlastne znamená – použitý ako ešus? Teraz trochu tápem, vždy som si myslela že ešus sa nosí ako multifumkčné náradie namiesto všetkého, čo nechceme vláčiť so sebou. Ale v plne vybavenej domácnosti… Mám v tom napr. uvariť puding – na sklokeramickej varnej doske? :D

   Asi pôjdem pozbierať nejakú burinu a uvarím v tom pravý „ešusový“ čaj.

   PS: Nakoniec som nejaký „ešus“ zohnala – hurá!

 7. tornado-lou

  19.7.2015 at 7:15

  Myslim, ze je u nasich…… a sbirani boruvek do esusu myslim je dostatecne smysluplne:-)

 8. Pro me je prvni asociaci vylejvani vody z lodi esusem po velkych perejich pred patnacti lety. Pak samozrejme gulasovy a jinak masovy caj.
  Za chvili si planovane jdem se synem pujcit lod, ,pujcim si v kempu rovnou i esus.
  Jen nevim, co tim budu vylivat na voleji nad jezem.
  Doufam ze prevence pred potopenim je smysluplne uziti v duchu vyzvy :)

  • Tak esus nebyl k zapujceni ani ve vodackem kempu, jsem v soku. Ani mezi taborniky ani jako vybaveni k zapujceni! To je divna doba…

 9. Ešus doma nemáme a bohužel ani o nikom nevím, kdo by jej mohl mít. Manžela jsem poslala i do obchodu a vrátil se s prázdnou :(
  Jediná naděje na dnešní bodík je opravdu jen pokud mi bude uznán nerezový jídlonosič použitý jako ešus.

 10. Musela jsem se smát, když jsem si ráno přečetla úkol, protože na tom našem staveništi už nemůžu najít ani věci běžné potřeby, natož ešus používaný naposled v minulém století…. No ale manžel nezklamal a se šibalským úsměvem jeden extra starý a vysloužilý odkudsi v garáži vydoloval….Přiznám se, že když jsem tu rezavou začernalou nádobu opakovaně drhla, říkala jsem si, že z toho přece NEBUDU jíst… Áále jedla jsem a náramně jsem si to užila při obědě na zahradě :)) Navíc jsme měli hroznou chuť na nudle s mákem, takže náš nedělní oběd byl dneska vskutku netradiční a o to větší boule jsme měli oba za ušima :o))
  Kam na ty nápady Flo chodíš ? ;o)) díííky za ně

 11. Jak to čtu, tak jsme snad jediná domácnost, kde se ešus používá :)
  Můj ešus si před měsícem odvezl můj milý do práce, protože nemůže najít svoji nádheru. Tak ho už urguju o vrácení a snad se povede další žolík, než mi bude (ešus i můj milý) zase na měsíc odebrán. Protože bramborový guláš do ešusu si nemůžu odpustit – takovou jsem na něho dostala chuť :)

 12. Jééžiš ten bramborový gulášek mě nalákal, že bych ho spáchala k večeři a ešus tak využila rovnou dvakrát ? :o))
  Jinak teda kdyby se dávali prémiové bodíky za nejstarší ešus, tak jsou moje, protože ten náš ešusový exemplář pamatuje nejspíš i atentát na následníka rakouského trůnu…

 13. Tak jsem vyhrabala něco, co by se dalo použít jako ešus. Je to sada tábornického nádobí, ale není to klasika, která se pověsila nad oheň. Večer, až nebude takové vedro, zajdeme s „ešusem“ na Oboru a dáme bezva večeři. V přírodě bude chutnat, ať to bude co to bude (možná právě ten bramborový guláš, který zmiňovala Petra. Díky za nápad :)

  • A ještě jedna otázečka. Když mám úkoly splněny, ale někde se mi zdálo, že to nebylo to pravé ořechové, mohu tady požít žolíka?

 14. ZASE KRÁSNÝ ÚKOL.U NÁS SE S NÍM UŽ I SNÍDALO.KAŽDÉ VNOUČE DOSTALO BATŮŽEK A NOSÍ HO CELÝ DEN U SEBE.ŘÍKAJÍ ŽE JSOU NA TÁBOŘE.JÍDLO PŘIZPŮSOBUJU ABY SE MOHLI VŠICHNI NAJÍST.NO PROSTĚ SUPER ZDRAVÍM JITKA

 15. Ešus nemám… Všechny tyhle retro táborové věci jsem onehdá darovala do rekvizitárny k natáčení seriálu Vyprávěj… :-( tak alespoň žolíka jsem dnes využila a pochutnala si na žebírkách…

 16. Teda, myslím, že se semlela v celku slušná mela skrz ešus. Taky jsem po přečtení měla děs v očích. Mám doma umělé jidlonosiče, ale ešus si představuji ten hliníkový. No nakonec jsem sehnala po spoustě telefonátů, něco více jako ešus než ty moje umělé. A dokonce jsem ho dostala už i s jídlem :-). Nakonec to taková práce pro mne tedy nebyla. Akorát je teď musím umýt…. :-)

 17. No,dosud nejobtiznejsi ukol, ale nakonec jeden esus sehnal manzel a druhy nasla mamka v harampadi na pude, jenze do toho pak spadl internet kvuli bource, uffff, dnes to byla opravdu vyzva :-))

 18. BOHUŽEL NEFOTÍM A JSEM RÁDA ŽE ZAPNU A VYPNU POČÍTAČ

Komentáře jsou uzavřeny.

© 2019 Velká výzva Kuchařky pro dceru

Tato výzva je součástí webu Kuchařka pro dceruNahoru ↑