Adventní úkol č. 4: slavnostní prostírání

Dnes to bude tvořivé :-)

Představte si, že je právě Štědrý den (nebo některý další ze svátečních dní) a že se chystáte prostřít slavnostní stůl. Zkuste si vybavit, jak natahujete čistý ubrus, berete do rukou plátěné prostírání a pečlivě ho rovnáte na jídelní místa, skládáte na stůl všechny potřebné talíře, skleničky, příbory a nakonec si pohrajete s výzdobou, s ubrousky, se jmenovkami.

A teď se zamyslete.

Máte všechno potřebné? Máte prostírání, talíře, ubrousky, skleničky, víte, jak budou vypadat jmenovky, a jak to všechno poskládáte dohromady?

Proto tu mám jednoduchý úkol.

Připravte se na slavnostní prostírání už dnes.

Dovolím si tajně předpokládat, že vám především budou chybět vánočně laděné ubrousky a další jemné detaily. Takže až si pro ně dnes půjdete do papírnictví nebo do jiného vhodného obchodu, nezapomeňte rovnou pořídit i balicí papíry, mašle, stužky, izolepu a třeba i jmenovky na dárky. Aspoň si to odškrtnete ze seznamu.

Tady jsem vám našla hromadu zajímavé inspirace, ať vám to jde pěkně od ruky (odkaz vede na mou nástěnku na Pinterestu, možná budete potřebovat registraci).

Na fotce vašeho dnešního úkolu by tedy měla být buď zkouška prostírání (stačí pro jednoho!), nebo ukázka, jak jste připraveni na balení dárků. Nebo klidně oboje, vždyť vy víte, že fotek se dá zveřejnit víc najednou :-)


Jestli vám tenhle úkol není dost, přidám vám ještě jeden, dobrovolný. Ten je pro ty, kdo si potrpí na adventní kalendáře.

Obstarejte si dnes všechno, co budete potřebovat na výrobu a naplnění adventního kalendáře.

Neříkám, že byste ho hned měli vyrobit, na to je ještě čas. Ale aspoň se připravte. Nebo si aspoň rozmyslete, co budete chtít vyrobit, až přijde čas. Na internetu je inspirace celkem dost. Třeba tady:


Co dnes můžete vyhrát?

Protože řešíme sváteční stolování, můžete za použití dodatečného hashtagu #casopisapetit v rámci Instagramu vyhrát tuhle krásnou kuchařku z edice Apetit.

Sváteční menu Apetit

Share Button

40 komentáře

 1. Marcela flair

  23.11.2015 at 0:04

  Pěkný úkol, Flo :-). Doma budu mít dva pomocníky, oba marody, tak to bude výzva tuplovaná :-).

 2. Vida, tak adventní kalendář už mám, jen ho naplnit. Obalový materiál hodlám letos pojmout tvořivě, takže se budou fotit asi jen suroviny :)

 3. Pinterest je prokletí…
  Nikdy a nikde jsem nenašla tolik fantastických nápadů. Varuju všechny! Udělejte si kafe a buďte na pinterestu jen po dobu, než ho vypijete.
  Protože jinak zjistíte, že ručičky na hodinkách se nenápadně, ale krutě roztočí, z deseti minut je hodina, z hodiny dvě… a váš osobní „pinterest“ se začíná nadouvat … a vy máte najednou před sebou tolik moc plánů! :-)))

  Neexistuje snad nic, co by tam nebylo. Tedy, o čem by se tam nenašlo „něco“. Ale kde má člověk (ženská) brát čas, aby všechny ty nápady uvedl do reality???

  Florentýnko, letošní předvánoční dny jsou díky tobě jedny z nejhezčích!!!
  Díky moc.

  • To jsi mě vůbec nepotěšila :))) (v dobrém slova smyslu;). Pinterestu jsem oddolávala i když při hledání toho „něčeho“ jsem na něj velmi často narazila. Dnes jsem se zaregistrovala, líbil se mi v náhledu ten zelený stromek na prostírání… a teď čtu tvou poznámku. No nic, díky za radu, omezím to na to kafčo ;). Monika

  • Dani, ja to mam s Pinterestom uplne rovnako :-D

  • taky pinterestu propadám…naštěstí mě malá nenechává moc často;) a je mi jasné, že další sociální síť si prostě nemůžu dovolit. s tím kafem je to dobrá rada;)

 4. Díky, Florentýnko, takhle hezky jsem si před Vánocemi ještě nehrála. Neopouští mne dobrá nálada a pořád se těším na nové úkoly.

 5. První co ráno dělám je, že si uvařím kafíčko a sedám k pc a hledám úkol.

  Balicí papíry jsou nakoupeny už od ledna, stužky a izolepy také. Většina dárků zabalena a uklizena na půdě, takže nejde vyfotit, bo je vnouček doma a na půdu se leze po žebříku z obýváku.

  Jídelní servis je uklizen u dcery v krabici, ten vytahujeme až před svátky.
  Prostírky teprve budu šít, ale ubrousků papírových mám plnou krabici – různé pro různé příloežitosti,kupuji když semi nějaké líbí.

  Večeře u nás probíhá na dvě etapy – první je s manželem ale s ohledem na jeho nemoc mu musím vše nachystat tak aby mohl jíst jen žlící – musím mu také dávat po jednotlivých chodech s určitým časovým odstupem – a s ním prostřít svátečně nejde – bohužel, dřív ale bylo jinak.
  Druhá etapa probíhá u dcery a vnuka, kde dcera svátečně prostře a já si teprve užiji klidu Štědrého dne. Potom jsou u dcery i dárky. (v té době už manžel spí)

  Musíme se přizpůsobovat žívotu s nemnocným člověkem, ale o tom vlastně ten život je – v dobrém i ve zlém, ve zdraví i v nemoci.

  Ale nějaké fotečky dodám, snad budou stačit a budou uznané, ale až večer,,,,,

 6. Krásné pondělní ráno. U nás mínus 2, venku je bílo – nádhera. Díky za bezva nápady, určitě natrénuju nové skládání ubrousků. Balící materiál už je doma.

 7. Zvláštne. Včerajšia úloha mi pripadala hodne predčasná (aspoň tá druhá časť – zdobiť pred začiatkom adventu odmietam).
  Dnes ma prekvapila poznámka, že na adventný kalendár je ešte čas. Ja už v duchu stresujem a redukujem nápady, pretože už o necelý týždeň (v nedeľu) musí visieť!
  Takže dnes sa asi sústredím práve na výrobu a náplň kalendára.

  • Evi, věř mi, že mi plánování jednotlivých úkolů výzvy dalo docela práci, aby to celkově dávalo smysl, a že jsem se snažila, aby jednotlivé úkoly měly ty nejlepší možné termíny v kalendáři.

   Vánoce v domácnostech, zejména tam, kde jsou děti a pracující matka, by zaměstnaly jednu produkční navíc, která by zařizovala, dojednávala, nakupovala, rozhodovala se, vybírala to nejlepší řešení, postarala se o úklid i atmosféru. Z tohoto pohledu je to náročné období.

   Pokud si má člověk advent užít, musí na něj být připravený dřív, než přijde. Není možné shánět ozdoby na stromeček kolem 20. prosince. A když už jsou ozdoby vytažené kvůli kontrole, proč si nedat na okno aspoň pár světýlek pro radost? Vždyť zbytek ozdob si můžeš nechat po ruce na příští týden, až pro tebe přijde ten správný okamžik. Budeš vědět, že ti nic nechybí a že nic nemusíš na poslední chvíli shánět.

   Příští víkend potřebuju do výzvy zařadit ještě jiné důležité úkoly, protože pak už na ně nebude čas. V sobotu budou příslušné obchody plné lidí, kteří budou shánět věci na adventní věnec, nebo hotový adventní věnec. Mít ho o týden dřív doma přece není nic špatného, vždyť může být zatím schovaný někde v chladu a temnu sklepa. Nebo aspoň mít připravené dekorace na jeho výrobu.

   A na tvorbu adventního kalendáře je opravdu čas. Stačí, když bude hotový za týden. Ale už se hodí mít jasno v tom, jak kalendář bude vypadat, plus mít po ruce věci na jeho kompletní výrobu, protože to jednoho dne i tady přijde.

  • Nojo mně taky přišel třeba ten druhý úkol (ne uklidit stůl;)), ale dát na něj, nebo někam výzdobu dost předčasný. Ale zrovna včera po úklidu ozdob a inventuře materiálu na další vánoční tvoření jsem si říkala, že i kdybych nějaké další úkoly nedala, už teď mi to za ty 4 dny stálo za to. Mám přehled v tom co vlastně máme a co musím při nejbližší návštěvě dokoupit a taky jsem moc ráda, že jsem třeba svícny vytáhla už teď a ne dva dny před Štědrým dnem. Že mě někdo dokopal..;) Díky Flo.
   (hlavní výzdoba, zapalování svíček, světla a další příjde u nás taky až v adventu, ba stromek až chvilku před 24. …ale nijak se mi to zatím s úkoly nevylučuje:).
   Za rok se podívám na svoje fotoalbum a asi se budu veeelmi inspirovat:).

  • A zapoměla jsem napsat, že i zásoba sirupu do svařáku se bude hodit (k tomu mě pro změnu dokopal úkol č. 1:)). Takže za mě dobrá.

  • Milá Letitio, i mně to vše přišlo brzo. Obvykle jsem začala věšet světýlka tak na bronzovou neděli a figurky na stromek jsme kupovali těsně před Štědrým dnem. Dneska jsem strávila dopoledne běháním po obchodech a posháněla papíry, zdobení, sladkosti a drobnosti do adventního kalendáře (ten už naštěstí mám hotový několik let, jen ho plním). Uznala jsem, že o adventu budu pak chodit městem s prázdnýma rukama, zatímco jiní (nesledující výzvu :) budou vystresovaní, shrbení a obtěžkaní nákupy. Díky Flo, že nás takhle „honíš“ (v dobrém :)
   Příjemné chystání všem!
   Lenka

  • Joj, Jani, nemyslela som to ako kritiku. Viem, že si do toho dala veľa energie a robíš to najlepšie ako sa dá. Len som sa pozastavila nad tým, ako rôzne vnímajú veci rôzni ľudia.
   Kým (zdá sa, že) väčšine vyhovuje začať s vianočnou výzdobou už teraz, ja odmietam vytiahnuť čokoľvek vianočné skôr, ako udrie termín adventu. Jednoducho z princípu. Skontrolovať, dokúpiť áno. Vytiahnuť a zdobiť ešte nie.
   Na druhej strane s výrobou adventného kalendára v takomto čase zvyčajne už finišujem (tento rok nie, dieťa už mám veľké a kalendár vyrábať nebudem, stačí vytiahnuť ozdôbky na každoročný „strom Jesseho“). Tak ma to prekvapilo.

   Takže sa ospravedlňujem, ak to vyznelo nejako negativisticky. Idem pozbierať zvyšok síl a skontrolovať to prestieranie, servítky… a či mám k vyššie spomínanému stromu Jesseho (nášmu adv. kalendáru) všetky dieliky. :)

  • Mimochodom, teší ma, koľko podporných komentárov som vyprovokovala. ;-)

 8. Hezký mrazivý den, ubrousky jsem již koupila minulý týden a jelikož jsme jen dva, tak jsme skromní a nechystám velkou tabuli.

 9. aaaaach, sviatocne prestieranie, to si vzdy uzivam :-) Dnes sa teda budem hrat :-) Trening sa ale zide vzdy, a zvlast ked viem, ze minimalne na Silvestra a na Novy rok budeme po prvy krat od existencie nasej domacnosti hostitelmi my. Doteraz sme vzdy sviatkovali u rodiny alebo na chatach a nie vzdy boli na vytvaranie prestierania podla mojich predstav podmienky. Dakujem za krasnu ulohu. Tesim sa :-)

  • Lucia Grigová

   23.11.2015 at 18:37

   tak ja som s tym prestieranim nakoniec uuuplne pohorela. bola som namotivovana stvorit aranzman aky svet este nevidel a viete co? veru nevidel. a ani neuvidi :D. ako klucovy dizajnovy prvok som si totiz vymyslela kruhy z vetviciek rozmarinu, ktore mali byt zaroven podkladom pre menovku. ono to vsak vobec neslo tak hladko ako som si myslela a pri vyrobe rozmarinovych kruhov sa mi vsetky vetvicky polamali. ech! takze som si zbalila svoje fidlatka, obrus aj riady a potupne som sla zehlit. presne na toto je vyzva fajn, ze sa mi taketo faux pas nestane par minut pred stredrou vecerou :D :D :D

 10. Generálka na Štědrý večer? Prima. :-) Konečně důvod pořídit „vánoční ubrus“ – doteď jsem prostírala na takový slavnostní, s růžičkami, ale asi už přišel čas na změnu, snad ho seženu. :-) Vánoční ubrousky máme už asi 3 roky – to balení prostě ne a ne zmizet. :-D Díky za tipy na Pinterestu, vyzkouším nějaké nové skládání.
  Adventní kalendář bych brala ten lahvový. :-) Prtě je ještě malé, ale už rozmýšlím, jaký vyrobíme příští rok.
  P.S. Kdy už dojde i na nějaké vaření/pečení? :-)

  • Nestrašte, myslím, že se bude vařit a péct až se z nás i trouby bude kouřit…

 11. AHOJ VŠICHNI,NEVÍM KAM SE DŘÍVE PODÍVAT.NA ODKAZECH JE TOHO OPRAVDU SPOUSTU.CHCE TO UVAŘIT ČAJ,KÁVU,A PO DOPITÍ PŘESTAT PROHLÍŽET.NA ADVENTNÍ KALENDÁŘ DOPLÍTÁM MALÉ PONOŽKY A DO KAŽDÉ POTOM NĚCO PŘIPRAVÍM MÁM HODNĚ VELKÝCH VNOUČAT A TAK PLETU UŽ ASI MĚSÍC.MRŇATA TO MAJÍ BEZ PONOŽEK.JINAK JE U NÁS PĚKNÁ ZIMA.RÁNO ASI ZA PŮL HODINY NAPADLO 10CM SNĚHU.JÁ JSEM SI JELA PRO JEDUN MALOU VNUČKU A TAK DĚLÁM HLÍDACÍ BABIČKU.AŽ DO STŘEDY.DĚDA NAŠEL NĚCO NA JEŽDĚNÍ A UŽ MALOU POVOZIL.PO NÁVRATU DĚDA DOSTAL ČAJ S RUMEM A MALÁ ČAJ S MEDEM.BALICÍ PAPÍR,MAŠLE A PŘÁNÍ KTERÉ BUDEME POSÍLAT JSME NAKOUPILI.PŘEJEME KRÁSNÝ DEN A TĚŠÍME SE ZASE ZÍTRA.JITKA A DĚDA

 12. Milá Flo, nádherné úlohy …už som doma ale pre zmenu poriadne nachladená …..krabice s ozdobami sú v poriadku, sú fungel nové, popísané, svetielka občas svietia už asi tri týždne ked som dokúpila nové a bolo potrebné vyskúšat nie?
  sviečky horia každý den celý rok, adventné kúpené v predstihu, obrúsky mám zakázané kupovat, niekolko balíčkov ešte nerozbalených, ja poctivo zákaz dodržiavam, dcérenky nie – každý rok niektorá niečo dokúpi …..
  adventný kalendár klasický robit nebudem, keďže už chlapci tú nie sú všetci každý den, musím vymysliet niečo kde si zoberú ked prídu ….bud košíček niečim naplním alebo nejakú misu, doma nech už vymýšľajú maminky nie?
  látka na nové prestieranie je kúpená, šijací stroj pripravený iba ja nie …..a podla Pinterestu už mám v hlave nápad ako využit niektoré jednofarebné z predchádzajúcich rokov ako obrúsok, ved nemusí byt biely že?
  Teším sa na ďalšie úlohy
  Irena

 13. Tak tohle mě moooooc baví.
  Udělat si jasno v tom co a jak budeme prostírat na vánoční stůl. Vybrat ty nejvhodnější talíře, misky, sklenice, příbory, ubrousky, ozdoby, svíčky…
  Paráda, to miluji.
  Synové moc nechápou, proč máme doma tolik servírovacího nádobí a různých „čičurek“ Pro mě je důležité, aby spolu vše ladilo a hrálo barevně pěkně dohromady – včetně balicích papírů a stužek na dárcích.( Tedy těch co chystám a balím já)
  Mám za léta úžasnou zkušenost o kterou bych se s vámi ráda podělila:
  Balící papíry a stuhy nakupuji s velikým předstihem. Povánoční výprodeje skýtají takovou širokou nabídku za minimální ceny, že si mohu vybírat a různě kombinovat. Další výhodou je, že mohu dárky balit postupně bez stresu a klidně i v létě. Popsané pak putují do jedné veliké krabice v nástavci skříně čekají na svou slavnostní příležitost. Když byli synové ještě malí, dárky jsem schovávala na různá místa a vymýšlela nejtajnější úkryty. Hledali a občas i našli, ale nikdy si netroufli dárek předčasně rozbalit. Bylo jasné,že by ho nedokázali tak pěkně zabalit zpět. Dnes už jsou velcí a mají své vlastní finty a způsoby. Balení jim jde skvěle a já jsem moc ráda,že se mi jim podařilo předat cit pro krásno. Velký dar i malá drobnost zabaleny do hezkého balíčku přece jen dělají vánoce krásnější než lahev a ponožky v igelitce…
  Rada pro zapomnětlivé…doporučuji si dárky před zabalením raději vyfotit a fotky schovat do počítače. Kdykoli pak přesně víte, co už máte a co vám ještě do vánoc schází. (teda pokud nezapomenete, kam jste si ty fotky a dárky schovali – ha ha ha)
  Tak krásný den vám všem. Libuše

 14. A ještě něco… varování Daniely berte vážně.
  Já to podcenila a v noci jsem seděla „chvíli“ u počítače a prohlížela super nápady.. káva dávno vypita, dvoulitrová láhev také. Až když se velmi neodbytně přihlásil močový měchýř pochopila jsem, že čas plyne různě…
  Bylo půl čtvrté ráno a ta (podle mě) chvíle trvala víc jak tři hodiny.
  Nelituji. Byly to moc hezké a tvůrčí hodiny.
  Díky Flo za krásné nápady.
  Líba

 15. chci jen potvrdit, že výzva je super. Sice nefotím a všechny úkoly určitě nestihnu, ale inspirace výborná, moc mě baví a každý den se těším na další

 16. Já jsem asi divná,ale prostě mě to baví.Taky nezdobím úplně celý byt, ale kuchyň, kde pobývám převážně já jsem si už vánočně vyzdobila.Líbí se mi,jak nás Flo pomaličku, polehoučku vede k tomu, aby bylo spoustu věcí zařízeno,připraveno a my si to ještě užili.
  Takže pro mě je to naprosto skvělé a i když jsem celkem systematik a asi bych podobné věci také dělala,takhle je to ještě zajímavější ♡
  Hlavně žádný stres a pěkně v klidu a pohodě :-)
  Krásný večer všem :-)

 17. Hezký podvečer, zajímalo by mě, kde a kdy najdu výherce těch jednotlivých mini soutěží :-) Děkuji.

  • Veroniko, zítra bude redakce Apetitu znát první výherce. Spojí se s nimi individuálně a navíc budou poté vyhlášeni i tady, určitě ti to neunikne, bude to tu dobře vidět, neboj :-)

 18. Děkuju za další pěkný úkol výzvy. I když dnešek byl hlavně ve znamení oslavy 4.narozenin starší dcery, tak jsem si našla chvilku pohrabat se v ubrusech a ubrouscích. Adventní kalendář bude letos dvakrát – jednou klasický perníčkový (včera večer jsem zdobila 48 perníčků) a jednou papírový. Inspiraci i šablonu jsem našla na Pinterestu (kde jinde:-D), a předešlé večery stříhala a lepila stromečky a čísla.
  Dnešní večer bude odpočinkový, udělala jsem sirup na svařák, takže si dáme (trochu) do nosu, zapálíme yankee candle svíčku a budeme relaxovat:-)

 19. Tak jsem to nějak po mém zvládla, přizpůsobila našemu způsobu života – ukázka zde : http://danaolga2014.blogspot.cz/

 20. Kristina Bělecká

  23.11.2015 at 21:04

  máme hotovo :) není to honosné ale prosté :) letos chceme ,,staré“ vánoce :) takže žádná velká hostina prostě jen lro krásný den :) důležitý je přeci každý den

 21. http://zabakuk.rajce.idnes.cz/vanocni_soutez_23.11.2015/
  zdravím všechny v dnešním večeru. Já jsem si dnes udělala po dlouhé době radost zakoupením krásných ubrousků, hlavně ty červené se mi moc líbí. Dárků letos moc nebude, tak mám jen nový červený balicí papír :-). Ale i tak to byl hezký nápad. Za chvíli jdu zadělat těsto na perníčky, kluci se už moc těší, zítra a pozítří to vypukne…budeme péct a zdobit. příjemný večer

 22. Na nějakou atmosféru nemám tu správnou inspiraci, ale o něco málo jsem se pokusila, tak snad do vánoc něco víc natrénuji. Z důvodu nečasu (ne počasí), jsem nekoupila co bych potřebovala. Letos chci pořídit pěkný vánoční ubrus, protože ty co mám přežily věky a také chybí nějaké vhodné prostírání.
  Ale nebyl čas, protože dnes byl úplně krááásný den, vlastně noc. Narodila se mi vnučka Rebeca, je to moje srdíčko a kvůli ní jsem zapomněla na všechny úkoly i ty pracovní. Ale něco nového pořídit musím, už jsem o tom přemýšlela dřív.

 23. Opravdu pěkné a propracované úkoly. Nefotím, ale všechno postupně všechno kontroluji, dokupují a dnes jsem se pustila vlastnoručně do výroby jmenovek na dárky. Napadlo mně totiž, je vyrobit ze starších zdvojených vánočních přání, které jsme dostali za poslední roky a moc se mi líbily, a tak jsem je litovala vyhodit.
  Jdu teda vystřihovat a něco vlastního vytvářet a taky balit aspoň ty dárky, které se mi podařilo již sehnat. Přejí pohodový večer

 24. Jitkakytka

  24.11.2015 at 1:39

  Včera jsem nějak zapomněla komentář – tak tedy dneska. Úkoly jsou milé, já jsem dělala jablkové růže, které použiji na adventní věnce, přidám fotku. Zdravím všechny tvořivé kutilky!***

 25. Flo, můžu se předběžně zeptat k tomu adventnímu kalendáři, když tu padla zmínka, že ten tu taky jednou bude – bude to „povinné“? Bude případně jiná alternativa ke splnění úkolu na ten den? Adventní kalendář jsem totiž neměla v úmyslu ještě letos vyrábět ani kupovat, děti jsou ještě malé. Ale zase nechci úkol „zbytečně“ vzdát :-)

  • Jani, vždycky se snažím dávat alternativu, protože mi je jasné, že zvyky i potřeby jsou rozdílné. Ale třeba na mé nástěnce potkáš nějaký, který by se ti líbil a dal se vyrobit i s ohledem na malé děti. Mě třeba potěšil ten, kde jsou zabalené knížky, kadžý den jednu vybereš a rozbalíš a kousek si s dětmi přečteš. Nebo ten, kde jsou jednoduché a vtipné úkoly na každý den, jejichž smyslem je přinášet předvánoční radost dalším lidem.

  • Tak to je moc pěkně prostřené!! Nechám se inspirovat těma perníčkama okolo až půjde do „tuhého“ :). Díky. Monika

Komentáře jsou uzavřeny.

© 2023 Velká výzva Kuchařky pro dceru

Tato výzva je součástí webu Kuchařka pro dceruNahoru ↑